Теми статей
Обрати теми

Як заповнити декларацію ФОП на ЄП групи 3 за І квартал 2025 року?

Клец Віталіна, податковий експерт
Оновлення форми ЄП-декларації не стало сюрпризом для єдиноподатників. І змін, на щастя, не багато. Але, як завжди: щось забув, не туди поставив галочку — і маєш «відзнаку» від податківців. Щоб звітування пройшло гладко — покажемо на прикладі, що куди писати, де не проколотися і як не вбити годину життя на те, що можна зробити за 10 хвилин. Приєднуйтеся!

Дедлайн для групи 3

ФОП на ЄП групи 3 повинен відзвітувати за І квартал (з урахуванням вихідного перенесення)

не пізніше 12.05.2025

У цей же строк звітуємо, навіть якщо ФОП на ЄП групи 3 зареєстрував припинення у січні — березні 2025 року (дата внесення запису про припинення в ЄДР припадає на січень — березень 2025 року) і подає останню (ліквідаційну) декларацію єдиноподатника (вам буде корисною стаття «Припинення ФОП під фініш 2024 року: нюанси від податківців» // «Податки & бухоблік», 2025, № 11).

До речі, ми рекомендували ФОП не звітувати відразу після припинення, а дочекатися появи нового бланка в Електронному кабінеті. Втім, якщо ви вже відзвітували за старою формою, корисні рекомендації щодо переподання декларації за новою формою знайдете у статті «Ліквідаційна ЄП-декларація: квест із новими формами для ФОП» // «Податки & бухоблік», 2025, № 21.

Також зазначимо, що якщо ФОП вирішить відправити декларацію поштою, зробити це треба ще раніше: не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації (п. 49.5 ПКУ). У нашому випадку краще зробити це не пізніше 05.05.2025.

Куди звітуємо?

Не важливо, де ФОП здійснює діяльність, — декларацію подаємо в податкову за основним місцем обліку (зазвичай, за місцем прописки, зазначеним в ЄДР) (див. також статтю «Якщо ФОП зареєструвався не там, де прописаний: що кажуть податківці?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50).

Маєте сумніви щодо того, де ваш ФОП стоїть на обліку? Тоді відкрийте Електронний кабінет, розділ «Облікові дані платника» — «Реєстраційні дані» — і побачите свою податкову. Туди і звітуйте (рис. 1).

img 1

Створюємо декларацію

Нову форму декларації затвердили ще на початку року — наказом Мінфіну від 31.01.2025 № 57. У тому ж наказі вказано, що вперше звітувати за новою формою слід за звітні (податкові) періоди з 2025 року. Тобто у випадку з ФОП на ЄП групи 3 — вже за І квартал 2025 року (див. статтю «Нові форми декларацій для платників ЄП: звітуємо на нових бланках!» // «Податки & бухоблік», 2025, № 27).

В Електронному кабінеті нова форма декларації з’явилася акурат 01.04.2025у розділі «Введення звітності». Обирайте звітний період І квартал 2025 року і тисніть кнопку «Створити». Далі

шукайте форму з ідентифікатором F0103309 (декларація ФОП-єдиноподатника групи 3), відкривайте її і створюйте декларацію

img 2

На цьому етапі у вас відкриється вікно (рис. 3), в якому треба уважно перевірити два моменти:

img 3

1) щоб код і назва вашої ДПІ були нові, інакше звіт не відправиться.

Річ у тім, що з 01.01.2025 ДПС перекроїли (чимало ДПІ об’єднали), тому назви і коди ДПІ змінилися (нові можна знайти тут). В облікових даних Електронного кабінету податківці автоматично оновили дані ДПІ (рис. 1). А от при поданні звітів все ще може підтягуватися стара інформація. Щоб кожен раз не коригувати її вручну, змініть свою ДПІ в налаштуваннях вашої програми. Наприклад, в Електронному кабінеті тут. Втім, більшість ФОП це вже зробили, коли звітували за 2024 рік;

2) щоб до декларації не додались ЄСВ-додаток або МПЗ-додаток.

Пам’ятайте, що спрощенці групи 3 у загальному випадку не подають додатки 1 та 2 з квартальною декларацією єдиноподатника! Ці додатки подаються тільки з річною декларацією

До декларації за І квартал їх додаємо у виняткових випадках:

якщо ФОП зареєстрував припинення у І кварталі;

— якщо ФОП перейшов на загальну систему з 01.04.2025 (подається тільки додаток 1 щодо ЄСВ за себе).

Після того, як усе перевірили, натискаємо кнопку «Створити». Відкриється бланк декларації (рис. 4).

Заповнюємо декларацію

Зазвичай базова інформація в декларації заповнюється автоматично (назва ДПІ, П. І. Б. спрощенця, його адреса, звітний період тощо). Підприємцю залишається тільки внести дані про свій дохід, найманих працівників і види діяльності.

Приклад. Візьмемо ФОП на ЄП групи 3 (ставка ЄП — 5 %), неплатника ПДВ, який протягом І кварталу заробив 300 тис. грн доходу, маючи двох найманих працівників.

Його декларація виглядатиме так, як ви бачите на рис. 4.

<…>

img 4

img 5

Титулка. Поле 8 зазвичай буде пустим. Але якщо ваш ФОП:

зареєстрував припинення у І кварталі, поставте позначку «Х» у полі 8.1;

перейшов на загальну систему з 1 квітня, поставте «Х» у полі 8.2.

Розділ І. У полі 9 зазначаємо кількість найманих працівників. Враховуємо тільки тих, із ким є трудові відносини (трудовий договір). Цивільно-правові договори робіт (послуг) не рахуються. Мобілізованих і декретниць теж не враховуємо (п.п. 291.4.1 ПКУ).

Якщо у ФОП немає працівників, в полі 9 ставимо «0», не залишайте його пустим!

У поле 10 автоматично підтягуються усі види діяльності з Реєстру ЄП та ЄДР. Не варто їх усі залишати — нам потрібні тільки ті, якими ФОП фактично займався у І кварталі і отримував від них дохід. А зайві видаляємо.

Для цього наведіть курсор на номер зайвого рядка, клацніть правою клавішею миші та у вікні, що відкриється, натисніть внизу на кружечок зі знаком «-» (рис. 4).

Розділи IV та V. Після цього переходимо до розділу IV і записуємо в рядок 06 дохід ФОП за І квартал — 300000,00 грн. Якщо у вас перевищення доходу (за І квартал більше 9336000,00 грн, надлишок записуйте в рядок 07).

Наступний розділ V заповниться автоматично. В ньому буде розраховано суму ЄП. Якщо у вас автоматично не заповнено, просто помножте свій дохід (рядок 06) на ставку ЄП. У нашому випадку:

ЄП І квартал = 300000,00 грн × 5 % = 15000,00 грн.

А в разі перевищення чи інших порушень ЄП з таких доходів буде розраховано в рядку 09 за ставкою 15 %.

Розділ VII. Цей розділ залишаємо пустим! Так-так,

незважаючи на те, що з 01.01.2025 всі ФОП на ЄП (крім пільгових категорій) зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе (за І квартал — 5280 грн), у квартальній декларації цього не показуємо!

Нарахування і сплату ЄСВ за себе ви покажете тільки в кінці 2025 року — в розділі VII річної декларації єдиноподатника і в додатку 1 до неї.

Більше деталей щодо сплати ЄСВ за себе за І квартал 2025 року знайдете у статті «ФОП: час сплатити ЄСВ за себе за I квартал 2025» // «Податки & бухоблік», 2025, № 29.

Розділ VIII. Ось це — той самий новий розділ, заради якого (в тому числі) оновили декларацію єдиноподатника. В ньому будемо рахувати військовий збір (ВЗ). Спрощенці групи 3 заповнюють у ньому підрозділ 2.

У рядок 23 записуємо суму ВЗ. Рахуємо її самостійно як 1 % від ЄП-доходу ФОП за І квартал:

ВЗ І квартал = 300000,00 грн × 1 % = 3000,00 грн.

Саме ця сума в нашому випадку має бути і в рядку 25, адже рядок 24 у декларації за І кварталі не заповнюємо (бо мова про перший звітний період у звітному році).

Більше деталей про ВЗ для ФОП знайдете у статті «Військовий збір за себе у ФОП: все, що треба знати у 2025 році» // «Податки & бухоблік», 2025, № 27.

Оце й усе. Далі перевіряємо, щоб не було позначок про подання додатків 1 та 2 (якщо ФОП їх не подає), ставимо дату, підписуємо звітність електронним підписом і надсилаємо її податківцям.

Якщо у І кварталі у ФОП не було доходу

В такому випадку можна квартальну декларацію взагалі не подавати (категорія 107.01.07 БЗ). Звісно, якщо мова не про припиненого у І кварталі ФОП чи ФОП, який перейшов з 01.04.2025 на загальну систему, які не є пільговиками щодо ЄСВ за себе. Бо в такому разі вже має подаватися додаток 1 із нарахованим ЄСВ за себе (тобто слід подати ЄП-декларацію).

Висновки

  • Оновлена форма декларації єдиноподатника уже доступна в Електронному кабінеті, тому ФОП на ЄП групи 3 можуть сміливо звітувати за І квартал.
  • Спрощенці, які зареєстрували припинення на ЄП групи 3 в І кварталі, теж уже можуть подавати ліквідаційну звітність за новою формою.
  • У новій формі декларації з’явився новий розділ VIII, в якому ФОП рахують свій військовий збір.
  • ФОП на ЄП групи 3 декларацію за І квартал має подати не пізніше 12.05.2025.
  • Подаємо її без додатків 1 та 2 (окрім тих ФОП, хто зареєстрував припинення чи перейшов на загальну систему).
  • ФОП на ЄП групи 3 ЄП та ВЗ за І квартал має сплатити не пізніше 20.05.2025. Але якщо ФОП не отримував жодних доходів протягом І кварталу, він може квартальну декларацію взагалі не подавати, ЄП та ВЗ не сплачувати. А от ЄСВ за себе за І квартал сплачуємо обов’язково (якщо ФОП не є пільговиком), однак у квартальній декларації його не показуємо.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі