Зміна ціни придбання — привід відкоригувати компенсуючі ПЗ
Ситуація така: платник придбав у постачальника товар за 12000 грн (у т. ч. ПДВ — 2000 грн) і використав цей товар у неоподатковуваних операціях. Постачальник виписав і зареєстрував належну ПН, тому платник збільшив ПК і нарахував компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ (відобразив їх у ряд. 4.1 декларації з ПДВ). База оподаткування встановлена в п. 189.1 ПКУ — за товарами/послугами виходячи з вартості придбання. Таким чином, він нарахував компенсуючий ПДВ на суму 2000 грн.
Згодом постачальник товару зробив знижку на вже відвантажений товар*. Знижка становила 10 %. У результаті товар став коштувати 10800 грн (у т. ч. ПДВ — 1800 грн).
* Це може бути ретрознижка (див. «Ретрознижки в обліку продавця» і «Ретрознижки в обліку покупця» // «Податки & бухоблік», 2020, № 104), а може бути інша причина, наприклад неналежна якість товару.
Само собою, наш покупець зменшив ПК, збільшений раніше при придбанні товару. За великим рахунком, для цього не потрібен зареєстрований РК. І все-таки про нього краще потурбуватися, щоб податківці не побачили в операції винагороду за маркетингові послуги.
А ось про подальше коригування в цьому ланцюжку операцій платники часто забувають. Оскільки база нарахування компенсуючих зобов’язань установлена на рівні ціни придбання, то
через її зміну необхідно перерахувати ще й компенсуючі ПЗ
Тобто нараховані раніше в ряд. 4.1 декларації компенсуючі ПЗ треба зменшити на 200 грн у тому періоді, коли буде оформлений акт про встановлення нової ціни (чи її зміну), що підтверджує отримання знижки.
Саме це коригування платник забув зробити.
До чого призводить забудькуватість
На перший погляд, нічого надстрашного начебто не сталося. ПДВ був заплачений у більшій сумі, ніж належить, тому податківці жодних претензій пред’явити не можуть. Така забудькуватість шкодить лише самому платнику — він переплатив податок. Але якщо його цей стан справ влаштовує, то начебто можна взагалі нічого не виправляти.
Насправді, це не зовсім так. Компенсуючі ПЗ у бухобліку включаються або до складу первісної вартості товарів (якщо спочатку знали, що вони будуть використані в неоподатковуваних операціях), або безпосередньо до складу витрат (якщо куплений товар був використаний у неоподатковуваних операціях через певний час після придбання). Тобто в бухобліку така проводка: або Дт 20, 28 — Кт 643/1, або Дт 949 — Кт 643/1 (детальніше див. «Бухоблік компенсуючих податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ» // «Податки & бухоблік», 2022, № 92).
Тому якщо покупець, який є платником податку на прибуток, не відобразить зменшення компенсуючих ПЗ, то його фінрезультат буде занижено. А це може загрожувати застосуванням штрафних санкцій за заниження податку на прибуток.
Як виправити
Зменшити компенсуючі ПЗ треба було шляхом складання і реєстрації до компенсуючої ПН зменшуючого РК і відображення його в ряд. 4.1.1 декларації з ПДВ. Реєструє цей РК сам платник.
Але якщо це не було зроблено своєчасно, то ніщо не заважає це зробити зараз.
Причому щодо ПДВ — не вдаючись до виправлення помилки
Як ми знаємо, зменшувати ПЗ можна або в періоді складання зменшуючого РК (якщо він був зареєстрований своєчасно), або в періоді його реєстрації (якщо він був зареєстрований несвоєчасно). У нас саме другий випадок. Тому зараз діємо так.
1. Складаємо і реєструємо зменшуючий РК до компенсуючої ПН останнім днем періоду, в якому постачальник надав знижку.
2. Оскільки цей РК буде зареєстрований, швидше за все, несвоєчасно, то:
— ПЗ зменшуються в ряд. 4.1.1 декларації в періоді реєстрації РК;
— податківці можуть застосувати штраф за несвоєчасну реєстрацію РК (п. 1201.1 ПКУ).
3. Виправляємо помилку в бухобліку. Нагадаємо, якщо помилка допущена в поточному році, то її виправляють у періоді виявлення (тобто шляхом внесення записів у поточному періоді; помилковий період не чіпають, рах. 44 не задіюють). Якщо це помилка попереднього року, то її виправляють шляхом коригування сальдо рах. 44 на початок звітного року.
Наприклад, якщо знижка була надана в поточному році і її постачальник надав уже тоді, коли товару в покупця не було на складі, то знижка відображається методом «червоне сторно» проводкою: Дт 902 — Кт 631, 632 (на суму без ПДВ). Тому якщо ви не зменшили нарахований компенсуючий ПДВ, що припадає на суму знижки (у нашому випадку це 200 грн), то робіть проводки методом «червоне сторно»: Дт 902 — Кт 643/1; Дт 643/1 — Кт 641/ПДВ (друга проводка — у періоді реєстрації РК).
4. Якщо ви вже подали декларацію з податку на прибуток із цією помилкою, то слід її виправити, наприклад, через уточнюючу декларацію. При цьому якщо помилка допущена за який-небудь період поточного року, то після виправлення треба правильно заповнити поточну декларацію і відобразити в ряд. 18 податок попереднього періоду з урахуванням уточнень (детальніше про виправлення помилок з податку на прибуток див. «Податки & бухоблік», 2023, № 43).
Як бачимо, виправлення цієї помилки, що, здавалося б, іде на користь бюджету, викликає масу рухів тіла, але не щодо ПДВ, а щодо податку на прибуток.
Висновки
- Якщо постачальник надав знижку на товар/послугу, який покупець використав у неоподатковуваних операціях, то відкоригувати потрібно не лише ПК, але й компенсуючі ПЗ.
- Якщо компенсуючі ПЗ не відкоригувати, то в податківців можуть виникнути питання при перевірці податку на прибуток щодо відображених витрат.
- Виправлення такої помилки в ПДВ-обліку не потребує подання УР, а ось з виправленням податку на прибуток доведеться попітніти.