zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41601
Висновок документа
Датою отримання доходу у ФОП на загальній системі є:
— дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок, якщо розрахунки проведені на поточний рахунок у форматі ІВАN;
— дата, вказана у фіскальному чеку, у разі проведення розрахунків готівковими коштами та/або банківською платіжною карткою з використанням платіжного термінала (POS-термінала);
— дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів, у разі здійснення розрахунків у негрошовій формі
Доходам — касовий метод
Податківці нагадали, зокрема, на яку дату у ФОП на загальній системі (ЗС) виникають доходи, відповідно якою датою їх має бути записано до Типової форми обліку доходів і витрат. Адже згідно з Порядком № 261*
записи в Типовій формі здійснюються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід / понесено витрати
Більше деталей щодо ведення обліку ФОП на ЗС знайдете у статтях «Облік у ФОП-загальносистемника: нова Типова форма замість Книги» // «Податки & бухоблік», 2021, № 57, «Як ФОП вести облік доходів, витрат та товарних запасів у 2023 році?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 16, «ФОП на загальній системі: як вести облік в Електронному кабінеті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 34 (ср. ).
У чому податківці, безперечно, праві — доходи у ФОП на ЗС виникають за касовим методом. Тобто сам факт відвантаження товару чи підписання акта виконаних робіт / наданих послуг для ФОП на ЗС не призводить до збільшення доходу. Бухгалтерський принцип нарахування тут не працює.
Дохід визнається (і записується до Типової форми) саме за фактом отримання оплати (у т. ч. авансової) в грошовій або негрошовій формі
Власне, це ми і бачимо в роз’ясненні податківців.
До речі, податківці нічого не згадують про збільшення доходів ФОП за фактом спливу позовної давності за кредиторською заборгованістю ФОП та за фактом безоплатного отримання товарів (робіт, послуг) (втім збільшення доходу у такому разі фактично вимагає той же п.п. 3 п. 1 розд. II Порядку № 261). Але про це податківці кажуть в інших своїх роз’ясненнях.
Щодо безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) податківці дотримуються думки (категорія 104.04 БЗ), що:
— вартість безоплатно отриманих товарів включається в дохід ФОП за датою їх реалізації за ціною, визначеною на рівні не нижче звичайної ціни. Тобто розуміємо це так, що дохід за ними формується лише за фактом отримання оплати від їх наступної реалізації — виходячи з отриманої за них виручки, але не нижче звичайної ціни;
— вартість безоплатно отриманих послуг / робіт включається до складу доходу за ціною не нижче звичайної за датою їх отримання.
Щодо кредиторської заборгованості ФОП, яку він не погасив, то її податківці вочевидь захочуть бачити в доходах одразу після спливу строку позовної давності (більше деталей щодо цього строку знайдете у статті «Строки податкової та позовної давності + строки зберігання документів під час війни» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99).
POS-термінальний дохід
Дещо дискусійним є підхід податківців щодо дати визначення доходу у разі розрахунків із ФОП банківською платіжною карткою з використанням платіжного термінала (POS-термінала). Так само, як і у випадку з іншими подібними інструментами безготівкових розрахунків (програмний термінал у смартфоні тощо) (вам буде цікавою стаття «POS-термінали: хто може не застосовувати у 2024 році?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98).
Традиційно податківці зазначають, що у ФОП на ЗС дохід у такому випадку виникає на дату, вказану у фіскальному чеку
Такий висновок бачимо і в поточній консультації, що коментується, і в інших діючих консультаціях (категорія 104.08 БЗ), і в консультаціях багаторічної давнини (див., зокрема, статтю «Розрахунки через POS-термінал: облікові особливості» // «Податки & бухоблік», 2019, № 42).
Але такий підхід традиційно викликає низку питань. Адже оплата карткою — це безготівкова оплата. Тож дохід має визначатися за датою фактичного надходження коштів на банківський рахунок ФОП.
І що дивує ще більше — для ФОП на єдиному податку податківці дають роз’яснення, що датою виникнення доходу у такому разі є саме дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника ЄП (категорія 107.01.03 БЗ).
Але жодних підстав, чому для ФОП на ЗС можна робити один висновок, а для ФОП на ЄП — зовсім інший, у законодавстві ми не побачимо.
Втім зрозуміло, що
якщо бажання щось обговорювати з податківцями у вас немає, то такий дохід краще ставити в Типову форму обліку саме за датою фіскального чека (згідно з даними Z-звіту)
Якщо ви все ж будете відображати такий дохід за датою надходження коштів на рахунок (вважаємо, що ФОП у такому разі нічого порушувати не буде), то в Типовій формі обліку зазначайте повну суму виручки (а не за мінусом комісії банку). Комісія банку, нагадаємо, включається до витрат згідно з п.п. 177.4.4 ПКУ. Підтвердить витрати на комісію банку виписка з рахунку підприємця.
Дистанційний продаж з постоплатою
Згадаємо також ситуацію із постоплатою при дистанційному продажу товарів через ту ж «Нову пошту» — коли податківці наполягають на пробитті чека до відправлення товару і до отримання оплати за нього (див., зокрема, статтю «Післяплата через «Нову пошту»: ДПСУ наполягає на РРО/ПРРО для продавця» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68).
У такому разі ніякого доходу за датою чека «на відвантаження» у ФОП не виникає. Бо такий чек не пов’язаний із розрахунковою операцію. Він підтверджує лише продаж у кредит / з відстроченням оплати, яка буде здійснюватися пізніше. Дохід тут виникне за датою, коли фінпосередник зарахує кошти на банківський рахунок ФОП.
Єдине, тут може виникнути питання, коли, всупереч роз’ясненням податківців, ФОП забиратиме свої кошти від фінпосередника готівкою. Якщо він буде при цьому пробивати другий чек (це більш безпечний варіант) — саме на отримання готівкової оплати (в номенклатурі вказувати щось, на кшталт, «післяплата за…») — то зрозуміло, саме на дату другого чека і виникне дохід. А от якщо такий другий чек ФОП не пробиватиме, то вочевидь краще буде збільшити дохід на дату першого чека (пробитого до відправлення товару). Тим більше якщо в ньому буде значитися форма оплати — «готівка».