Теми статей
Обрати теми

Чи є доходом спрощенця відшкодування витрат / збитків за рішенням суду?

Клец Віталіна, податковий експерт
Уявімо, що єдиноподатник судиться: з податковою чи з іншим суб’єктом господарювання. Найскладніше позаду — суд виграно. Єдиноподатник очікує на компенсацію витрат чи відшкодування збитків за рішенням суду. І тут постає питання: а як оподатковувати отримані кошти? Чи є вони доходом єдиноподатника? Розбираємося.

Що можуть відшкодувати або компенсувати?

Коли суб’єкт господарювання звертається в суд за захистом своїх прав, він вимушений нести певні судові витрати. Але у разі успіху в суді ці витрати йому згодом компенсують, наприклад: судовий збір (ст. 3 Закону № 3674*), витрати на професійну юрдопомогу (адвоката), на експертів або свідків та проведення експертиз, на витребування доказів (платні запити тощо) та на інші процесуальні дії (на явку ФОП або його представника до суду тощо). Більше деталей знайдете у статті «Судові витрати та їх розподіл» // «Податки & бухоблік», 2020, № 68.

* Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.

Також у суді суб’єкт господарювання може вимагати у контрагента-відповідача відшкодування збитків. Наприклад, якщо перевізник втратив товар, він повинен відшкодувати його вартість. Якщо вам цікаво, як розрахувати і стягнути збитки з контрагентів, то вам допоможе стаття «Відшкодування збитків: що це та як стягнути?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 69.

Хто відшкодовує витрати / компенсує збитки?

У разі перемоги у суді єдиноподатник може отримати відшкодовування судових витрат з бюджету (якщо судився з держорганами — ст. 139 КАСУ) або за рахунок відповідача (якщо судився з контрагентом чи громадянином — ст. 129 ГПКУ, ст. 141 ЦПКУ).

Отримана компенсація може або дорівнювати фактичним витратам позивача, або бути навіть меншою. Рішення про відшкодування судових витрат приймає суд.

Що ж стосується відшкодування збитків, то звичайно, їх відшкодовує відповідач у разі, якщо позивач виграє справу в суді.

Чи включається відшкодування / компенсація в ЄП-дохід?

Коли в ПКУ мова йде про доходи єдиноподатника, компенсації та відшкодування згадуються двічі:

1) у п.п. 1 п. 292.1 ПКУ, де зазначено, що до доходу ФОП на єдиному податку (ЄП) «…не включаються… страхові виплати і відшкодування». Без сумніву, тут мова йде саме про страхові відшкодування, а не ті, які виплачуються за рішенням суду. А відтак, ця норма в нашому випадку не працює;

2) у п. 292.15 ПКУ, де зазначено, що компенсації (відшкодування), отримані за рішенням суду (тобто і компенсація судових витрат, і відшкодування збитків від контрагентів за рішенням суду) за попередні звітні періоди, не враховуються при визначенні обсягу доходу, який дає право перебувати на спрощенці.

А звідси логічно напрошується висновок про те, що

судові компенсації / відшкодування таки є доходом спрощенця, з якого треба сплачувати ЄП. Просто вони не враховуються (якщо надійшли за попередні звітні періоди) в доходах для цілей (не)переліміту

Юрособи на ЄП. Найцікавіше те, що податківці з цим висновком цілком погоджуються, коли йдеться про юросіб на ЄП (категорія 108.01.02 БЗ, лист ГУ ДПС у м. Києві від 11.11.2020 № 4659/ІПК/26-15-04-08-18, лист ГУ ДФС у Вінницькій обл. від 29.08.2018 № 3764/ІПК/02-32-12-04). Див. також статтю «Відшкодування шкоди і єдиний податок» // «Податки & бухоблік», 2024, № 69 (ср. ).

ФОП на ЄП. А ось коли відшкодування отримує ФОП на ЄП, вони вже починають щось вигадувати (див. далі).

Думка податківців щодо доходу ФОП на ЄП

Відшкодування судових витрат. Ще рік тому фіскали цілком погоджувалися, що суми витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, судового збору та державного мита, повернуті за рішенням суду третьою особою на поточний рахунок ФОП на ЄП, включаються до ЄП-доходу такого платника.

Але зараз вони змінили свою офіційну думку. У свіжому роз’ясненні вони вже говорять (категорія 107.01.03 БЗ), що

не включаються до складу доходу платників ЄП суми коштів, що повертаються платнику ЄП за рішенням суду як відшкодування судових витрат (судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи)

Хтось скаже: ну й добре, адже не треба сплачувати ЄП із цих сум.

Але все набагато складніше. Бо податківці не залишать ці суми неоподаткованими. І логіка у них така:

1) відшкодування судових витрат не є підприємницьким доходом ФОП, бо не пов’язане з виробництвом чи продажем товарів або наданням послуг з метою отримання прибутку;

2) оскільки це не підприємницький дохід, то це — цивільний дохід фізособи (п.п. 2 п. 297.1 ПКУ), а конкретно — додаткове благо, з якого

треба сплатити ПДФО та ВЗ. А це, як ви розумієте, в рази більше, ніж ЄП!

Про це ми ще далі поговоримо детальніше.

Відшкодування збитків. Тут, вважаємо, дещо інша історія. По-перше, згадане вище роз’яснення ДПСУ не стосується відшкодування збитків. По-друге, відносно збитків значно складніше стверджувати, що вони не пов’язані зі здійсненням господарської діяльності. По-третє, податківці погоджуються, що включається в ЄП-дохід ФОП відшкодування збитків, яке він отримує від контрагента не за рішенням суду, а на підставі претензії, наприклад, у разі втрати чи пошкодження товару (лист ДПСУ від ДПСУ від 10.09.2024 № 5290/К/99-00-24-03-03-09, див. також статтю «ФОП-спрощенець отримує відшкодування шкоди: ПДФО чи єдиний податок?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 76). А природа цих відшкодувань однакова: будь то за рішенням суду чи добровільно за претензією.

Також є чинна консультація в категорії 107.01.03 БЗ, де податківці погоджуються з тим, що згідно з п. 292.15 ПКУ судові компенсації не враховуються в доході ФОП на ЄП для цілей (не)переліміту. Тобто визнають, що це саме підприємницькій дохід (адже згадують про п. 292.15 ПКУ). Що відкриває шлях для включення в ЄП-дохід для цілей оподаткування.

Тобто

ми б вважали, що відшкодовані ФОПу за рішенням суду саме збитки (не слід плутати з відшкодуванням судових витрат ФОП) слід уключати в ЄП-дохід ФОП, але при цьому вони не враховуються для цілей (не)переліміту

Втім настійно радимо отримати з цього приводу ІПК на свою користь.

Хто сплачує ПДФО та ВЗ з компенсації судових витрат ФОП?

Тут є цікава деталь. З будь-якого цивільного (непідприємницького) доходу ФОП

утримувати і сплачувати ПДФО та ВЗ зобов’язаний не сам ФОП, який отримав кошти, а податковий агент, який їх йому виплатив (п.п. 168.1.1 ПКУ)!

Єдине, що треба розуміти, так це те, що податковими агентами є юридичні особи та ФОП, а от звичайні громадяни (не ФОП) ніколи ними не можуть бути (п.п. 14.1.180 ПКУ). З огляду на це, якщо ФОП на ЄП отримує компенсацію / відшкодування судових витрат від:

Держказначейства (наприклад, якщо судився з податківцями) або від контрагента (ФОП чи юрособи), то саме вони і повинні перейматися тим, щоб утримати ПДФО та ВЗ і відзвітувати;

звичайної фізособи, тоді вже сам ФОП-отримувач зобов’язаний сплатити ПДФО та ВЗ та відзвітувати.

Виходить,

якщо компенсацію судових витрат ФОП на ЄП отримує від іншого суб’єкта господарювання (ФОП чи юрособи), йому можна не перейматися: тягар з утримання ПДФО та ВЗ лежить саме на них — на податкових агентах. І навіть якщо вони не утримали податки, то самого спрощенця, який отримав компенсацію, це не зачепить (п. 1251.4 ПКУ)

Тут може дещо збентежити підхід податківців щодо лікарняних ФОП, де вони кажуть, що ФОП може бути сам собі податковим агентом (див. з цього приводу статтю «ФОП сам собі податковий агент: ДПСУ змінює позицію щодо лікарняних!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 34). Але щодо лікарняних є специфіка, пов’язана з тим, що ФОП є страхувальником відносно самого себе. А в ситуації, що ми розглядаємо, такої специфіки немає.

Та і податківці у своїх роз’ясненнях для тих суб’єктів господарювання, хто виплачує компенсацію (тобто для податкових агентів), роз’яснюють, що саме вони і мають перейматися сплатою ПДФО з ВЗ із виплати компенсації на користь фізосіб (категорія 103.02 БЗ, лист ДПСУ від 20.05.2024 № 2824/ІПК/99-00-24-03-03).

Єдине, якщо ФОП судився з суб’єктом владних повноважень (тими ж податківцями), то навряд чи Держказначейство стане виконувати функції податкового агента. І ось тут не можна виключати якихось випадів податківців у бік ФОП — отримувача компенсації. Тож у такому разі, можливо, безпечніше буде (якщо ПДФО з ВЗ не буде утримано з виплати) самостійно задекларувати після закінчення звітного року отримане відшкодування в декларації про майновий стан і доходи та сплатити на підставі цієї декларації відповідну суму ПДФО з ВЗ. Хоча, насправді, тут можна знайти аргументи на користь того, що такі суми не мають узагалі оподатковуватися ПДФО з ВЗ, оскільки потрапляють до винятку, зазначеного в п.п. «а» п.п. 164.2.14 ПКУ (про що детальніше далі).

Як відбитися від сплати ПДФО та ВЗ?

До речі, навіть якщо погодитися з податківцями, що відшкодування судових витрат не є ЄП-доходом, то все одно в позиції податківців є вкрай суперечливий момент.

Дивіться. У п. 164.2 ПКУ надходження у вигляді компенсацій (відшкодувань) згадуються двічі:

— у п.п. 164.2.14 ПКУ, де сказано, що до оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім, зокрема, сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди;

— у п.п. 164.2.17 ПКУ, де сказано, що до оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема суми грошового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.

При цьому податківці орієнтуються саме на п.п. 164.2.17 ПКУ і вважають компенсацію судових витрат додатковим благом, з якого податковий агент повинен утримати ПДФО та ВЗ.

А от суди, навпаки, спираються на абз. «а» п.п. 164.2.14 ПКУ і вважають таку компенсацію відшкодуванням матеріальної шкоди, яка завдана витратами на захист від протиправних дій, бездіяльності чи рішень іншої сторони або суб’єкта владних повноважень

Тобто, з точки зору судів, судові витрати — це збитки в розумінні абз. «а» п.п. 164.2.14 ПКУ, а тому їх відшкодування не повинно включатися до загального оподатковуваного доходу (постанова Шостого апеляційного адмінсуду від 22.11.2022 у справі № 640/962/21, постанова Другого апеляційного адмінсуду від 22.01.2020 у справі № 520/5925/19).

Тож отримана від відповідача компенсація судових витрат не є додатковим благом. Вона є відшкодуванням збитків згідно з абз. «а» п.п. 164.2.14 ПКУ, а тому не повинна включатися до оподаткованого доходу. Тож ПДФО та ВЗ із такої компенсації не утримуються.

Але знов-таки,

свою правоту доведеться відстоювати у суді

Висновки

  • Після того як єдиноподатник виграє суд, він може отримати від відповідача за рішенням суду: 1) компенсацію судових витрат; 2) відшкодування збитків.
  • Податківці дозволяють юрособам на ЄП включати такі суми в ЄП-дохід і сплачувати з них ЄП.
  • А от ФОП на ЄП, на погляд податківців, не має права включати компенсацію судових витрат в ЄП-дохід. Вони вважають це цивільним доходом у вигляді додаткового блага і вимагають сплачувати ПДФО та ВЗ.
  • Стосовно можливості включення до ЄП-доходу ФОП відшкодування збитків податківці прямо не висловлюються. Маємо надію, що вони проти цього не заперечуватимуть. Втім краще отримати ІПК на свою користь.
  • Якщо погодитися з позицією податківців, то утримувати ПДФО з ВЗ має податковий агент, тобто ФОП чи юрособа, які виплачують компенсацію судових витрат ФОП на ЄП.
  • Сміливий платник може поборотися з податківцями в суді і довести, що компенсація судових витрат не включається до загального оподатковуваного доходу фізособи, тому з таких сум не треба утримувати жодних податків.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі