Теми статей
Обрати теми

МПЗ при відмові від сільгоспЄП рахують через подання уточнюючої декларації

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП*

* evp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/763268.html

Висновок документа

Податківці рекомендують платникам, які самостійно відмовилися від статусу платника сільгоспЄП з початку поточного року, або платникам, яким не підтверджено статус платника сільгоспЄП на поточний рік, задекларувати МПЗ за минулий рік шляхом подання уточнюючого додатка 3 до декларації на 2023 рік

Вирішення проблеми через уточнюючий додаток минулого року. Отже, це сталося. Податківці нарешті висловилися, як саме слід звітувати з МПЗ за 2023 рік аграрію:

— який самостійно відмовився від сільгоспЄП з початку 2024 року через невиконання всіх вимог, які дають право бути платником сільгоспЄП. Докладно про ці вимоги читайте у «Хто може перебувати у лавах сільгоспЄП групи 4 у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9;

— якому податківці відмовили у підтвердженні статусу платника сільгоспЄП на 2024 після подання ним пакета сільгоспзвітності з сільгоспЄП.

Так, у роз’ясненні, розміщеному на офіційному сайті Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП податківці рекомендували таким аграріям задекларувати МПЗ шляхом подання уточнюючого додатка 3 до декларації з сільгоспЄП на 2023 рік.

Є також інформація від інших місцевих податківців** про лист ДПСУ від 11.03.2024 № 6680/7/99-00-04-03-03-07, де висновки такі ж самі. Чекаємо на появу цього листа на офіціальному сайті головних податківців.

** tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/763549.html

Суть проблеми. Нагадаємо, що питання з тим, як відзвітувати з МПЗ за минулий рік аграріям, які з початку поточного року не можуть бути платником сільгоспЄП, виникло через механізм звітування з сільгоспЄП. Адже аграрії звітують на початку певного року (не пізніше 20 лютого). Причому для підтвердження статусу платника сільгоспЄП вони подають декларацію, в якій визначають податкове зобов’язання з сільгоспЄП на поточний рік, а розраховують МПЗ за попередній рік відносно поточного.

Якщо аграрій сам відмовляється від сільгоспЄП з початку року, то він просто не подає звітність з сільгоспЄП на рік уперед, а якщо аграрію відмовляють фіскали у підтвердженні статусу платника сільгоспЄП, то вони анулюють таку звітність після відмови у підтвердженні статусу платника сільгоспЄП.

Враховуючи це, а також той факт, що аграрія, навіть якщо він відмовився від сільгоспЄП, від розрахунку МПЗ за минулий рік не звільнено, виникає запитання:

де аграрію-відмовнику від сільгоспЄП рахувати МПЗ за минулий рік?

Це питання вперше виникло ще у минулому 2023 році — першому році, в якому почали звітувати з МПЗ.

Тоді фіскали прямо сказали, що рахувати МПЗ за 2022 рік тим, хто відмовляється від сільгоспЄП з початку 2023 року, слід шляхом подання уточнюючої декларації до минулорічної декларації з сільгоспЄП (див. БЗ 108.02.05 та роз’яснення, яке виклали 17.02.2023 на своєму вебпорталі).

На той час підхід був адекватний. Адже за 2022 рік МПЗ рахували вперше. Тому проблем із поданням уточнюючої декларації до декларації за 2022 рік, а саме додавання до неї додатка 3 з розрахунком МПЗ, бути не повинно.

Але ще у минулому році ми хвилювались, що такий підхід до розрахунку МПЗ аграріями-відмовниками у наступному році викличе цілу низку проблем (див. «МПЗ при зміні системи оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 27 та «Аграрій — платник сільгоспЄП і мінімальне податкове зобов’язання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9).

Технічні складнощі звітування усунені. Так, наприклад, було не зрозуміло, як технічно провести таке уточнення, враховуючи те, що разом із декларацією на 2023 рік аграрій уже подавав один додаток 3 з розрахунком МПЗ за 2022 рік.

Як стверджують податківці у роз’ясненні, що коментується, цю технічну проблему вони вже вирішили. Адже, за їх словами,

на сьогодні програмне забезпечення надає можливість платникам сільгоспЄП (юрособам) при поданні декларації з сільгоспЄП сформувати додаток 3 з розрахунком МПЗ за два різних податкових періоди

Отже, з цього випливає, що аграрій, який з початку 2024 року вже не може бути платником сільгоспЄП, то щоб нарахувати МПЗ за минулий (2023) рік, йому слід подати уточнюючу декларацію з двома додатками 3 з нарахуванням МПЗ за позаминулий (2022) та минулий (2023) роки.

Самоштрафу не буде. Якщо при розрахунку МПЗ за минулий (2023) рік у аграрія буде отримано позитивне значення МПЗ, то при заповненні уточнюючої декларації йому слід донарахувати суму сільгоспЄП за І квартал минулого (2023) року. Адже податківці вважають, що позитивне МПЗ слід платити разом із зобов’язаннями за І квартал (див. «Строк сплати МПЗ від податківців: увага для ФОП-сільгоспЄП і не тільки!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12).

А оскільки строки сплати зобов’язань за І квартал 2023 року на момент подання уточнюючої декларації з сільгоспЄП за 2023 рік вже минули, то виникає питання з розрахунком самоштрафу і пені.

Добре, що допоки триває воєнний стан, ця проблема вирішується сама собою. Адже під час дії ВС всіх платників, у тому числі й платників сільгоспЄП (пп. 69.1 та 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) звільнено від самоштрафу і пені, якщо донарахований податок буде сплачено до подання уточнюючої декларації.

Як ця проблема вирішиться після закінчення ВС, ще не відомо.

Висновки та наслідки. Що маємо в результаті. Фіскали й у 2024 році продовжують гнути свою лінію і наполягати на тому, що експлатники сільгоспЄП для звітування з МПЗ за минулий рік повинні використовувати варіант із уточненням декларації з сільгоспЄП. І при чому наголошують, що більшість проблем, пов’язаних з таким варіантом нарахування МПЗ аграріями-відказниками, вони вирішили.

Звертаємо увагу! Деякі місцеві податківці подекуди рекомендували аграріям-відмовникам від сільгоспЄП нараховувати МПЗ за минулий рік шляхом подання не уточнюючої декларації, а декларації з сільгоспЄП на рік уперед, тільки з розрахунком МПЗ за минулий рік. Але, як бачимо, головні фіскали відкидають цей підхід. Тому радимо тим аграріям, які дослухалися до таких рекомендацій своїх місцевих податківців, поцікавитися у них, чи не потрібно їм також проводити уточнення минулорічної декларації з сільгоспЄП для нарахування МПЗ за останній період перебування на сільгоспЄП, щоб з часом такі рекомендації місцевих фіскалів не вилізли їм боком.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі