Можливості. Спочатку нагадаємо, що відповідно до п.п. 1 п. 291.4 ПКУ у групі 1 ЄП можуть працювати ФОП, які:
— не використовують працю найманих осіб (!);
— здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню*;
— обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2024 році це — 1185700 грн).
* Перелік побутових послуг, які можуть надавати населенню ФОП 1 (та 2) групи ЄП, наведений у п. 291.7 ПКУ.
Отже, підприємницькі можливості (права) у ФОП групи 1 ЄП не надто великі, а використання праці найманих осіб узагалі виключається.
Наслідки виявлення найманця. Тож
просто прийняти помічника на роботу ФОП групи 1 не може, інакше він згідно з п.п. 6 п.п. 298.2.3 ПКУ «злетить» зі спрощенки з місяця, наступного за звітним періодом (тобто роком!), у якому буде прийнято на роботу першого найманого працівника
Такий же наслідок буде, і коли офіційного прийняття помічника на роботу не відбудеться, але його відносини з ФОП будуть розцінені як трудові. Можливо, цей наслідок когось і не сильно злякає, адже якщо взяти найманця на початку / в середині року, то можна хоч і з порушенням, але допрацювати до кінця такого року в групі 1…
Водночас давайте краще разом подивимось, які відомі інші законні шляхи вирішення проблеми, коли ФОП групи 1 вкрай необхідний помічник. І які ці різні шляхи мають переваги та недоліки.