Теми статей
Обрати теми

ФОП групи 1 ЄП терміново потребує помічника!

Павленко Олексій, податковий експерт
Нерідко буває, що фізособі-підприємцю (ФОП), який працює у групі 1 ЄП (СТО, салон краси, ательє, торгівля на ринку тощо) вкрай потрібен помічник. А оскільки ФОП цієї групи заборонено мати найманих працівників, то давайте подивимось, як вони на практиці вирішують це питання. Та які можуть бути наслідки у таких різних рішень.

ФОП групи 1 ЄП: загальне

Можливості. Спочатку нагадаємо, що відповідно до п.п. 1 п. 291.4 ПКУ у групі 1 ЄП можуть працювати ФОП, які:

не використовують працю найманих осіб (!);

— здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню*;

обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2024 році це — 1185700 грн).

* Перелік побутових послуг, які можуть надавати населенню ФОП 1 (та 2) групи ЄП, наведений у п. 291.7 ПКУ.

Отже, підприємницькі можливості (права) у ФОП групи 1 ЄП не надто великі, а використання праці найманих осіб узагалі виключається.

Наслідки виявлення найманця. Тож

просто прийняти помічника на роботу ФОП групи 1 не може, інакше він згідно з п.п. 6 п.п. 298.2.3 ПКУ «злетить» зі спрощенки з місяця, наступного за звітним періодом (тобто роком!), у якому буде прийнято на роботу першого найманого працівника

Такий же наслідок буде, і коли офіційного прийняття помічника на роботу не відбудеться, але його відносини з ФОП будуть розцінені як трудові. Можливо, цей наслідок когось і не сильно злякає, адже якщо взяти найманця на початку / в середині року, то можна хоч і з порушенням, але допрацювати до кінця такого року в групі 1…

Водночас давайте краще разом подивимось, які відомі інші законні шляхи вирішення проблеми, коли ФОП групи 1 вкрай необхідний помічник. І які ці різні шляхи мають переваги та недоліки.

Помічник(и) та вид діяльності ФОП

Але спочатку зазначимо таке. У ФОП групи 1 є два основних напрямки діяльності: продаж товарів з торговельних місць на ринках та надання побутових послуг населенню. Звісно, помічник (помічники) можуть знадобитись і тим ФОП групи 1, які торгують на ринку товарами, і тим, які надають послуги населенню. Водночас специфіка оформлення відносин і нюансів співпраці з помічником(ами) у торгівлі і наданні різних видів побутових послуг може відрізнятись.

Наприклад, якщо обслуговувати два (чи більше) торговельних місця на ринку одночасно ФОП разом з помічником, то тут явно проглядають ознаки трудових відносин між ними. А укладання ЦПД на реалізацію товарів на ринку — дуже ризикований варіант. Держпраці неодноразово висловлювалася про неможливість укладання ЦПД з продавцями, зокрема й тому, що їх робота / обов’язки не є самостійними. Й доволі часто суди стають на її бік (див., наприклад, постанову ВС від 27.07.2023 у справі № 824/1061/19-а).

Якщо вже й ризикувати, то краще укласти ЦПД на роботи / послуги, які прямо не повторюють вид діяльності ФОП, наприклад не продаж, а доставка та викладання товару. Звісно, Держпраці, скоріш за все, причепиться, але є шанс відбитися в суді (див., наприклад, постанову ВС від 24.04.2019 у справі № 822/1487/18).

Водночас залучити «субпідрядника» за ЦПД для виконання деяких видів побутових послуг в окремих випадках може бути цілком природно.

Проте в будь-якому випадку, якщо вам потрібен помічник на постійній основі, то з ЦПД краще не гратися.

Тож перейдемо до аналізу доступних варіантів оформлення відносин ФОП з помічником(ами), але при цьому аналізуйте і те, чи підходить конкретний варіант для вашого виду діяльності.

Цивільно-правовий договір

Мабуть, найпростішим способом оформити відносини з помічником буде укладення з ним договору підряду (гл. 61 ЦКУ) або договору надання послуг (гл. 63 ЦКУ) залежно від того, які функції плануються для помічника. Водночас дуже радимо відповідально підійти до формулювань у ЦПД, щоб уникнути можливості перекваліфікації його в трудовий.

Плюси. Це доволі простий спосіб оформлення відносин. У договорі можна прописати той обсяг обов’язків помічника-підрядника / виконавця, які потребує ФОП та які має виконати такий підрядник / виконавець, щоб отримати винагороду. Тут головне — не перестаратися і не нашпигувати договір умовами, які притаманні трудовому договору. Бо тоді можна злетіти зі спрощенки на тій підставі, що у ФОП фактично є найманий працівник (див. вище).

Пам’ятайте головні «ЦПД-постулати»: предмет договору — кінцевий результат, а не процес праці, підрядник / виконавець самостійно забезпечує умови праці та визначає час виконання робіт / надання послуг, а також самостійно організовує свою роботу

Тобто якщо, наприклад, ваш помічник має виконувати роботу щодня у визначені вами години, на обладнанні, яке ви йому надали, то до ЦПД краще не вдаватися.

Детальніше щодо ЦПД, а також їх відмінностей від трудових договорів читайте «ЦПД: ризики та вигоди» // «Податки & бухоблік», 2019, № 55, а щодо ризиків визнання ЦПД трудовим договором: «Перекваліфікація із ЦПД у трудовий договір» // «Податки & бухоблік», 2021, № 50.

Мінуси. Головним мінусом оформлення відносин із використанням ЦПД є чимале податкове навантаження винагород за такими договорами: 18 % ПДФО плюс 1,5 % ВЗ, а також 22 % ЄСВ. Звісно, можна помічнику (виконавцю) платити копійки, заощаджуючи на оподаткуванні*, однак (окрім запитань з боку контролерів) ФОП тут виступатиме як податковий агент, і йому все одно доведеться утримувати, нараховувати і перераховувати згадані платежі. А також звітувати за ЦПД-виплатами!

* Нагадаємо, що за такими виплатами ФОП не потрібно буде виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати, адже надає послуги / виконує роботи не найманець, а стороння фізособа.

Не менша небезпека — перекваліфікація такого ЦПД у трудовий договір, а також застосування штрафів згідно зі ст. 265 КЗпП (втім для єдинників є послаблення, докладніше див. «Неоформлені працівники: мінусів більше, ніж плюсів» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102) та/або адмінштрафу за ст. 41 КУпАП.

Крім того, якщо сильно загратись із ЦПД, то можна й помічника підставити. Бо якщо він буде для ФОП виконувати роботи / надавати послуги на регулярній основі, то фіскали можуть інкримінувати помічнику незареєстроване підприємництво.

Тож варіант із ЦПД доступний, але дорогий з точку зору оподаткування, громіздкий і небезпечний.

Реєстрація помічника як ФОП

Нюанси залежно від виду діяльності. Для деяких видів діяльності напевно непоганим буде варіант зареєструвати помічника теж як ФОП. Але і тут є свої нюанси.

1. Торгівля. Якщо мова йде про торгівлю на ринку, то тут саме зручно буде зареєструвати помічника також як ФОП групи 1, який торгуватиме на окремому торговельному місці (і без РРО) та ще й вдвічі збільшиться річний обсяг ЄП-доходу… А от якщо помічник на ринку потрібен не як продавець, а як «підсобник» чи комірник, то тоді він має бути ФОП групи 2 чи 3.

2. Послуги. Якщо помічник має залучатися як «субпідрядник»* / надавач допоміжних для певного виду побутових послуг (у випадках, коди це можливо, — п. 2 ст. 902 та ст. 838 ЦКУ), то його доведеться реєструвати тільки як ФОП групи 2 чи 3. Адже ті роботи-послуги, які він надаватиме «головному» ФОП, вже не будуть побутовими послугами населенню. Якщо ФОП групи 1 надаватиме «субпідрядні» побутові послуги іншому ФОП (чи юрособі), він може злетіти зі спрощеної системи вже з наступного кварталу, а не року (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ). Тому ФОП-субпідрядник (помічник) може надавати такі послуги, тільки зареєструвавшись ФОП групи 2 або 3.

* Ми умисно взяли це слово в лапки, бо субпідряд стосується робіт, а у нас послуги.

Можливо, група 3 тут буде кращим варіантом, якщо 5 % ЄП від середньомісячних оплат за субпідряд не перевищать розміру ЄП, установленого для групи 2.

Проте групи 2 та 3 вже виключають готівкові розрахунки без РРО

Тобто у такому випадку наш ФОП групи 1 має сплачувати ФОП-помічнику за субпідрядні послуги тільки безготівково: за IBAN-реквізитами або за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (див. п. 14 ст. 9 Закону про РРО) або готівкою через касу банку!

Водночас якщо є можливість вибудувати усе так, щоб два ФОП групи 1 надавали / продавали ті ж самі побутові послуги «паралельно», тоді теж можна зареєструвати помічника як ФОП тієї ж групи 1 із тими самими кодами підприємницької діяльності. Тобто ніби кожен з них окремо виконує (продає) свої власні послуги. Можна поділити номенклатуру чи специфіку замовлень, а можна аналогічні замовлення виконувати «по черзі», як коли їм буде зручніше.

Звісно, це можливо, якщо між сторонами є повна довіра і «головний» ФОП готовий надати помічнику такий рівень самостійності…

Плюси. До переваг цього варіанта можна віднести низьке оподаткування, гнучку підприємницьку форму.

Хоча і додається ще один ЄП і ЄСВ, але удвічі збільшиться граничний обсяг доходу

Також нагадаємо, що ФОП (будь-який!) може не сплачувати ЄСВ під час дії воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після його скасування (п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ). Але у разі несплати ЄСВ і стаж за такі місяці не врахується. До речі, зараз готується законопроєкт про відновлення з 2025 року для ФОП обов’язковості сплати ЄСВ…

Мінуси. Додатковий ФОП, окрім додаткового ЄП (та ЄСВ) — це додаткові облік та звітність і додаткові перевірки… Причому і тут є небезпека перекваліфікації контролерами такого договору з ФОП у трудовий договір.

Крім того, тут можуть постати проблеми, пов’язані із спільним використанням обома ФОП одного приміщення*, обладнання, матеріалів тощо, і їх доведеться якось «розрулювати» / оформлювати. Щодо низки таких супутніх «ФОП-спільних» проблем і шляхів їх вирішення читайте в заключній частині матеріалу «ФОП групи 1 потрібен найманий працівник» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20.

* Бо «основний» ФОП не може здати в (суб)оренду ФОП-помічнику частину виробничої площі, обладнання тощо. Останньому необхідно самостійно вирішувати ці питання…

Перейти у вищу групу і найняти помічника

За відповідних обставин можна розглянути також варіант із переходом самого «головного» ФОП групи 1 з найближчого кварталу у «старшу» групу ЄП: 2 або 3. Адже ФОП групи 2 ЄП має право прийняти на роботу аж до 10 (включно) працівників (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). А для групи 3 кількість працюючих не обмежена взагалі.

Але такий варіант може бути надто дорогим для ФОП.

Плюси. З переваг тут можна назвати хіба що — можливість офіційного працевлаштування помічника і експлуатації його регулярно та за робочим графіком. От майже і все.

Мінуси. Тут їх вбачаємо чимало. Зокрема:

збільшення абсолютної суми ЄП при переході до групи 2 (у ФОП групи 2 сума ЄП може збільшитись і на суму понад 1000 грн на місяць), а можливо, і при переході до групи 3 (це залежатиме від сум доходу);

— сплата з виплат помічнику-працівнику і перерахування усіх зарплатних платежів (ПДФО, ВЗ, ЄСВ). Причому якщо у помічника це місце роботи буде основним, доведеться контролювати виконання вимоги про сплату ЄСВ з мінзарплати;

— обов’язок нараховувати помічнику зарплату не нижче мінімальної (хоча тут може допомогти зекономити неповний робочий день);

— складання і подання пов’язаної із цим звітності та додатковий контроль з боку відповідних органів (ДПС, Держпраці тощо);

— з’явиться обов’язковість застосування РРО (ПРРО) при готівкових (а частково, і карткових) розрахунках, що для групи 1 некритично. Водночас п. 14 ст. 9 Закону про РРО звільняє від використання РРО/ПРРО суб’єктів господарювання, що надають послуги (!), оплата за які відбувається виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Детальніше щодо цього розрахункового послаблення читайте: «Дистанційна оплата послуг і звільнення від РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98.

Тобто, за бажання, можна вирішити питання розрахунків, спираючись на це послаблення. Звісно, є ще варіанти розрахунків через касу банку, звичайний безготівковий (за IBAN-реквізитами)…

Отже, якихось ідеальних рішень для таких ситуацій немає, скрізь є свої плюси й мінуси. Більш-менш привабливо виглядає хіба що варіант з другим ФОП…

Тож орієнтуючись на свої конкретні обставини, рахуйте і вирішуйте самі, як ФОП краще будувати / оформлювати відносини з помічником(ами).

Висновки

  • Просто прийняти помічника на роботу ФОП групи 1 не може, інакше «злетить» зі спрощенки з місяця, наступного за звітним періодом (роком).
  • Залучення ФОП групи 1 помічника за договором ЦПД — варіант доступний, але дуже ризикований та дорогий (виплати оподатковуються як зарплата). Він більше підходить для побутових послуг і не надто підходить для торгівлі на ринку.
  • При торгівлі на ринку зручно буде зареєструвати помічника також як ФОП групи 1, який торгуватиме на окремому торговельному місці (і без РРО). Хоча вдвічі збільшиться оподаткування, але й удвічі збільшиться річний обсяг ЄП-доходу.
  • Якщо помічник потрібен ФОП групи 1 як «субпідрядник» для надання побутових послуг, то він може бути ФОП тільки групи 2 чи 3. Але якщо є можливість надавати / продавати ті ж самі побутові послуги «паралельно», тоді можна зареєструвати помічника теж як ФОП групи 1.
  • Варіант з переходом самого ФОП ЄП групи 1 у «старшу» групу 2 або 3, щоб найняти помічника на роботу, — не дуже гарний і має цілу купу мінусів (збільшення ЄП, «зарплатні» платежі та звітність, обов’язковість РРО тощо).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі