Гарантії за час навчання
Статтею 122 КЗпП передбачено, що при направленні працівників для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством.
Конкретні гарантії працівникам, які підвищують кваліфікацію, закріплені у постанові № 695*. Зокрема, цим документом передбачено, що за працівниками, направленими на курси підвищення кваліфікації, за час навчання зберігається середня зарплата**.
** Як розрахувати середню зарплату працівнику, направленому на курси підвищення кваліфікації, читайте у статті «Оплата підвищення кваліфікації: якщо працівник не працював 4 місяці» // «Оплата праці», 2024, № 6.
Але зауважте, що у загальному випадку така середня зарплата зберігається лише за основним місцем роботи працівника.
Виняток — педагогічні та медичні працівники. У певних випадках за такими працівниками середня зарплата за час проходження курсів підвищення кваліфікації зберігається за кожним місцем роботи. Але за умови, що такий працівник на обох місцях роботи обіймає педагогічну/медичну посаду.
Якщо працівник на одному з місць роботи обіймає посаду, що не належить до педагогічних/медичних, то середня зарплата за час курсів підвищення кваліфікації зберігається тільки за тим робочим місцем, на якому він обіймає педагогічну/медичну посаду.
Подробиці — у статті «Підвищення кваліфікації сумісника: які гарантії забезпечує роботодавець?» // «Оплата праці», 2023, № 20.
А чи може працівник, якого направлено на курси підвищення кваліфікації, розраховувати на оплату днів тимчасової непрацездатності?
Право на лікарняні
Тут треба пам’ятати, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) (ч. 1 ст. 15 Закону про соцстрахування*).
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Це означає, що коли працівник через хворобу втрачає заробіток, він має право за цей період отримати лікарняні (якщо не буде підстав для відмови в їх призначенні). Якщо під час хвороби у працівника немає втрати заробітку (наприклад, він попри хворобу продовжує працювати), то розраховувати на лікарняні він не може. Адже за цей період він отримає зарплату. Отримати одночасно і лікарняні, і зарплату працівник не може.
Те ж саме стосується й випадку, коли хворіє працівник, направлений на курси підвищення кваліфікації. Оплата днів його тимчасової непрацездатності буде залежати від того, чи зберігалася в період навчання за таким працівником середня зарплата (див. лист ПФУ від 25.04.2023 № 2800-030401-8/22536).
У зв’язку з цим можливі наступні ситуації.
Ситуація 1: в період хвороби середня зарплата не зберігалася за працівником.
Наприклад, працівник через хворобу припинив навчання на курсах підвищення кваліфікації. Відповідно за цей період роботодавець не зберігав за ним середню зарплату, тобто працівник втрачав заробіток.
А раз так, то за дні тимчасової непрацездатності, що припали на період навчання, працівник має право отримати лікарняні.
Ситуація 2: в період хвороби середня зарплата зберігалася за працівником.
Наприклад, працівник попри хворобу навчався на курсах підвищення кваліфікації (дистанційно). У такому разі допомога по тимчасовій непрацездатності за всі дні, які припали на період навчання, йому не виплачується. Адже за цей період працівник не втратить заробіток. Йому буде виплачений середній заробіток.
І ще один нюанс, про який треба нагадати. З 01.01.2023 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованим особам за основним місцем роботи або за сумісництвом (ст. 22 Закону про соцстрахування).
При цьому першочергово право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності працівник реалізує за основним місцем роботи (лист ПФУ від 26.01.2023 № 2748-2294/К-03/8-2800/23). І тільки в разі відмови в наданні такої допомоги за основним місцем роботи працівник може отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом.
Тому якщо на курси підвищення кваліфікації було направлено працівника-сумісника, за яким не зберігався середній заробіток відповідно до постанови № 695, то отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності в період хвороби, що припав на період навчання, він зможе лише за умови, що надасть вмотивовану відмову в призначенні страхових виплат з основного місця роботи. Водночас оплатити такому працівнику перші 5 днів тимчасової непрацездатності роботодавець за сумісництвом має на загальних підставах.
Деталі — у статті «Сумісники: коли можна відмовити в оплаті перших 5 днів хвороби» // «Оплата праці», 2024, № 5.
Переходимо до практики.
Під час хвороби — лише лікування
Працівник (основне місце роботи) направлений на курси підвищення кваліфікації в період з 25.03.2024 по 29.03.2024 (включно). Проте він захворів. Протягом хвороби працівник не навчався, а виконував усі вказівки лікаря (лікувався). Тимчасова непрацездатність тривала:
варіант 1: з 21.03.202 по 27.03.2024;
варіант 2: з 28.03.2024 по 03.04.2024.
Чи може працівник розраховувати на оплату днів тимчасової непрацездатності, які збіглися з періодом навчання?
Варіант 1 (хвороба настала до початку курсів і закінчилася у період навчання).
Звісно, хворого працівника роботодавець не може направити на курси підвищення кваліфікації. Адже листок непрацездатності, що видається працівнику на період хвороби, є підставою для звільнення його від трудових обов’язків.
Тому залучати його до навчання в цей період у роботодавця немає законних підстав, відповідно, й зберігати за ним середній заробіток також.
Відтак роботодавець має:
— скасувати старий наказ про направлення на курси підвищення кваліфікації;
— в Табелі обліку робочого часу дні з 21.03.202 по 27.03.2024 позначити як дні тимчасової непрацездатності. Відповідно працівнику за цей період будуть призначені лікарняні (у загальному порядку).
Підстава — лікарняний лист працівника.
Варіант 2 (хвороба почалась під час курсів й закінчилася після навчання).
Оскільки працівник не завершив курси через лікування, то роботодавцю доведеться видати наказ про припинення проходження працівником курсів з підвищення кваліфікації.
Підстава — лікарняний лист працівника.
Тоді в Табелі обліку робочого часу:
— дні з 25.03.2024 по 27.03.2024 будуть позначені як період навчання на курсах підвищення кваліфікації. За ці дні працівник отримає середній заробіток. Відмовити в оплаті цих днів не можна, навіть якщо працівник не надав документ (сертифікат) про успішне завершення навчання;
— дні з 28.03.2024 по 03.04.2024 — як дні тимчасової непрацездатності працівника. За цей період працівник отримає лікарняні (на загальних підставах).
Під час хвороби — навчання
Працівник (основне місце роботи) направлений на курси підвищення кваліфікації в період з 25.03.2024 по 29.03.2024 (включно). Проте він захворів. Водночас попри хворобу працівник продовжив навчання. Тимчасова непрацездатність тривала з 28.03.2024 по 03.04.2024. Чи може працівник розраховувати на оплату днів тимчасової непрацездатності, які збіглися з періодом навчання?
Якщо працівник вирішив довчитися на курсах попри хворобу, то він втрачає право на лікарняні за дні такого навчання. Проте отримає за цей період середню зарплату.
У зв’язку з цим уповноважені особи з питань призначення страхових виплат мають відмовити працівнику в призначенні лікарняних на підставі ч. 2 ст. 16 Закону про соцстрахування (порушення режиму, встановленого лікарем). І зафіксувати своє рішення у протоколі.
Тоді в Табелі обліку робочого часу:
— період з 25.03.2024 по 29.03.2024 (включно) буде позначений як період навчання на курсах підвищення кваліфікації («ІН» — інший невідпрацьований час);
— період з 01.04.2024 по 03.04.2024 — як дні тимчасової непрацездатності. За ці дні працівник отримає лікарняні (на загальних підставах).
Зверніть увагу! Незважаючи на те, що початок хвороби працівника припадає на період навчання на курсах підвищення кваліфікації і за ці дні працівник отримає середню зарплату (а не лікарняні), відлік перших 5 днів тимчасової непрацездатності все одно розпочинаємо з першого дня хвороби працівника (28.03.2024).
Інакше кажучи, роботодавець має оплатити дні тимчасової непрацездатності працівника таким чином:
— за 28 та 29 березня 2024 виплатити йому середню зарплату (оскільки працівник продовжив навчання попри хворобу);
— за 30, 31 березня та 1 квітня 2024 року (дні хвороби в рамках перших 5 днів тимчасової непрацездатності) — нарахувати лікарняні за рахунок роботодавця;
— за 2 та 3 квітня 2024 року (дні, починаючи з 6-го дня хвороби) — нарахувати лікарняні за рахунок ПФУ.
Висновки
- Якщо працівник, направлений на курси підвищення кваліфікації, захворів, то одночасно зберігати за ним середню зарплату і виплачувати лікарняні не можна.
- Якщо хворий працівник вирішить лікуватися замість навчання, то за період хвороби він має право отримати лікарняні.
- Якщо попри хворобу працівник буде навчатися, то лікарняні він вже не отримає. Водночас за час навчання йому буде виплачено середню зарплату.