Теми статей
Обрати теми

Відшкодування збитків: що це та як стягнути?

Амброзяк Наталя, юрист
Збитки — невід’ємна частина життя кожного ФОП чи то юрособи. Це один з природних ризиків у здійсненні госпдіяльності. Тим паче сьогодні, коли через війну ризиків значно побільшало. Тому тематичний номер присвячено саме збиткам. Поговоримо про отримання відшкодування від контрагентів та податківців. Розглянемо питання оподаткування цих операцій. Розберемося з відмінностями збитків та компенсації витрат. Поговоримо про зникнення та пошкодження товару під час перевезення. Зачепимо тему відшкодування шкоди, завданої нереєстрацією ПН тощо. А розпочнемо із базової юридичної інформації про збитки.

Що таке збитки?

Шкода та збитки: чи є різниця? Нормативка (у першу чергу ЦКУ) оперує двома термінами «шкода» та «збитки». І між ними є різниця. Шкода — більш широке поняття. Воно охоплює матеріальну шкоду та шкоду діловій репутації (аналог моральної шкоди, що притаманне фізособам). Збитки ж, як ми побачимо далі, є лише частиною матеріальної шкоди. Більш того, як правило, відшкодування останньої можна отримати як коштами, так і в речовій формі (ч. 4 ст. 22 ЦКУ).

Зверніть увагу:

відшкодування шкоди (а отже і збитків) — це така ж міра відповідальності, як і штраф. А тому на нього можуть претендувати ті госпсуб’єкти, чиї права були порушені

Це дуже важливе зауваження ще й тому, що воно впливає, наприклад, на можливість застосування форс-мажорного звільнення. А ще дозволяє відрізнити відшкодування від інших компенсаційних виплат. Про це ми ще поговоримо пізніше.

Склад збитків. Збитки — це (ч. 2 ст. 22 ЦКУ):

— втрати, які довелося зазнати у зв’язку зі знищенням або пошкодженням майна, а також витрати, які довелося понести або потрібно буде понести в майбутньому для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

— втрачені доходи, які можна було б реально одержати, якби право потерпілого не було порушене (упущена вигода).

Також відповідно до ч. 1 ст. 225 ЦКУ до складу збитків включаються:

— матеріальна компенсація моральної шкоди (тобто, як ми сказали вище, шкода діловій репутації);

— додаткові витрати (штрафи, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені потерпілим.

Відшкодування шкоди (збитків), компенсація та штраф: як відрізнити

Відшкодування ≠ компенсація. Не варто плутати відшкодування шкоди (збитків) та компенсацію тих чи інших витрат. Це важливо, оскільки має вплив на оподаткування (див. статтю «Відшкодування шкоди, компенсація витрат і ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 69).

Отже, як ми сказали вище, відшкодування є мірою відповідальності. Отже, воно пов’язане із порушенням прав ФОП / юрособи та ін. А ось компенсація ніяким чином не пов’язана з порушеннями. Хоча у складі збитків ми бачимо слово «витрати».

У договорі компенсація витрат може формулюватися так: «Виконавець виготовляє вироби із сировини замовника. Якщо Замовник не надає сировину протягом… днів з дня.., то Виконавець виготовляє вироби з власної сировини. Замовник зобов’язаний компенсувати у цьому випадку вартість використаної сировини…». Або ж, наприклад, у договорі йдеться про компенсацію витрат на комуналку чи якщо покупець компенсує продавцю витрати на доставку товару. Тобто про порушення зобов’язань (у наших прикладах договірних) не йдеться. До того ж прямо не йдеться про збитки.

А от про відшкодування шкоди (збитків) можна говорити, приміром, у такій ситуації. За договором продавець зобов’язаний поставити товар у певні строки. Про це прямо зазначено у договорі, ніяких інших варіантів не передбачено. Однак доставка відбувається зі значним простроченням. У покупця ж є обов’язок поставити цей товар іншому госпсуб’єкту, у договорі з яким передбачено штраф за несвоєчасну доставку. Подальше стягнення покупцем з продавця суми штрафу, яку він сплатив своєму контрагентові, буде відшкодуванням збитків.

Відповідно якщо ми маємо справу з відшкодуванням шкоди (збитків), то нам необхідно доводити певний склад порушення (про що скажемо далі). А от компенсація такого доведення не вимагає.

Відшкодування ≠ штраф. Дійсно, і штраф, і відшкодування збитків — це форма відповідальності. Проте форми цієї відповідальності різні. Сума збитків є «пластичною», а не фіксованою, завжди залежить від тих чи інших витрат на відновлення стану потерпілого. А ось штраф часто є фіксованим. Фіксується у договорі, наприклад, як конкретна сума. Іноді сторони передбачають штраф у розмірі певного відсотка від вартості товарів / робіт / послуг (ч. 2 ст. 549 ЦКУ).

Як довести право на відшкодування?

Ми вже неодноразово згадували, що відшкодування шкоди (збитків) — це міра відповідальності. Саме тому для його отримання потрібно довести наявність обов’язкових елементів:

1) факт порушення зобов’язання. Тобто ваш контрагент повинен порушити конкретний пункт(и) договору або певну норму ЦКУ чи ГКУ, обов’язкову для виконання;

2) наявність збитків. Доказами може бути первинна документація, претензії з платіжками, рішення судів тощо. Можна також замовити спеціальну експертизу;

3) причинно-наслідковий зв’язок між порушенням і збитками. Тобто ми маємо обґрунтувати те, що порушення однозначно призвело до збитків. Адже є випадки, коли порушення саме по собі заявлених збитків не завдає. Наприклад, підрядник був зобов’язаний за договором збудувати споруду зі своїх матеріалів. Але обрав матеріали не тієї якості, яка була обумовлена у договорі. Споруда була значно пошкоджена. Однак усе через те, що замовник обрав для побудови неналежне місце. У свою чергу матеріали (хоч і неякісні) не стали причиною пошкодження споруди, що й було підтверджено висновком експерта;

4) вину. За загальним правилом у госпвідносинах порушник апріорі вважається винним. Але якщо він доведе, що вжив усіх залежних від нього заходів, щоб не вчинити порушення, то вимагати відшкодування збитків не можна (ч. 2 ст. 218 ГКУ). Крім того,

не може йтися про відшкодування збитків, коли виконанню умов договору перешкоджали обставини непереборної сили

Тут же можна захищатися й положеннями щодо форс-мажору*.

* Детальніше про форс-мажор під час війни читайте у статті «Борги перед контрагентами: чи є якісь «пільги» під час війни?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 73.

Зауважте, що не є обставинами непереборної сили (ч. 2 ст. 218 ГКУ):

— порушення зобов’язань контрагентом порушника (наприклад, затримки в постачанні товару виникли через те, що постачальник вашого продавця затримав йому товар);

— відсутність на ринку необхідних для виконання зобов’язань товарів;

— відсутність необхідної суми грошей.

Якщо ж порушується грошове зобов’язання, то контрагент не звільняється від відшкодування збитків і сплати штрафів (ч. 1 ст. 229 ГКУ). Врятувати може виключно наявність непереборної сили (форс-мажор). Хоча у випадку з виконанням грошових зобов’язань це досить складно довести.

Зауважимо, що у контексті відшкодування шкоди (збитків) не завжди є необхідність доводити вину порушника. Про що прямо має зазначатися у законодавстві. Наприклад, відшкодування шкоди, завданої протиправними рішеннями / діями / бездіяльністю податківців, здійснюється незалежно від наявності вини податкового органу або його посадових осіб. Детально про це читайте у статті «Чи можливо стягнути збитки з податківців?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 69.

Як розраховувати збитки?

Правила щодо визначення суми. Збитки відшкодовуються в повному обсязі, якщо інше не передбачено в договорі або законі. Наприклад, у договорі можна зазначити: «у разі нанесення стороною Договору (продавцем / виконавцем та ін.) збитків, вони відшкодовуються у подвійному розмірі».

За загальним правилом, коли в договорі встановлені штрафи, відшкодовуватися буде тільки сума збитків, не покритих штрафом (ч. 1 ст. 232 ГКУ).

До речі, в ч. 1 ст. 624 ЦКУ протилежне правило. Але у відносинах між госпсуб’єктами на нього не треба звертати уваги. ГКУ в пріоритеті як більш спеціальний (п. 1 листа ВГСУ від 07.04.2008 № 01-8/211). Хоча іноді зустрічається судова практика, де у спорі між госпсуб’єктами судді посилаються саме на ст. 624 ЦКУ (див., наприклад, постанову ВС від 23.02.2023 у справі № 872/1/22).

Проте зверніть увагу: у договорі можуть установлюватися інші правила стягнення відшкодування збитків у поєднанні з неустойкою (штрафом / пенею). Наприклад, стягуватися можуть:

— тільки штрафні санкції (тобто навіть якщо є збитки, то їх не відшкодовують);

— відшкодування збитків у повному обсязі та штрафна санкція;

— за вибором кредитора — або збитки, або штрафна санкція.

Тому для стягнення у повному обсязі відшкодування збитків та сум штрафів варто це прямо передбачити у договорі. Пункт може бути таким: «у разі спричинення шкоди сторона Договору (продавець / виконавець та ін.), що їх спричинила, відшкодовує збитки у повному обсязі без врахування штрафів, установлених п. … Договору».

А що як у договорі взагалі не згадується про відшкодування шкоди?

У цьому випадку потерпілий не втрачає право на відшкодування з огляду на закон. Ось тільки розмір такого відшкодування залежатиме від того, чи встановлені штрафи в договорі (див. загальне правило вище).

Які ціни враховувати? Визначаючи розмір збитків, потрібно враховувати ціни, що існували за місцем виконання зобов’язання на день (ч. 3 ст. 225 ГКУ):

— добровільного задоволення вимог потерпілого (наприклад, на дату задоволення претензії);

— подання відповідного позову до суду.

У договорі або законі можуть міститися й інші правила.

Як стягнути відшкодування? Скільки на це є часу?

Порядок стягнення. Порушник зобов’язаний відшкодовувати завдані збитки, не чекаючи претензії або позову від потерпілого (ч. 1 ст. 222 ГКУ). Проте частіше за все добровільного відшкодування не відбувається. Хто ж хоче добровільно визнавати свою провину і сплачувати зайві кошти ☺. Хоча причиною може бути й елементарне незнання повного обсягу збитків, понесених потеплілим. Загалом, частіше за все відшкодування стягується у примусовому порядку. Законодавець пропонує два основні способи:

1) направлення претензії. Порядок направлення й оформлення претензії передбачений у ст. 222 ГКУ. До неї додаємо документи, що підтверджують суму збитків (оригінали або засвідчені копії). Якщо в порушника документи, що додаються, є, то їх передавати з претензією не потрібно (наприклад, договір між вами і порушником) (ч. 4 ст. 222 ГКУ);

2) звернення з позовом до господарського суду. Направлення позову до суду відбувається в порядку, встановленому в ГПКУ. Обираючи суд, орієнтуємося, за загальним правилом, на місцезнаходження або місце проживання порушника-відповідача (ч. 1 ст. 27 ГПКУ).

Вимоги до позовної заяви передбачені в ст. 162 ГПКУ. До позову додаємо:

а) докази виникнення збитків;

б) копії документів, що підтверджують розрахунок суми збитків;

в) квитанцію про сплату судового збору;

г) докази направлення іншим учасникам спору (як мінімум відповідачеві) копії позову та документів, які ви додавали до нього (фіскальний чек і опис вкладення — якщо надсилали копію позову поштою).

При цьому якщо у вас юрособа, то бажано її зареєструвати у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (скорочено — ЄСІТС) за посиланням: id.court.gov.ua/. Детально про це читайте у «Податки & бухоблік», 2023, № 84.

Етап з претензією не є обов’язковим. Тобто можна й одразу звертатися до суду

Це випливає з ч. 2 ст. 222 ГКУ. Однак у певних випадках, прямо передбачених у міжнародних договорах, ратифікованих Україною, претензія є обов’язковою. Наприклад, якщо це міжнародні вантажні залізничні перевезення (див. § 1 ст. 47 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС) від 01.11.1951).

Строки. Відшкодувати збитки порушник може добровільно без обмеження за часом. Але якщо ми стягуємо відшкодування через суд, то з позовом потрібно вкластися у строки позовної давності. За загальним правилом він становить 3 роки (ст. 257 ЦКУ).

Не забуваймо, що в законі можуть установлюватися більш тривалі або скорочені строки (ст. 258 ЦКУ). Наприклад, якщо йдеться про відшкодування збитків у зв’язку з пошкодженням переданої в оренду речі, то такий строк становитиме 1 рік (ч. 1 ст. 786 ЦКУ). Установити більш тривалий строк завжди можна й у договорі (ст. 259 ЦКУ).

Звернутися до суду після закінчення цього строку ви зможете, але якщо порушник попросить суддю застосувати строк давності, то позов вам не задовольнять (ч. 3 і 4 ст. 267 ЦКУ).

Пам’ятайте також, що

строки позовної давності призупинялися на період карантину і наразі призупинені на період воєнного стану

Детальніше про це читайте у «Податки & бухоблік», 2023, № 29. Щодо ЗЕД є свої нюанси, інформацію про які ви знайдете у «Податки & бухоблік», 2024, № 35.

Що як збитки нанесено через бойові дії / влучання ракети

Припустимо, майно ФОП або юрособи пошкоджено в результаті ракетної атаки. Наразі отримання відшкодування саме госпсуб’єктами ускладнене. Діючими нормативно-правовими актами передбачена лише компенсація для звичайних фізичних осіб. Йдеться, зокрема, про житлову нерухомість. Про це свідчить Закон України від 23.02.2023 № 2923-IX, а також постанови КМУ від 18.12.2013 № 947 та від 21.04.2023 № 381.

Тому залишається лише фіксувати пошкодження, орієнтуючись на постанову КМУ від 20.03.2022 № 326, де визначено напрями, за якими можуть бути відшкодовані збитки.

Детально про можливості стягнення збитків у цьому випадку ми писали у «Податки & бухоблік», 2022, № 43.

Припустимо, що зруйноване тією ж ракетою майно ще й надавалося в оренду. У цьому випадку, звісно, не можна стягувати збитки з орендаря. Усе через те, що його вини у знищенні об’єкта оренди у цьому випадку немає. А вище ми писали, що одним з елементів доведення права на відшкодування є саме вина.

Висновки

  • Відшкодування шкоди (збитків) та компенсація витрат — це різні речі. Відшкодування шкоди (збитків) пов’язане з порушенням договірних зобов’язань або ж положень законодавства.
  • Компенсація витрат з порушеннями не пов’язана. Хоча до розрахунку збитків можуть включатися витрати.
  • Не може йтися про відшкодування збитків, коли виконанню умов договору перешкоджали обставини непереборної сили (форс-мажор).
  • Направлення претензії, за загальним правом, не є обов’язковим етапом. Тобто можна одразу звертатися до суду. Але в певних випадках (наприклад, прямо передбачених міжнародними договорами) спочатку доведеться надіслати претензію.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі