У додатку АВ відображають суму виплачених дивідендів та розраховують суму дивідендного авансового внеску, який слід було сплатити у звітному періоді до бюджету до або одночасно з виплатою дивідендів. Отриманий результат з рядка 6 додатка АВ переносять до рядка 20 АВ прибуткової декларації.
Нагадаємо: згідно з п.п. 57.11.2 ПКУ нарахувати і сплатити дивідендний авансовий внесок з податку на прибуток до бюджету зобов’язаний будь-який емітент корпоративних прав (крім платників єдиного податку), який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам).
Причому обов’язок з нарахування та сплати дивідендних авансових внесків (і подання додатка АВ) поширюється й на платників держдивідендів (тобто на державні та комунальні унітарні підприємства та їх об’єднання, а також на товариства з відповідною держчасткою, які сплачують держдивіденди до бюджету).
Дивідендний авансовий внесок (за ставкою 18 %) підприємства нараховують зверху на суму дивідендів, тобто суму дивідендів на нього не зменшують
Перераховують його до бюджету до або одночасно з виплатою дивідендів.
Нагадаємо: платники податку на прибуток сплачують дивідендний авансовий внесок з різниці — суми перевищення дивідендів над об’єктом оподаткування за рік, за який виплачуються дивіденди. Але при цьому слід одночасно дотримуватися двох умов (п.п. 57.11.2 ПКУ):
1) подана декларація з податку на прибуток за відповідний рік (тобто задекларовано податок за рік, за результатами якого платять дивіденди);
2) податкові зобов’язання за такою декларацією повністю погашені (тобто сплачено податок на прибуток за цей рік).
При невиконанні будь-якої з цих двох умов (навіть якщо є невелика недоплата) аванс доведеться сплачувати зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті (див. БЗ 102.09).
Майте на увазі: на суму сплаченого дивідендного авансового внеску можна зменшити нарахований податок на прибуток. А залишок дивідендних авансів, що не зіграв за підсумками звітного року, — переносити на наступні роки до повного погашення (п.п. 57.11.2 ПКУ).