Теми статей
Обрати теми

Працівник котельні: тонкощі прийняття на роботу

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Приймаємо працівника з обслуговування котельні на опалювальний сезон. Яку саме посаду вибрати? Чи обов’язково укладати з ним письмовий трудовий договір? Чи треба заповнювати паперову трудову книжку?

Посада

Дійсно, із вибором посади для працівника, який обслуговує систему опалення, може виникнути питання. Адже Класифікатор професій пропонує три варіанти назви посади працівника:

— опалювач;

— машиніст (кочегар) котельні;

— оператор котельні.

Підбираючи потрібну посаду, слід орієнтуватись на кваліфікаційні характеристики для кожної з них. Їх містить Довідник № 336*, а для оператора котельні — ще й Довідник № 144**.

* Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336.

** Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 87 «Житлове та комунальне господарство населених пунктів», затверджений наказом Держбуду від 17.06.99 № 144.

Нижче у таблиці наведено завдання та обов’язки, кваліфікаційні вимоги, а також код класифікатора професій для кожної з посад.

Майте на увазі: кваліфікаційні вимоги для машиністів (кочегарів) та операторів котельні відрізняються від 2-го до 6-го розряду. У таблиці нижче наведено дані для відповідних посад 2-го розряду. Для кожного наступного розряду потрібен стаж роботи не менше 1 року на посаді машиніста (кочегара) чи оператора котельні попереднього розряду. Крім того, почи наючи від 4-го розряду працівники котельні повинні мати професійно-технічну освіту, а не тільки загальну середню.

Завдання та кваліфікаційні вимоги категорії посад

Назва посади

Завдання та обов’язки

Кваліфікаційні вимоги

Код КП

Опалювач

(позиція 104 Довідника № 336)

Топить печі твердим та газоподібним паливом і обслуговує їх у житлових приміщеннях, культурно-побутових, навчальних, службових та інших установах. Пиляє та рубає дрова, подрібнює вугілля

Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

9141

Машиніст (кочегар) котельні (позиція 84 Довідника № 336)

Обслуговує водогрійні та парові котли із сумарною теплопродуктивністю до 12,6 ГДж/год (до 3 Гкал/год) або обслуговує в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла до 21 ГДж/год (до 5 Гкал/год), які працюють на твердому паливі

Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

8162

Оператор котельні (позиція 110 Довідника № 336 та позиція 1 розділу «Робітники» Довідника № 144)

Обслуговує водогрійні та парові котли з сумарною теплопродуктивністю до 12,6 ГДж/год (до 3 Гкал/год) або обслуговує в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла до 21 ГДж/год (до 5 Гкал/год), які працюють на рідкому та газоподібному паливі або електронагріванні

Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

8162

Тож загалом, щоб правильно обрати посаду працівника, який обслуговує опалювальну систему, слід з’ясувати, яке обладнання встановлене для опалення приміщень. Наприклад, якщо печі, що топлять дровами та вугіллям, то приймаєте опалювача. Якщо водогрійні чи парові котли, що працюють на:

— твердому паливі (вугіллі) — машиніста (кочегара) котельні;

— на рідкому та газовому паливі або електронагріванні — оператора котельні.

Письмовий трудовий договір

Приписом ст. 24 КЗпП передбачено, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.

Також у тій же ст. 24 КЗпП є перелік випадків, коли письмова форма трудового договору є обов’язковою. Зокрема, коли працівник на ній наполягає або коли роботодавцем є фізособа. Також віднедавна письмові трудові договори обов’язкові для домашніх працівників* (не плутайте з надомними).

* Детальніше про це читайте у статтях «Домашні працівники: як прийняти на роботу та звільнити» // «Оплата праці», 2024, № 19 та «Праця домашніх працівників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 68 (ср. ).

Якщо обов’язкові випадки укладання письмового трудового договору вас не стосуються, то можна укласти його і в усній формі. Зазвичай у такому разі оформлюють заяву працівника про прийняття на роботу та відповідний наказ. Існує типова форма такого наказу № П-1. Вона наведена у випуску № 1 журналу «Кадровику». Проте ця форма не є обов’язковою. Доволі часто роботодавці використовують власно затверджені. Головне, щоб вони містили всі обов’язкові реквізити та потрібну інформацію.

Строковий трудовий договір

Незалежно від того, письмовий чи усний трудовий договір укладають із працівником котельні, доцільно зробити його строковим. А сам строк дії договору установлюють за погодженням сторін (п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП).

Приклад строкового трудового договору також є в журналі «Кадровику» № 1.

Радимо не встановлювати точну дату закінчення строкового договору. Адже з урахуванням погодних умов опалення може бути вимкнено як у кінці березня, так і на початку травня. А з огляду на небезпечну воєнну ситуацію, поготів… Тож пропишіть, що приймаєте працівника з певної дати до закінчення опалювального сезону. Наприклад, у наказі про прийняття на роботу може бути зазначене таке:

«…ПРИЙНЯТИ:

ГОРЕЦЬКОГО Івана Петровича на посаду оператора котельні до відділу адміністративно-господарського забезпечення з 28.10.2024 до дати фактичного закінчення опалювального сезону 2024/2025».

Подію фактичного закінчення опалювального сезону потрібно буде задокументувати. Наприклад, відповідним наказом. У свою чергу, такий наказ слід видати на підставі рішення органу місцевої влади (розпорядження міського голови, виконавчого комітету місцевої ради тощо), організації вищого рівня (для бюджетних організацій) чи власних розпорядчих документів.

Трудова книжка

Приймаєте працівника за строковим трудовим договором і він бажає, щоб до його паперової трудової книжки внесли запис про роботу? Це слід зробити.

При прийнятті на роботу з 10.06.2021 паперові трудові книжки вже зберігаються у працівників, а не в роботодавців. Але на вимогу працівника роботодавці зобов’язані вносити в них записи. При цьому зазначати, що трудові відносини мають строковий характер, не потрібно (лист Мінпраці від 29.05.2007 № 126/13/133-07).

До речі, в електронній трудовій книжці таку позначку теж ставити не треба. Про особливості ведення ЕТК читайте у статтях «Електронні трудові книжки: загальні питання», «Електронні трудові книжки: приймаємо працівника», «Електронні трудові книжки: звільняємо працівника» // «Оплата праці», 2024, № 11.

Висновки

  • Назва посади працівника з обслуговування котельні залежить від обладнання для опалення.
  • Письмовий трудовий договір обов’язкового укладається у певних випадках, зокрема коли сам працівник цього не вимагає.
  • Усний трудовий договір зазвичай оформлюють заявою працівника та наказом про прийняття на роботу.
  • Працівника котельні доцільно прийняти за строковим трудовим договором на період опалювального сезону.
  • За бажанням працівника роботодавець повинен внести записи до паперової трудової книжки, що зберігається у працівника.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі