Теми статей
Обрати теми

Повернення, помилкові кошти, виправлення помилок і ЄП-дохід

Солошенко Людмила, податковий експерт
Іноді в єдиноподатників може виникати необхідність повернення грошей покупцям або коштів, що надійшли помилково. А часом з’являється потреба виправити реальні помилки. Як такі операції впливають на ЄП-дохід? Розбираємося.

Повернення грошей покупцям

Щодо повернень грошей покупцям для єдиноподатників є пряма норма ПКУ.

Так, згідно з п.п. 5 п. 292.11 ПКУ до складу ЄП-доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), які повертаються покупцеві товару (робіт, послуг) — платникові єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцеві товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок:

— повернення товару,

— розірвання договору або

— за листом-заявою про повернення коштів.

Причому сьогодні податківці за операціями повернення коштів і в єдиноподатників-юросіб, і в єдиноподатників-фізосіб сформували єдину позицію. І стали просувати однаковий підхід і для юросіб, і для ФОП (див. БЗ 107.01.07, БЗ 108.01.05).

Фіскали роз’яснюють, що в такому разі все залежить від того, в якому періоді відбувається повернення коштів.

Таблиця 1. Повернення коштів і ЄП-дохід

Якщо отримання коштів та їх повернення відбуваються:

Вплив на ЄП-дохід

в одному періоді

такі кошти взагалі не включаються в ЄП-дохід і в декларації єдиноподатника не відображаються

у різних періодах (і сума коштів уже збільшила ЄП-дохід у періоді їх отримання)

треба відкоригувати (зменшити) раніше показаний ЄП-дохід (через механізм виправлення помилок) — тобто уточнитися (!) шляхом подання УД (уточнюючої декларації) до тієї декларації, в якій був відображений ЄП-дохід

Нагадаємо: раніше довгий час щодо повернень у ФОП-єдиноподатників податківці дотримувалися іншої думки і говорили, що (при поверненні коштів в іншому періоді) ФОП треба здійснювати коригування ЄП-доходу поточним періодом повернення коштів (див. БЗ 107.01.05, яка діяла до 24.10.2024). Тепер податківці змінили думку і зайняли стосовно ФОП ту ж позицію, що і щодо юросіб (тобто стали висловлюватися «за» зменшення (коригування) ЄП-доходу через уточнення ЄП-звітності). Детальніше про це див. статтю «Повернення коштів і ФОП на ЄП: новий підхід податківців» // «Податки & бухоблік», 2024, № 90.

Таким чином,

якщо повернення коштів відбувається в іншому періоді, то податківці наполягають на зменшенні ЄП-доходу не поточного періоду, а саме минулого періоду — через механізм виправлення помилок і подання уточнюючої ЄП-звітності до того періоду, в якому раніше був відображений ЄП-дохід

Тобто податківці рекомендують уточнитися і зняти раніше показаний ЄП-дохід.

У зв’язку із цим нагадаємо, що згідно з п. 294.1 ПКУ податковим (звітним) періодом для:

— ФОП-єдиноподатників груп 1, 2 є календарний рік, а

— для єдиноподатників групи 3 (юросіб і ФОП) — квартал.

Тому, якщо наближаємося до річного ліміту ЄП-доходу, то від перевищення річного ЄП-ліміту, зокрема, ФОП-єдиноподатників груп 1, 2 може вберегти повернення авансу (грошей) у межах року (одного звітного періоду) — тобто якщо до кінця року повернути аванс, отриманий у такому році (щоб він узагалі не потрапив у ЄП-дохід). А юросіб-єдиноподатників і ФОП-єдиноподатників групи 3 (квартальників) — якщо у кварталі, в якому можливе перевищення ЄП-доходу, повернути кошти, отримані в попередніх кварталах року (щоб таким чином знизити загальний річний дохід). А ось якщо в поточному році повернути минулорічні аванси, то зменшити (скоректувати) ЄП-дохід поточного року (щоб не вийти за ліміт), на жаль, не вийде. Детальніше про це див. «Чи врятує юрособу-єдиноподатника від перевищення ліміту доходу повернення коштів?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

Помилкові надходження

Якщо єдиноподатнику помилково надійшли грошові кошти, то помилково отримані грошові кошти доходом не є. Тому вважаємо, що включати їх у ЄП-дохід не треба. Причому незалежно від того, коли повернені такі кошти — у встановлений законом строк (3 (7) днів) чи пізніше. Адже ці кошти в результаті все одно будуть повернені.

Нагадаємо, що помилково отримані кошти підлягають поверненню:

— якщо винен банк (надавач платіжних послуг) — протягом 3 робочих днів з дати надходження повідомлення надавача платіжних послуг про виконання помилкової платіжної операції (ч. 1 ст. 88 Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX);

— якщо винен платник (ініціатор платежу) — то протягом 7 календарних днів з дня пред’явлення вимоги (тобто в загальний строк виконання зобов’язання, встановлений ч. 2 ст. 530 ЦКУ).

При цьому важливо, щоб помилковість надходжень була належним чином підтверджена документально — поясненнями від установи банку (суб’єкта господарювання), який здійснив помилковий платіж.

Проте податківці підходять до ситуації інакше.

На думку податківців, відображення ЄП-доходу за помилково отриманими грошовими коштами залежить від того, коли повернені помилкові кошти: у тому ж періоді (у якому вони отримані) чи в іншому періоді

У зв’язку із цим фіскали пояснюють таке (БЗ 107.01.03, БЗ 108.01.02, яка діяла до 01.01.2022).

Таблиця 2. Помилково отримані кошти і ЄП-дохід (підхід податківців)

Якщо отримання помилкових коштів та їх повернення відбуваються:

Вплив на ЄП-дохід

в одному періоді

такі кошти взагалі не включаються в ЄП-дохід і в декларації єдиноподатника не відображаються

у різних періодах

у такому разі:

— у періоді отримання — кошти включаються в ЄП-дохід;

— при поверненні коштів — здійснюють перерахунок ЄП-доходу (але тільки за наявності документів, що підтверджують помилкове зарахування коштів)*

* І хоча про те, як провести перерахунок ЄП-доходу, у БЗ нічого не говориться, не виключаємо, що податківці (як і при поверненні грошей покупцям) стануть висловлюватися за коригування ЄП-доходу при поверненні помилкових коштів за допомогою УД.

Таким чином, у разі повернення коштів в іншому періоді податківці висловлюються за відображення ЄП-доходу (тобто враховуватимуть такі суми як дохід) і його коригування при поверненні коштів.

Тому, зважаючи на фіскальний підхід податківців, щоб не виникало жодних претензій щодо ЄП-доходу, помилкові кошти краще повернути якнайшвидше в тому ж періоді, в якому вони отримані. Детальніше див. «Помилкові оплати та єдиний податок: як визначати дохід» // «Податки & бухоблік», 2024, № 64, «Отримали чужі гроші: як бути?» // «Податки & бухоблік», 2021, № 25.

Виправлення помилок

Якщо дійсно були допущені помилки в розрахунку ЄП-доходу (не показали дохід або, навпаки, дохід від операції помилково відобразили двічі), помилки слід виправити. При цьому виправлення можна провести будь-яким зручним способом (п. 50.1 ПКУ):

— або подавши уточнюючу декларацію до помилкового періоду;

— або уточнивши дані помилкового періоду у складі поточної декларації — заповнивши розділ декларації «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» (БЗ 107.01.07). Причому у складі поточної декларації можна виправити помилки тільки одного помилкового періоду (БЗ 107.01.07).

Тому якщо наближаючись до річного ліміту ЄП-доходу, єдиноподатник групи 3 (квартальник) виявить помилку поточного року (наприклад, завищення ЄП-доходу в минулих кварталах поточного року), то краще її виправити до подання річної декларації або в поточній декларації за рік — щоб ЄП-дохід за рік був показаний правильно і перевищення ЄП-доходу не відбулося.

Детальніше про виправлення помилок єдиноподатниками див. статті «Сумові помилки ФОП на ЄП груп 1 та 2» // «Податки & бухоблік», 2021, № 56 і «Третьогрупники та їх сумові помилки» // «Податки & бухоблік», 2021, № 56.

Також пам’ятайте, що до кінця воєнного стану діють пом’якшувальні правила і самостійно виправити виявлені помилки будь-яких періодів (які призвели до заниження податкових зобов’язань) можна без самоштрафу та пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, БЗ 108.01.05).

Висновки

  • При поверненні грошей покупцеві в тому ж періоді ЄП-доходу не виникне. При поверненні коштів в іншому періоді (які вже потрапили в ЄП-дохід) податківці вимагають відкоригувати (зменшити) ЄП-дохід такого минулого періоду за допомогою УД. Причому наразі уточнювати ЄП-дохід (через УД) податківці говорять не лише юрособам, але і ФОП.
  • Податківці вважають, що в ЄП-дохід слід включати помилково отримані кошти, якщо вони були повернені в іншому періоді. А при їх поверненні — коригувати ЄП-дохід. Ми вважаємо, що помилково отримані кошти жодним доходом не є і в ЄП-дохід включатися не повинні (незалежно від періоду повернення). Проте щоб не виникало спорів з контролерами, краще їх повернути в тому ж періоді.
  • Якщо в розрахунку ЄП-доходу були допущені помилки, то їх треба виправити (за допомогою УД або у складі поточної декларації). Причому до кінця воєнного стану недоплату ЄП можна виправити без самоштрафу та пені.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі