Теми статей
Обрати теми

Важливість форми № 20-ОПП

Солошенко Людмила, податковий експерт
Цей тематичний номер присвячений формі № 20-ОПП. Ця форма є однією зі складових так званої «податкової статистики». За її допомогою податківці збирають інформацію про всі об’єкти оподаткування, наявні в платників: їх місцезнаходження, переміщення, фактичний стан. Тому сьогодні ми детально поговоримо про її подання, тонкощі заповнення, а також про відповідальність за ненадання. А розпочнемо із загальних моментів — значення ф. № 20-ОПП.

Навіщо потрібна ф. № 20-ОПП?

Платники податків зобов’язані повідомляти податкові органи про всі (1) об’єкти оподаткування та (2) об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, в установленому порядку (п. 63.3 ПКУ, п. 8.1 розд. VIII Порядку № 1588*).

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

З метою такого інформування платники подають податківцям Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588).

За допомогою ф. № 20-ОПП платник розкриває інформацію про всі об’єкти оподаткування: власні, орендовані або передані в оренду

Причому, як визначено п. 63.3 ПКУ і п. 8.2 Порядку № 1588, об’єктами оподаткування й об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки зі сплати податків / зборів (такі об’єкти за кожним видом податку / збору встановлені відповідним розділом ПКУ). При цьому Довідник, у якому зазначені типи об’єктів оподаткування, розміщений на сайті ДПСУ.

Тому ф. № 20-ОПП подають на все рухоме і нерухоме майно, яким володіє або користується платник, — зокрема, на всі приміщення, види транспорту, заправки, свердловини, котли, сховища, земельні ділянки та ін. А також — при здійсненні платником дій (операцій) з таким майном, зокрема, операцій купівлі-продажу, оренди тощо. Причому подавати ф. № 20-ОПП треба як при виникненні об’єктів оподаткування, так і при зміні даних про об’єкти оподаткування (у тому числі при їх закритті).

Для податківців інформація з ф. № 20-ОПП слугує одним з ключових індикаторів реальності господарської діяльності платника, показуючи, яке майно суб’єкт господарювання використовує у своїй діяльності. Дані з ф. № 20-ОПП вносяться до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб і використовуються фіскалами при контролі за здійсненням діяльності платників.

А ось для платника податків ф. № 20-ОПП (хоча сама по собі і не призводить до нарахування податків / зборів), проте відіграє особливу роль і в разі неподання може мати неприємні наслідки. Оскільки без неї платник не зможе зареєструвати РРО/ПРРО, акцизний склад, отримати ліцензію і навіть може отримати статус ризикового платника з ПДВ, що, у свою чергу, може призвести до блокування ПН/РК. Детальніше про це — далі.

На що впливає (не)подання ф. № 20-ОПП?

Узяття на облік за неосновним місцем обліку. Якщо виникають об’єкти оподаткування на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то за допомогою подання ф. 20-ОПП (з відміткою «+» у гр. 11) можна поставити їх на облік за неосновним своїм місцем обліку. Плюс у тому, що в цьому випадку досить подати тільки ф. № 20-ОПП і додаткового подання заяви за ф. № 17-ОПП (додатка 9 до Порядку № 1588 про узяття на облік за неосновним місцем обліку) не потрібно (п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588).

РРО (КОРО). Без ф. № 20-ОПП не вийде зареєструвати РРО/ПРРО, КОРО/РК на господарську одиницю (торговельну точку / пересувний об’єкт). Оскільки для їх реєстрації на обліку в контролюючих органах повинна перебувати господарська одиниця, де використовуватиметься РРО/ПРРО, КОРО/РК. Для цього слід завчасно проінформувати податківців про таку господиницю — шляхом подання повідомлення за ф. № 20-ОПП.

Тим паче, що в заяві на реєстрацію РРО (ф. № 1-РРО), ПРРО (ф. № 1-ПРРО), КОРО/РК (ф. № 1-КОРО) обов’язково треба зазначити ідентифікатор об’єкта оподаткування — відповідної господиниці, на яку реєструють РРО/ПРРО, КОРО/РК. Такий ідентифікатор беруть з гр. 5 ф. № 20-ОПП.

Тому якщо ви відкрили нову господарську одиницю, в якій застосовуватиметься РРО, спочатку слід подати ф. № 20-ОПП про відкриття об’єкта оподаткування, а вже після — реєструвати РРО.

Інакше якщо платник податків не повідомить податківців про відповідну господиницю (шляхом подання ф. № 20-ОПП), то податківці відмовлять у реєстрації РРО/ПРРО, КОРО/РК (що прямо передбачено нормами відповідних Порядків реєстрації РРО, КОРО/РК, затверджених наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547, і Порядку реєстрації ПРРО, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317). На це звертається увага і в консультаціях з БЗ 109.06, 109.07.

У разі перейменування вулиці, на якій розташована господарська одиниця (торговельна точка), платникові також треба подати контролюючому органу ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією про такий об’єкт оподаткування і перереєстровувати РРО/ПРРО, КОРО/РК. Детальніше про це див. «Перейменування вулиці та РРО» // «Податки & бухоблік», 2024, № 32 і «Перейменували вулицю: нагадування для юросіб і ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71.

Блокування податкових накладних. Неподання ф. № 20-ОПП небезпечне для платників ПДВ. Оскільки якщо на основні засоби, транспортні засоби, земельні ділянки та інші об’єкти не подана ф. № 20-ОПП, то податківці можуть засумніватися в матеріально-технічній базі, необхідній для ведення платником господарської діяльності. Як наслідок,

при неподанні на якісь об’єкти оподаткування ф. № 20-ОПП платникові ПДВ можуть присвоїти ризиковий статус і зарахувати в ризикові

А це, у свою чергу, може обернутися блокуванням податкових накладних (ПН). Детальніше див. «Форма № 20-ОПП як причина блокування ПН» // «Податки & бухоблік», 2022, № 46.

До того ж якщо не подана ф. № 20-ОПП, то податківці можуть не прийняти Таблицю даних платника податку, яка захищає від блокування ПН/РК.

Акциз. Якщо не подати ф. № 20-ОПП на акцизний склад, його не зареєструють у СЕАРП, оскільки при реєстрації податківці перевіряють інформацію про акцизний склад у Єдиній базі даних. І якщо там немає інформації про акцизний склад, то зареєструвати його в СЕАРП не можна. А незареєстрований акцизний склад — це ще й величезні штрафи для розпорядника (п. 1281.2 ПКУ).

Тому щоб зареєструвати акцизний склад у СЕАРП, треба заздалегідь повідомити податківців про наявність такого об’єкта оподаткування шляхом подання ф. № 20-ОПП.

Ліцензії. Без ф. № 20-ОПП не обійтися при отриманні ліцензій. Оскільки для отримання ліцензій знадобляться відомості про місця ведення госпдіяльності (об’єкти, приміщення, будівлі, земельні ділянки та ін.), про які належить заздалегідь повідомити контролюючі органи шляхом подання ф. № 20-ОПП.

Так, зокрема, ліцензії на всі види діяльності з пальним (виробництво, зберігання, імпорт, експорт, оптову, роздрібну торгівлю) видаються тільки за умови обов’язкової реєстрації об’єктів оподаткування і подання на «пальні» об’єкти ф. № 20-ОПП (що прямо передбачено ст. 3 і 15 Закону України від 19.12.95 № 481/95-ВР). У зв’язку із цим для отримання ліцензії слід заздалегідь повідомити податківців про всі власні й орендовані «пальні» об’єкти за допомогою ф. № 20-ОПП. Інакше ліцензію не отримати. Детальніше див. «Торгівля пальним» // «Податки & бухоблік», 2023, № 33.

Заявка на переміщення пального. Без ф. № 20-ОПП не можна заповнити Заявку на переміщення пального (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 08.05.2019 № 188). За допомогою такої Заявки всі суб’єкти, які не є платниками акцизного податку, інформують податківців про транспорт, що перевозить пальне.

Тому для заповнення такої Заявки слід заздалегідь подати ф. № 20-ОПП про наявність у суб’єкта у власності або в користуванні місця розвантаження пального. І зазначити в Заявці дані про таке місце розвантаження (з ідентифікатором об’єкта оподаткування).

Фактичні перевірки. Дані ф. № 20-ОПП податківці також використовують для проведення фактичних перевірок. Оскільки фактична перевірка — це перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного здійснення платником діяльності або за місцезнаходженням об’єктів — розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника (п.п. 75.1.3 ПКУ). А дані й адреси таких об’єктів стають відомі податківцям завдяки ф. № 20-ОПП. Щоправда, у зв’язку з воєнним станом для деяких фактичних перевірок (на тимчасово окупованих територіях, територіях активних / можливих бойових дій) діє мораторій (п.п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Детальніше див. «Податкові перевірки: що треба знати?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100 і «Фактичні РРО/ПРРО-перевірки: що врахувати під час війни?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41.

Тому поданням ф. № 20-ОПП краще не нехтувати.

Висновки

  • За допомогою ф. № 20-ОПП платник повідомляє контролюючі органи про всі об’єкти оподаткування й об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (власні, орендовані або передані в оренду).
  • Для податківців ф. 20-ОПП передусім слугує підтвердженням того, що платник веде реальну діяльність.
  • Без ф. № 20-ОПП платники не зможуть зареєструвати РРО/ПРРО/КОРО/РК, акцизний склад, отримати ліцензії. До того ж платників ПДВ можуть зарахувати в ризикові, що, у свою чергу, може призвести до блокування ПН/РК.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі