Кому з бюджетників індексуємо березневу зарплату

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Березень, 2019/№ 5
В обраному У обране
Друк
З 1 січня 2019 року підвищилися посадові оклади у більшості працівників бюджетної сфери. Але підвищення відбулося не для усіх категорій працівників. Яка ситуація складається з індексацією зарплати в березні 2019 року для працівників бюджетної сфери? Проаналізуємо найбільш поширені групи/категорії.

Перш ніж приступити до розгляду питання про те, як індексувати зарплату працівників бюджетних організацій, установ, закладів у березні 2019 року, нагадаємо таке.

У місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки) ІСЦ приймають за 1 або 100 %. Для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з наступного місяця після місяця такого підвищення (абз. 1 та 2 п. 5 Порядку № 1078). Право на індексацію в працівників виникне, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить установлений поріг індексації (з 01.01.2016 р. — 103 %).

Це означає, що «базовим» місяцем вважається місяць підвищення посадового окладу, і розрахунок коефіцієнтів для поточної індексації розпочинається з «чистого» аркуша.

Важливо!

Місяць підвищення окладу = «базовий» місяць.

Крім того, у місяці підвищення посадових окладів працівників необхідно провести порівняльні розрахунки та визначити право працівника на подальшу індексацію. Для цього необхідно суму зарплатного підвищення порівняти із сумою індексації, яка складається в місяці підвищення окладу (тарифної ставки). Якщо сума зарплатного підвищення перевищить суму можливої індексації, то індексація «обнуляється».

Якщо ж суми зарплатного підвищення не вистачить, щоб перекрити суму можливої індексації, то визначають різницю між сумою можливої індексації та сумою підвищення, так звану індексацію-різницю (абз. 3 та 4 п. 5 Порядку № 1078), яку виплачують працівникові кожен місяць до чергового підвищення окладів.

Зверніть увагу: суму підвищення зарплати, яка бере участь у порівняльних розрахунках, визначають з урахуванням усіх складових (елементів) зарплати, що не мають разового характеру (абз. 5 п. 5 Порядку № 1078). Її визначають виходячи з умов роботи в місяці підвищення посадових окладів (тарифних ставок). А ось доплата до мінзарплати в порівняльних розрахунках участі не бере (див. листи Мінсоцполітики від 20.11.2015 р. № 308/10/136-15, від 07.02.2018 р. № 7/0/66-18 // «ОП», 2018, № 5, с. 6, а також роз’яснення фахівця Мінсоцполітики в «ОП», 2018, № 3, с. 19).

Не в усіх працівників бюджетної сфери в січні 2019 року відбулося підвищення окладу. Яка ситуація складається з індексацією зарплати в березні 2019 року для працівників бюджетної сфери? Проаналізуємо найбільш поширені групи/категорії.

Працівники з оплатою праці за ЄТС. З 1 січня 2019 року підвищилися посадові оклади для усіх працівників з оплатою за ЄТС з 1-го по 25-й тарифні розряди (детальніше про це — в «ОП», 2019, № 1, с. 19). Тобто січень 2019 року став місяцем підвищення окладів («базовим» місяцем).

Цього місяця потрібно було порівняти суму зарплатного підвищення і можливу суму індексації та визначити право на подальшу індексацію працівників. Для всіх працівників з оплатою за ЄТС (з 1-го по 25-й тарифні розряди) сума підвищення окладу перекрила суму індексації, яка складалася в січні 2019 року. Тобто індексація їм у січні 2019 року не нараховувалася («обнулилася»).

Оскільки січень 2019 року став місяцем підвищення окладів («базовим» місяцем), розрахунок нового приросту ІСЦ для таких працівників розпочався з лютого 2019 року. Таким чином, у березні 2019 року право на індексацію зарплати працівників з оплатою за ЄТС не настало.

Держслужбовці + працівники, які виконують функції з обслуговування. З 01.01.2019 р. згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році» від 06.02.2019 р. № 102 підвищені оклади держслужбовцям і працівникам, які виконують функції з обслуговування держорганів. Детальніше про таке підвищення — в «ОП», 2019, № 4, с. 22 і 26. Це означає, що «базовим» місяцем для таких працівників є січень 2019 року. Крім того, у січні 2019 року слід визначити право працівників на подальшу індексацію. Для цього порівнюють суму зарплатного підвищення із сумою індексації, що складається в місяці підвищення окладів. Ми проаналізували розміри окладів. Різниця між окладами до й після підвищення перевищила суму можливої індексації від попереднього «базового» місяця — січня 2018 року. Тобто в січні 2019 року індексація «обнулилася».

Оскільки січень 2019 року став місяцем підвищення окладів («базовим» місяцем), розрахунок нового приросту ІСЦ для держслужбовців і працівників, які виконують функції з обслуговування держорганів, розпочався з лютого 2019 року. Це означає, що в березні 2019 року право на індексацію зарплати не настало.

Посадові особи та службовці ОМС. Для посадових осіб та службовців ОМС з 1 січня 2019 року оклади не підвищені. Тому для цілей проведення індексації «базовим» залишається травень 2018 року (підвищення окладів згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» від 10.05.2018 р. № 363).

Уперше право на індексацію таких працівників настало в січні 2019 року. Коефіцієнт індексації склав 4,3 %:

1,000червень х 0,993липень х 1,000серпень х 1,019вересень х 1,017жовтень х 1,014листопад х 100 - 100,

а сума індексації — 82,60 грн.: 1921 грн. х 4,3 %.

Після листопадового перевищення розпочинають наново розраховувати приріст ІСЦ до чергового перевищення порога індексації. Приріст ІСЦ наростаючим підсумком не перевищив поріг індексації:

1,008грудень2018 х 1,010січень2019 х 100 = 101,8 % < 103,0 %.

А це означає, що в березні 2019 року (місяці, наступному після місяця опублікування ІСЦ за січень 2019 року) у посадових осіб та службовців ОМС зберігається попередній коефіцієнт і сума індексації (4,3 % і 82,60 грн. відповідно).

Робітники, які обслуговують держоргани та ОМС. З 1 січня 2019 року підвищені посадові оклади робітникам, які обслуговують органи держвлади та місцевого самоврядування. Тобто січень 2019 року (місяць збільшення окладу) для таких працівників став «базовим» місяцем. Розрахунок приросту ІСЦ наростаючим підсумком для них розпочинається з лютого 2019 року. У березні 2019 року право на індексацію зарплати не настало.

Висновки

У березні 2019 року зарплату:

• працівників з оплатою за ЄТС, держслужбовців і працівників, які виконують функції з обслуговування держорганів, а також робітників, які обслуговують держоргани та ОМС, не індексують;

• посадових осіб та службовців ОМС індексують на коефіцієнт 4,3 %, сума поточної індексації — 82,60 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд