Теми статей
Обрати теми

Компенсація за затримку виплати зарплати звільненому працівнику

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Законодавством передбачене нарахування компенсації за затримку виплати зарплати. Роботодавець має її нарахувати, виплатити працівнику і показати в Об’єднаній звітності. Як це зробити, коли працівник вже звільнився? Порядок заповнення звітності залежатиме від того, коли саме була виплачена заборгованість із зарплати. Тож розглянемо два випадки.

Заборговану зарплату працівнику виплатили до звільнення

Компенсація звільненому працівнику. Порядок та механізм нарахування компенсації при затримці виплати зарплати ви знайдете у статті «Компенсація за затримку виплати зарплати: 7 популярних запитань» // «Оплата праці», 2023, № 24. Про оподаткування та правила відображення в Об’єднаному звіті суми компенсації читайте у статті «Компенсація за затримку виплати зарплати: оподатковуємо та заповнюємо Об’єднаний звіт» // «Оплата праці», 2023, № 24.

Компенсація за затримку виплати зарплати оподатковується ПДФО, ВЗ, а також на неї нараховується ЄСВ. При цьому ЄСВ також справляється, якщо компенсація нарахована після звільнення працівника. Отже, компенсацію за прострочення виплати, нараховану працівнику після звільнення, маємо відобразити в Д1 Податкового розрахунку.

У ситуації, яку ми розглядаємо, є нюанси, як із нарахуванням суми компенсації, так і з відображенням її в Д1. Розберемо їх на прикладі.

Приклад 1. Працівника Лисенко А. М. (основний, без інвалідності) звільнено 17.10.2023 і проведено остаточний розрахунок. У грудні 2023 року помітили, що у червні 2023 року йому забули нарахувати компенсацію за затримку виплати зарплати за березень 2023 року. Сума виплаченої (чистої) зарплати за березень 2023 року — 6842,50 грн. Компенсацію за цю затримку нарахували та виплатили у грудні 2023 року.

Як визначити приріст ІСЦ. Щоб розрахувати суму компенсації, чисту суму заборгованої зарплати множимо на коефіцієнт компенсації, тобто приріст індексу споживчих цін (ІСЦ). Зазвичай, компенсація має бути нарахована і виплачена разом із виплатою боргу. Але тут ми нараховуємо її постфактум — замість червня у грудні. Тож виникає питання: як визначити приріст ІСЦ?

Орієнтуємось на місяць, в якому погашена заборгованість по зарплаті. Оскільки зарплата за березень виплачена в червні, а не у грудні, то і приріст ІСЦ будемо визначати у червні. А щоб не проводити розрахунки, скористаємося готовим довідником приросту ІСЦ за червень (див. «Компенсація: виплата зарплатних боргів у червні 2023 року» // «Оплата праці», 2023, № 12). Отже, при виплаті у червні зарплати за березень 2023 року беремо коефіцієнт 0,7 %. Розрахуємо суму компенсації:

6842,50 х 0,7 : 100 = 47,90 (грн).

Нараховуємо ЄСВ на суму компенсації:

47,90 х 22 % = 10,54 (грн).

Як суму компенсації відобразити в Д1. Переходимо до відображення суми компенсації, що нарахована працівнику після звільнення в Д1. У додатку Д1 відображаємо компенсацію у місяці нарахування в бухобліку, тобто у грудні 2023 року.

Оскільки працівник у грудні вже не перебуває у трудових відносинах, то суму компенсації треба віднести до того місяця, в якому компенсацію повинні були нарахувати, тобто до червня 2023 року. При цьому ніяких коригувань червневого Д1 робити не треба. Адже в бухобліку компенсація нарахована в грудні.

Для того, щоб суму компенсації за прострочення виплати зарплати віднести до доходу за червень 2023 року, потрібно вказати КТН «1» у гр. 9 додатка Д1. Хоча він і не передбачений саме для цих цілей. Але і прямої заборони щодо його використання у цьому випадку немає.

За наведеною ситуацією компенсацію показуємо у Д1 (як на рис. 1):

— за грудень 2023 року;

— з КТН «1» у графі 9;

— вказуємо «06.2023» у графі 10.

img 1

Рис. 1. Фрагмент Д1 за грудень 2023 року

І ще один нюанс. Обов’язково перевірте виконання вимоги про сплату ЄСВ з МЗП. Якщо у червні фактична база нарахування внеску була меншою за МЗП і ви визначали у Д1 додаткову базу, то потрібно відкоригувати її суму за червень у бік зменшення. Про коригування додаткової бази нарахування ЄСВ ми писали у статті «Маніпуляції з додатковою базою ЄСВ в додатку Д1 Податкового розрахунку» // «Оплата праці», 2023, № 4.

Заборговану зарплату працівнику виплатили після звільнення

Тепер розглянемо ситуацію, коли борг по зарплаті виплачують працівнику вже після звільнення. Суму компенсації за затримку теж нараховують після звільнення.

Приклад 2. Працівника Андрієнка І. В. (основний, без інвалідності) звільнено 17.10.2023. Належні йому суми при звільненні нараховані, але не виплачені. У грудні 2023 року працівнику виплатили належну йому зарплату за жовтень 2023 року у сумі 9788,80 грн (чиста сума зарплати «на руки»).

Як визначити приріст ІСЦ. Для обчислення суми компенсації скористаємося вже розрахованим приростом ІСЦ для виплат боргів у грудні 2023 року (див. статтю «Компенсація: виплата зарплатних боргів у грудні 2023 року» // «Оплата праці», 2023, № 23).

При виплаті у грудні 2023 року зарплати за жовтень 2023 року приріст ІСЦ становить 0,5 %. Розрахуємо суму компенсації шляхом множення чистої суми виплаченого зарплатного боргу на цей показник.

9788,80 х 0,5 : 100 = 48,94 (грн).

Нараховуємо ЄСВ на суму компенсації:

48,94 х 22 % = 10,77 (грн).

Як заповнити Д1. Як ми вже казали вище, компенсацію у Д1 показуємо в тому місяці, в якому вона нарахована в бухобліку. У прикладі 2 — це грудень 2023 року. Але далі постає запитання: до якого місяця її віднести? Адже експрацівник у грудні вже не перебуває у трудових відносинах із підприємством?

На нашу думку, треба віднести цю виплату до місяця, в якому підприємство мало повністю розрахуватися з працівником. Тобто до місяця звільнення працівника. За умовами прикладу 2 це жовтень 2023 року. Як заповнити в такому разі Д1, дивіться на рис. 2.

img 2

Рис. 2. Фрагмент Д1 за грудень 2023 року

Компенсацію за затримку виплати відображаємо в Д1 у місяці, в якому вона нарахована, — у грудні 2023 року. При цьому зазначаємо:

— у графі 09 (КТН) — «1». Він дасть змогу віднести суму компенсації до місяця, коли працівник ще перебував у трудових відносинах з роботодавцем;

у графі 10 — «10.2023» (місяць звільнення працівника). Це як раз і буде віднесення сум компенсації до доходу місяця звільнення працівника.

Решту граф заповнюємо за загальними правилами.

Висновки

  • Сума компенсації за затримку виплати зарплати, яка нарахована працівнику після звільнення, оподатковується ПДФО, ВЗ та є базою для нарахування ЄСВ.
  • Суму компенсації, нараховану працівнику після звільнення, в Д1 відображають у місяці її фактичного нарахування в бухобліку із застосуванням КТН «1».
  • Якщо несвоєчасна виплата відбулась до звільнення, то у графі 10 додатка Д1 у рядку із сумою компенсації за прострочення виплати треба вказати той місяць, у якому треба було нарахувати суму компенсації.
  • Якщо заборгованість по зарплаті була погашена після звільнення, то у графі 10 додатка Д1 у рядку із сумою компенсації за прострочення виплати треба вказати місяць звільнення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі