Теми статей
Обрати теми

Оплата праці при переведенні на постійну нижчеоплачувану посаду: що врахувати, як розрахувати

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Працівник, набираючись досвіду і підвищуючи свою кваліфікацію, підіймається кар’єрними сходами. Ситуація знайома і звична для багатьох. Але бувають випадки, коли з різних причин працівника переводять на нижчеоплачувану посаду. Як невеликий бонус для такого переведеного працівника трудовим законодавством передбачені певні гарантії. Що це за гарантії, як їх застосовувати на практиці? Про це ви дізнаєтеся з нашої статті.

Що говорить буква закону

Перш ніж говорити про трудові гарантії у разі переведення працівника на постійну нижчеоплачувану посаду, давайте згадаємо, що таке переведення.

Під переведенням на іншу роботу розуміється зміна трудової функції працівника.

Так, згідно зі ст. 21 КЗпП працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. У свою чергу роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, тобто не має права виходити за рамки трудового договору, який визначає обов’язки працівника з урахуванням спеціальності, кваліфікації, посади (ст. 31 КЗпП).

Під переведенням на іншу роботу розуміють таке переведення працівника, при якому змінюється виконувана ним робота, обумовлена трудовим договором (контрактом), посада, спеціалізація працівника або місце роботи. Пунктом 31 постанови № 9 визначено, що переведення на іншу роботу означає доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації або посаді, визначеній трудовим договором.

Зазначимо, що переведення на іншу постійну роботу не є підставою для припинення трудового договору. Іншими словами, трудовий договір, укладений із працівником, продовжує діяти, але відбувається зміна трудової функції працівника.

Переведення на іншу роботу можливе тільки з відома працівника. Це прямо передбачено ч. 1 ст. 32 КЗпП.

Зверніть увагу: слід відрізняти переведення на іншу роботу від зміни істотних умов праці, оскільки зміна істотних умов праці допускається при збереженні спеціальності, кваліфікації або посади. Про зміну істотних умов праці працівників попереджають за 2 місяці. А ось щодо переведення законодавством не передбачений термін попередження працівника про таку подію. Тому для постійного переведення на іншу роботу працівника необхідно отримати тільки його згоду в усній або письмовій формі.

Важливо! У разі переведення на іншу постійну нижчеоплачувану роботу попереджати за два місяці не треба.

Але! Якщо ініціатором переведення на постійну нижчеоплачувану посаду є роботодавець і при цьому відбувається зміна істотних умов праці, то працівникові повинно бути повідомлено про це не пізніше ніж за два місяці. Незгода продовжувати роботу в нових умовах (зі зміненими істотними умовами праці) є підставою для припинення трудового договору з працівником відповідно до п. 6 ст. 36 КЗпП (відмова працівника від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці).

Отже, з основами переведення працівника на іншу посаду (роботу) розібралися. Але ч. 1 ст. 114 КЗпП передбачає особливу гарантію при переведенні працівника на постійну нижчеоплачувану роботу. А саме: при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за ним зберігається колишній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.

Причому неважливо, за чиєю ініціативою відбувається переведення на постійну нижчеоплачувану посаду: за ініціативою роботодавця або за ініціативою працівника. Тобто зазначена гарантія застосовується й у тому випадку, коли переведення відбулося за ініціативою самого працівника. Про це сказано в п. 18 постанови № 13. Це означає, що протягом двох тижнів з моменту переведення працівник отримуватиме не менше середньої зарплати за колишньою роботою. Хоча можуть бути ситуації, коли на новій нижчеоплачуваній посаді заробіток виявиться вищим, наприклад, якщо працівника преміюють.

Але як саме виконати цю трудову гарантію на практиці? Саме з цим запитанням до нас звертаються читачі, оскільки ст. 114 КЗпП не дає розгорнутої відповіді на нього.

Виконуємо гарантію про зарплату не нижче «середньої» на практиці

Отже, протягом двох тижнів з моменту переведення на постійну нижчеоплачувану роботу працівник отримуватиме заробіток не менше середньої зарплати за попередньою роботою. Для реалізації наведеної вище гарантії треба виконати низку послідовних дій (див. також рис. 1 нижче):

по-перше, визначити денний заробіток за новою посадою;

по-друге, розрахувати середньоденну зарплату, яка виплачувалася за попередньою посадою;

по-третє, порівняти розраховані показники.

img 1

Рис. 1. Виконуємо гарантію ст. 114 КЗпП

Якщо денний заробіток працівника на новому місці роботи виявиться менше за середньоденний, йому здійснюється доплата до середньоденного заробітку за кожен робочий день протягом перших двох тижнів роботи з дня переведення. Це буде різниця між середньоденним і денним заробітком за кожен робочий день протягом перших двох тижнів з дня переведення. У результаті такої доплати денний заробіток працівника з урахуванням доплати протягом двох тижнів з дня переведення повинен дорівнювати середньоденному заробітку за цей же період.

Розраховуємо денний і середньоденний заробіток правильно

Денний заробіток. Денний заробіток розраховуємо в місяці, в якому працівника перевели на іншу постійну нижчеоплачувану роботу, виходячи з умов повністю відпрацьованого місяця. Це має значення, якщо в такому місяці робочі дні працівником відпрацьовані не повністю (наприклад, працівник частину місяця перебував у відпустці або на лікарняному).

При обчисленні денного заробітку враховують усі елементи (складові) заробітної плати, які передбачені умовами трудового (колективного) договору і належать працівникові цього місяця. До них відносять: оклад, доплати, надбавки, премії, суми індексації тощо (як і у разі визначення денного заробітку при оплаті днів відрядження). Зверніть увагу: при розрахунку денного заробітку враховують також і доплату до мінімальної заробітної плати.

Денний заробіток (ЗПдн) можна розрахувати за формулою:

ЗПдн = ЗПміс : РДграф,

де ЗПміс — зарплата працівника, яка могла б бути нарахована працівникові за повністю відпрацьований місяць після переведення;

РДграф — кількість робочих днів за нормою робочого часу в місяці переведення.

Середньоденна зарплата. Розрахунок середньоденної заробітної плати здійснюється відповідно до Порядку № 100. Для цього можна використати алгоритм, наведений на рис. 2.

img 2

Рис. 2. Алгоритм розрахунку середньоденної зарплати

У загальному випадку розрахунок середньоденної зарплати здійснюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому працівника перевели на нижчеоплачувану посаду (абз. 3 п. 2 Порядку № 100). Якщо протягом останніх двох місяців працівник не працював, середню зарплату обчислюйте виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного дня, тоді середню зарплату розраховуйте виходячи з посадового окладу (тарифної ставки), встановленого йому в трудовому договорі (абз. 3 п. 4 Порядку № 100). При цьому для новоприйнятих працівників, що пропрацювали менше двох календарних місяців, середньоденну зарплату обчислюйте виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Перелік виплат, які можна включати в розрахунок середньоденної заробітної плати, наведено в п. 3 Порядку № 100. Не беруть участі в розрахунку такого середнього заробітку виплати, перераховані в п. 4 Порядку № 100. Тобто в загальному випадку в розрахунок потраплять: оклад, надбавки, доплати, у тому числі і доплата до МЗП, індексація, премії тощо.

Важливо! Усі виплати включайте в тому розмірі, в якому вони були нараховані. Але з цього правила є декілька винятків (абз. 1 і 2 п. 3 Порядку № 100).

img 3Якщо в розрахунковому періоді є квартальні премії, а також премії, нараховані за триваліший проміжок часу, то їх уключають у заробіток не в повній сумі, а лише в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді1.

1 Див. також «ОП», 2014, № 9, с. 10.

img 4Одноразову винагороду за підсумками роботи за рік і за вислугу років, нараховану в поточному році за попередній календарний рік, розподіляють, додаючи до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди. При цьому зверніть увагу: якщо одноразову винагороду за підсумками роботи за рік і за вислугу років було нараховано в поточному році за поточний календарний рік, то вона взагалі не бере участі в розрахунку середньоденної зарплати.

img 5Якщо кількість робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьована не повністю, то премії (місячні, квартальні тощо), винагороди та інші заохочувальні виплати враховують пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. Але тут будьте уважні. Так, якщо місячні премії виплачують місяць у місяць і вони вже обчислені пропорційно відпрацьованому часу, то їх суми включають до заробітку у фактично нарахованому розмірі.

Детальніше про те, як правильно включити в розрахунок середньої зарплати премії, винагороди та інші заохочувальні виплати, ми писали раніше (див. «ОП», 2012, № 15, с. 19; 2016, № 21, с. 15 і 19, № 22, с. 18; 2017, № 19, с. 12).

Важливо! Лише премії включають у зарплату того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомості по зарплаті. Усі інші виплати враховуйте в тих місяцях, за які вони нараховані (див. листи Мінсоцполітики від 06.08.2014 р. № 1126/13/84-14 // «ОП», 2014, № 18, с. 5 і від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11 // «ОП», 2012, № 5, с. 6). Це означає, що при розрахунку середньої зарплати суми донарахованої або сторнованої зарплати відносимо до тих місяців, за які проводилося коригування (в яких припустилися помилки)2.

2 Див. «ОП», 2014, № 9, с. 10.

При розрахунку середньоденної зарплати (ЗПсер) у загальному випадку використовуйте формулу:

ЗПсер = ЗПф : РДф,

де ЗПф — сума заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом розрахункового періоду робочі дні;

РДф — кількість робочих днів, фактично відпрацьованих у розрахунковому періоді.

Нараховуємо зарплату після переведення

Ми вже говорили, що перші два тижні на новому місці роботи роботодавець зобов’язаний контролювати розмір заробітної плати, порівнявши його із середнім заробітком на попередній посаді (роботі). Тут не забудьте, що

у порівнянні бере участь оплата за середньоденною і денною зарплатою за робочі дні, які припадають на двотижневий період з дня переведення.

Після закінчення двотижневого періоду після переведення працівникові нараховують зарплату в загальному порядку згідно з умовами, встановленими за новою посадою.

Зверніть увагу: якщо оплата праці за перші два тижні з моменту переведення виходячи з денного заробітку виявиться нижче оплати праці виходячи з середньоденної зарплати за цей же період, працівникові за новою посадою здійснюють доплату (!) до середньоденної зарплати.

Іншими словами, працівникові здійснюють доплату до середньоденного заробітку, а не нараховують середню зарплату (див. також рис. 33). Це є важливим не лише для правильного виконання гарантій ст. 114 КЗпП, але і для подальшого розрахунку загальної суми зарплати працівника за місяць (зокрема, розрахунку суми зарплати для цілей визначення доплати до МЗП), для подальшого розрахунку середньої зарплати4. Про те, як визначити доплату до МЗП у разі, якщо працівника перевели на нижчеоплачувану посаду і при цьому його зарплата за відпрацьований час виявилася нижчою МЗП, розповімо далі.

3 У схемі на рис. 3 наведено такі скорочення:
ЗПдн — денний заробіток;
ЗПсер — середньоденний заробіток;
Двідпр — відпрацьовані дні за перші два тижні з моменту переведення на іншу постійну нижчеоплачувану роботу (посаду).

4 Про те, як оплата праці при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу бере участь у подальшому розрахунку середньої зарплати, читайте в статті «Розраховуємо середню зарплату після переведення на нижчеоплачувану посаду» цього номера.

img 6

Рис. 3. Порядок оплати праці за перші два тижні після переведення на нижчеоплачувану роботу

Визначаємо доплату до МЗП

Окрім правильного визначення зарплати на новій посаді після переведення, важливо дотриматися працеоплатних гарантій про зарплату не нижче мінімальної. Нагадаємо, що згідно зі ст. 31 Закону про оплату праці зарплата працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижча мінімальної. Причому у разі укладення трудового договору на роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці МЗП виплачується пропорційно виконаній нормі праці.

Нагадаємо, що на 2018 рік розмір місячної мінімальної заробітної плати складає 3723 грн.

Якщо зарплата працівника виявиться менше МЗП, йому здійснюють доплату до мінімальної заробітної плати.

При визначенні розміру зарплати за виконану норму праці для забезпечення її мінімального розміру враховують практично усі складові зарплати, нараховані працівникові за відпрацьований час, що входять до фонду оплати, такі як оклад, доплати, надбавки, премії тощо. Не включають лише окремі види виплат:

— прямо зазначені в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці (доплати за роботу в несприятливих умовах праці і підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний і наднормовий час, надбавки за роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат);

— нараховані за невідпрацьований час (лікарняні, відпускні, компенсація за невикористану відпустку, оплата курсів підвищення кваліфікації, відряджень (якщо вони оплачені за середнім заробітком), оплата працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час тощо)5;

5 Про те, що виплати за невідпрацьований час не враховують у складі мінімальної заробітної плати, було сказано в листі Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 322/0/101-17/282 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 8, с. 17).

— не пов’язані з виконаною нормою праці (матеріальна допомога6, вихідна допомога тощо).

6 Див. також лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 294/0/101-17/282 // «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 8, с. 19.

Ми з’ясували, що при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу у разі, коли денний заробіток виявився нижчий середньоденного, йому здійснюють доплату до середньоденного заробітку за кожен день роботи протягом перших двох тижнів після переведення, а не нараховують середню зарплату. Тобто такому працівникові нараховують зарплату за новими умовами трудового договору (за новою посадою) + провадять доплату так, щоб його зарплата за новою посадою протягом перших двох тижнів після переведення не була нижчою середньоденної зарплати за попередньою роботою (див. також рис. 3). А це означає, що

у суму зарплати за місяць для порівняння з МЗП включається доплата до середнього заробітку, яка здійснюється працівникові у разі переведення його на іншу постійну нижчеоплачувану роботу.

Таке ж роз’яснення було наведене фахівцем Мінсоцполітики в «Бюджетній бухгалтерії», 2017, № 14, с. 29.

Приклад 1. Працівника перевели на постійну нижчеоплачувану роботу з 10 квітня 2018 року. Посадовий оклад за новою посадою — 3200 грн., за попередньою — 3400 грн. Режим його роботи не змінився: звичайний графік роботи — 5 днів на тиждень по 8 годин. У лютому і березні 2018 року він відпрацював усі дні за графіком, індексація не нараховувалася (базовим місяцем за попередньою посадою був січень 2018 року). У березні працівникові була нарахована квартальна премія у розмірі 900 грн. Інших доплат, надбавок не було.

У квітні 2018 року право на індексацію не настало (останнє підвищення окладу за новою посадою було в січні 2018 року), доплати, надбавки і виробничі премії не встановлювалися, цей місяць відпрацьований повністю.

Спочатку визначимо денний заробіток за новою посадою. За квітень 2018 року працівникові належать такі виплати:

— оклад — 3200 грн.;

— доплата до МЗП — 523 грн. (3723 - 3200).

Отже, розмір денної виплати складатиме:

(3200оклад + 523доплата до МЗП) : 20 роб. дн. = 186,15 грн.,

де 20 — кількість робочих днів за графіком роботи у квітні 2018 року (без урахування рекомендацій Мінсоцполітики щодо перенесення робочих днів).

Зарплата працівника за період з 10 по 23 квітня 2018 року (перші два тижні з дня переведення) складатиме:

186,15 грн. х 10 роб. дн. = 1861,50 грн.,

де 10 — кількість робочих днів, які припадають на двотижневий період з моменту переведення (з 10 по 23 квітня 2018 року).

Далі розрахуємо середньоденну зарплату за попередньою посадою. У розрахунковому періоді працівникові були нараховані такі виплати:

— лютий: 3400 оклад + 323 доплата до МЗП = 3723 (грн.);

— березень: 3400 оклад + 900 квартальна премія = 4300 (грн.).

Квартальну премію включаємо в розрахунок «середньої» не в повному розмірі, а пропорційно місяцям розрахункового періоду:

900 грн. : 3 міс. х 2 міс. = 600 грн.

Таким чином, зарплата, що бере участь у розрахунку середньої зарплати, складе 7723 грн. (3723 ЗП лютого + 3400 оклад березня + 600 премія березня), а середньоденна зарплата становитиме:

7723 грн. : 41 роб. дн. = 188,37 грн.,

де 41 — кількість відпрацьованих днів у лютому і березні 2018 року.

Середній заробіток за період з 10 по 23 квітня 2018 року складатиме:

188,37 грн. х 10 роб. дн. = 1883,70 грн.,

де 10 — кількість робочих днів, які припадають на двотижневий період з моменту переведення (з 10 по 23 квітня 2018 року).

Зверніть увагу: у розрахунку беруть участь ті ж робочі дні, які припадають на двотижневий період з дня переведення, як і у разі визначення заробітку в перші два тижні роботи за новою посадою.

Як бачимо, розмір зарплати працівника за новою посадою менше середньоденного заробітку протягом двох тижнів з дня переведення (1861,50 грн. < 1883,70 грн.). Тому необхідно виконати вимогу ч. 1 ст. 114 КЗпП і провести доплату працівникові так, щоб за два тижні з дня переведення його заробіток був не нижчий середньої зарплати за попередньою посадою. Для цього визначимо різницю між розрахованими показниками:

1883,70 - 1861,50 = 22,20 (грн.).

За умови повністю відпрацьованого часу зарплата працівника за квітень 2018 року складатиме:

850 + 2400 + 22,20 = 3272,20 (грн.),

де 850 грн. — оклад за попередньою посадою до переведення з 1 по 9 квітня (3400 грн. : 20 роб. дн. х 5 роб. дн.);

2400 грн. — оклад за новою посадою після переведення з 10 по 30 квітня (3200 грн. : 20 роб. дн. х 15 роб. дн.);

22,20 грн. — доплата до середнього заробітку за два тижні після переведення.

Але оскільки з 01.01.2018 р. МЗП складає 3723 грн., а нарахована зарплата за повністю виконану місячну норму (повністю відпрацьований місяць) не може бути нижча МЗП, то працівникові слід нарахувати доплату до МЗП. Розрахуємо розмір такої доплати:

3723 - 3272,20 = 450,80 (грн.).

Таким чином, за квітень 2018 року сума зарплати за повністю відпрацьований місяць складатиме:

850 оклад за попередньою посадою + 2400 оклад за новою посадою + 22,20 доплата до середнього заробітку + 450,80 доплата до МЗП = 3723 (грн.).

Приклад 2. Візьмемо умови попереднього прикладу. Приймемо, що у березні 2018 року квартальна премія переведеному працівникові не нараховувалася.

Денний заробіток у квітні 2018 року переведеного працівника буде таким же, як і в прикладі 1, — 186,15 грн. ((3200 грн. оклад + 523 грн. доплата до МЗП) : 20 роб. дн.).

А ось середньоденна зарплата складе:

(3400 оклад лютого + 323 доплата до МЗП за лютий + 3400 оклад березня + 323 доплата до МЗП за березень) : 41 = 181,61 (грн.).

Як бачимо, денна зарплата виявилася вищою середньоденної (186,15 грн. > 181,61 грн.). Тому після переведення працівникові нараховуємо зарплату за новими умовами. Доплати до середньої зарплати в цьому випадку не буде.

Оскільки оклад працівника і до, і після переведення (3400 грн. і 3200 грн. відповідно) нижче мінімальної заробітної плати і інших доплат немає, йому необхідно нарахувати доплату до МЗП. У результаті загальний розмір зарплати за повністю відпрацьований квітень 2018 року складе:

850 + 2400 + 473 = 3723 (грн.),

де 850 грн. — оклад за попередньою посадою до переведення з 1 по 9 квітня (3400 грн. : 20 роб. дн. х 5 роб. дн.);

2400 грн. — оклад за новою посадою після переведення з 10 по 30 квітня (3200 грн. : 20 роб. дн. х 15 роб. дн.);

473 грн. — доплата до МЗП (3723 - 850 - 2400).

Висновки:

— Незалежно від того, хто був ініціатором переведення на іншу постійну нижчеоплачувану роботу, за працівником зберігається колишній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.

— Щоб виконати гарантію про збереження попереднього середнього заробітку за попередньою посадою, порівнюють плату праці за перші два тижні з моменту переведення, розраховану виходячи з денної зарплати і середньоденного заробітку.

— Якщо оплата праці за перші два тижні з моменту переведення, розрахована виходячи з денного заробітку, виявиться нижче, ніж розрахована виходячи з середньоденної зарплати, то працівникові провадять доплату до середньоденної зарплати за два тижні після переведення.

— Доплату до середнього заробітку включають у суму зарплати за місяць для порівняння з МЗП.

Використані документи і скорочення

КЗпПКодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

Закон про оплату праціЗакон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95.

Порядок № 100Порядок розрахунку середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Постанова № 9постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9.

Постанова № 13постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13.

МЗП — мінімальна заробітна плата.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі