Теми статей
Обрати теми

Хотіли приховати збитки — облікували поточні витрати на рахунку 39

Солошенко Людмила, податковий експерт
Щоб не показувати збитки в декларації з прибутку за 2023 рік, вирішили відкласти витрати. Тому витрати на збут (грудневі послуги перевезення і доставки товарів покупцям) облікували як витрати майбутніх періодів на рахунку 39. І віднесли їх на витрати пізніше — тільки в березні (тобто збираємося відобразити в декларації за I квартал 2024, швидше за все, вона буде позитивною). Чим може бути небезпечна ця ситуація? Розберемо наслідки.

У чому помилка?

Помилка в тому, що витрати облікували не в тому періоді. Тобто, намагаючись приховати збитки в податковому обліку, пішли на порушення бухоблікових правил. Тому витрати поточного періоду відклали і відобразили як витрати майбутніх періодів на рахунку 39. І в результаті у витратах цю суму показали із запізненням — у чужому періоді (тільки в I кварталі 2024 року).

Якщо помилку виявлять контролери, то вирішать, що запізнілі витрати в березні відображені неправомірно, податкові зобов’язання такого періоду (I кварталу 2024 року) занижені і податок за такий період недоплачений.

До того ж через невідображення витрат у своєму періоді (у 2023 році) об’єкт оподаткування за 2023 рік виявиться помилково завищений. І хоча податок за 2023 при цьому буде переплачений, проте

декларування в декларації за минулий рік завищених податкових зобов’язань може призвести, у свою чергу, до інших податкових помилок

Наприклад, до завищення підприємством-високодохідником у поточному 2024 року суми лімітованих витрат, величина яких розраховується від оподатковуваного прибутку за минулий рік (тобто 4 % ліміту благодійних витрат за п.п. 140.5.9 ПКУ, 8 % ліміту спортивних витрат за п.п. 140.5.14 ПКУ та ін.). І як наслідок — спричинити заниження поточних податкових зобов’язань у 2024 році.

Тож показані в бухобліку витрати «не того періоду» можуть обернутися неприємними податковими наслідками. Тому визнання витрат повинне підпорядковуватися бухобліковим правилам. Нагадаємо їх.

Визнання витрат

Для витрат у бухобліку чітко позначений момент виникнення. За бухобліковими правилами витрати треба визнавати у своєму періоді — у періоді, до якого вони належать (тобто разом з доходом або в періоді фактичного понесення, якщо безпосередньо їх пов’язати з доходом неможливо, п. 7 НП(С)БО 16 «Витрати»). Інакше,

якщо витрати відобразити не в тому періоді, то це призведе до викривлення фінансової звітності,

оскільки витрати минулого періоду виявляться занижені, а поточного — завищені. Таким чином буде порушений принцип обачності, відповідно до якого методи оцінки, які використовуються в бухобліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів та доходів підприємства (п. 6 розд. III НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). У результаті буде викривлений фінрезультат.

Та і за бухобліковими правилами обліковувати поточні витрати (поточного періоду) як витрати майбутніх періодів (на рахунку 39), по суті, неправильно. Оскільки витратами майбутніх періодів (ВМП) є витрати, які здійснені в поточному періоді, але належать при цьому до наступних періодів. Тобто, по суті, це витрати, які споживатимуться пізніше — протягом декількох періодів. Прикладом ВМП є аванси за оренду, передплата періодичних видань, сезонні витрати тощо (детальніше див. «Гроші — сьогодні, стільці витрати — завтра: обліковуємо витрати майбутніх періодів» // «Податки & бухоблік», 2017, № 17). А ось

поточні витрати (які фактично належать до поточного періоду) обліковувати на рахунку 39 (як ВМП) і відображати у витратах інших періодів методологічно неправильно

До того ж оскільки податковоприбутковий облік орієнтований на бухгалтерський, то у платників податку на прибуток бухоблікові помилки (витрати «не того періоду»), як зазначалося, спричинять помилки і в податковоприбутковому обліку.

Тому варіант з відображенням поточних витрат на рахунку 39 некоректний і небезпечний, як з бухоблікової точки зору (викривленням фінансової звітності), так і з позицій оподаткування (викривленням об’єкта оподаткування). І для приховання збитків виглядає сумнівним. А про можливі оптимальні варіанти уникнення збитків і управління фінрезультатом детальніше див. статтю «Як сховати витрати (приховати збитки)» // «Податки & бухоблік», 2021, № 3.

Хоча, повинні зауважити, що якщо отримали збитки в бухобліку, то це ще не означає, що вони залізно збережуться і в податковому обліку. Адже бухоблікові збитки можуть перекритися збільшуючими податковими різницями і перетворитися на податковий прибуток.

Втім, навіть якщо і виникли збитки в податковому обліку, то не прийняти декларацію з податку на прибуток з від’ємним значенням об’єкта оподаткування тільки через те, що вона збиткова, податківці не мають права. Адже сама форма декларації прямо допускає можливість відображення не лише позитивного, а й від’ємного значення. Детальніше про це див. «Отримали за рік збитки: як бути?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 6 і «Збитки та податок на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2022, № 66 (ср. ).

Тому, попри те що виходять збитки, витрати треба відображати у своєму періоді, а помилку слід виправити. Тим паче, що до закінчення воєнного стану виправити самостійно виявлені помилки будь-яких періодів можна без самоштрафу і пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Як виправити?

Для виправлення помилки треба:

1) виправити помилку в бухобліку (облікувати минулорічні витрати). Оскільки помилка минулорічна, нагадаємо, що помилки минулих років, які вплинули на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), у бухобліку виправляють шляхом коригування сальдо рах. 44 на початок звітного року. При цьому виправлення помилок минулих років вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Тому після виправлення помилки доведеться наново скласти фінзвітність за помилковий рік (нібито помилки не було);

2) виправити помилку в податковоприбутковому обліку — тобто виправити декларацію за 2023 рік (облікувати витрати). При цьому виправлення можна провести будь-яким зручним способом:

— або подавши уточнюючу декларацію (УД) до декларації за 2023 рік, разом з уточнюючою (виправленою) фінансовою звітністю (ФЗ) за 2023 рік і уточнюючими додатками (до всіх заповнених рядків УД — навіть якщо в них не було помилок) (БЗ 102.20.02);

— або у складі поточної декларації (і, зокрема, платником-високодохідником — у декларації за I квартал 2024 року) — через додаток ВП з уточнюючою ФЗ (БЗ 102.20.02).

Причому якщо після виправлення помилки декларація за 2023 рік виявиться збитковою, то також треба пам’ятати про перенесення збитків у податковому обліку. Оскільки

і малодохідники, і високодохідники повинні переносити податкові минулорічні збитки на наступний період і відображати зменшуючу різницю в ряд. 3.2.4 додатка РІ (п.п. 140.4.4 ПКУ)

Щоправда, для високодохідників, які є великими платниками податків (п.п. 14.1.24 ПКУ), встановлене 50 % обмеження на перенесення збитків. Тому великі платники можуть переносити податкові збитки до повного погашення, але не більше 50 % щорічно. А якщо сума непогашених податкових збитків минулих років становитиме не більше 10 % від позитивного значення об’єкта оподаткування, то такі збитки великі платники можуть облікувати відразу в повній сумі (п.п. 140.4.4 ПКУ). Приклади перенесення минулорічних податкових збитків великими платниками наводилися в інформаційному листі ДПСУ № 1/2022.

Висновки

  • За бухобліковими правилами витрати треба відображати у своєму періоді — у тому, до якого вони належать. Обліковувати поточні витрати як витрати майбутніх періодів (на рахунку 39) неправильно.
  • Якщо відкласти витрати поточного періоду за допомогою рахунка 39 на інший період, щоб приховати збитки, то це призведе до викривлення фінансової звітності та до помилок у податковому обліку. Тому такі помилки доведеться виправляти.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі