(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2017/№ 17

Безоплатна передача: схоже, податківці знову хочуть два ПЗ з ПДВ

висновок документа


Операції з постачання товарів на безоплатній основі є об’єктом оподаткування ПДВ виходячи з бази, що визначається згідно з п. 188.1 ПКУ.

Згідно з п. 198.5 платник податку повинен збільшити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази згідно з п. 189.1 ПКУ, якщо товари використовуються в негосподарській діяльності

У листі, що коментується, ідеться про оподаткування ПДВ безоплатної передачі товарів. Напевно ви пам’ятаєте шквал утішних листів 2016 року на цю тему. Причому їх масовість і наполегливість багатьох майже змусила повірити в «антифіскальне» диво. Виходило, що податківці добровільно без жодного судового примусу відмовилися від двох податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ при безоплатній передачі. Контролери пояснювали, що, мовляв, якщо ви відобразили ПЗ згідно з п. 188.1 ПКУ, то ще одні ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ при цьому не нараховуються.

Наведемо приклади цих чудових листів: лист ДФСУ від 26.04.2016 р. № 9399/6/99-99-15-03-02-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 43, с. 4; від 11.08.2016 р. № 17515/6/99-99-15-03-02-15, від 05.09.2016 р. № 19171/6/99-99-15-03-02-15, від 13.09.2016 р. № 19830/6/99-95-42-01-15. Більше того, невіруючих у доброту вони остаточно добили консультацією в БЗ (підкатегорія 101.05 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 69, с. 5) з таким самим хорошим висновком.

А що ж ми бачимо зараз у новому 2017-му році? У сьогоднішньому листі податківці, розповідаючи про оподаткування ПДВ безоплатної передачі, згадують як про п. 188.1 (ПЗ при звичайному постачанні), так і про п. 198.5 («компенсаційні» ПЗ при негоспдіяльності). І жодного слова про те, що якщо нарахували одні ПЗ згідно з п. 188.1 ПКУ, то не буде других ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ!

Невже знову розворот на 180 градусів і повернення до старої позиції? Раніше податківці вимагали нараховувати два ПЗ при безоплатних передачах: як за п. 188.1 ПКУ, так і за п. 198.5 ПКУ (див. лист Міжрегіонального ГУ ДФС від 11.11.2015 р. № 25227/10/28-10-06-11). А найсумніше те, що стара «погана» позиція про два ПЗ якраз більше узгоджується з нормами ПКУ, ніж нова «хороша». Про це ви повинні добре знати з численних публікацій у «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 43, с. 4, № 69, с. 5, № 87, с. 5.

Адже безоплатна передача є постачанням товару ( п.п. 14.1.191 ПКУ), а отже, виникає об’єкт для оподаткування ПДВ ( п.п. «а» п. 185.1 ПКУ), база для якого в нашому безоплатному випадку визначається за ціною придбання товарів* ( п. 188.1 ПКУ). Водночас безоплатна передача — це безприбуткова операція, отже, вона є негосподарською ( п. п. 14.1.36 ПКУ). А це вимагає ще одного нарахування ПЗ згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. Виняток становлять безоплатні передачі в межах рекламних акцій, адже тоді операція перетворюється на господарську, і при такій передачі залишаються тільки одні ПЗ (згідно з п. 188.1 ПКУ). Погоджувалися з цим і податківці (див. лист ДФСУ від 27.04.2016 р. № 9532/6/99-99-15-03-02-15).

* Тут ми говоримо саме про купівельні товари, оскільки для необоротних активів, готової продукції мінбаза для розрахунку ПЗ буде іншою.

Облікова вітчизняна історія знала чимало прикладів таких нехороших «гойдалок» від податківців. Тому ми постійно попереджали про необхідність отримання «хорошого» роз’яснення від контролерів на свою адресу. І навіть наявність хорошої БЗ «для всіх» — це не аргумент у суді і не гарантія непорушності позиції фіскалів. До того ж, наразі цю консультацію переведено до категорії недіючих.

Звичайно, дуже сподіваємося, що це не спеціальний підлий трюк для донарахування ПЗ тим платникам, які повірили в добрі наміри податківців 2016-го року. Або цей сьогоднішній лист — випадковий і не свідчить про зміну «хорошої» позиції податківців.

Проте ми залишаємося при своїх рекомендаціях: або отримуйте індивідуальні консультації на свою адресу (особливо актуально до 01.04.2017 р. // «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 5, с. 16), або нараховуйте два ПЗ при безоплатній передачі, як того вимагає ПКУ.

висновок документа


Зобов’язання щодо нарахування ПЗ з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ виникають у платника в разі, якщо придбані товари/послуги призначаються для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних/негосподарських операціях, незалежно від того, поставив чи ні платник суми «вхідного» ПДВ до податкового кредиту

Розшифруємо цей сухий висновок.

По-перше, «компенсаційні» ПЗ з п. 198.5 ПКУ нараховуються за тими купівлями, за якими був «вхідний» ПДВ. Тобто, якщо ви купили товар без ПДВ (пільговий або у неплатника), то про п. 198.5 ПКУ взагалі забудьте (див. листи ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17, від 09.06.2016 р. № 12798/6/99-99-15-03-02-15, від 12.01.2017 р. № 599/7/99-99-15-03-02-17).

По-друге, відображення «компенсаційних» ПЗ не залежить від того, коли ви зволили поставити ПК за відповідними придбаннями: одразу в періоді авансу/оприбуткування чи відклали на 365 днів.

Торік податківці дозволяли не відображати «компенсаційні» податкові зобов’язання, якщо з будь-яких причин постачальник на вас не зареєстрував правильну податкову накладну (ПН) в ЄРПН до моменту отримання правильної ПН (листи ДФСУ від 10.06.2016 р. № 10065/5/99-99-15-03-02-16, від 23.05.2016 р. № 11168/6/99-99-15-03-02-15; підкатегорія 101.14 БЗ — на сьогодні у статусі недіючих).

Сподіваємося, що тут вони не змінять свою позицію у 2017-му році. Хоча, якщо чесно, вселяє побоювання інша нова чинна БЗ в тій самій категорії, де спочатку податківці говорять про нарахування «компенсаційних» ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ в періоді придбання/використання товарів (про період детальніше нижче), а насамкінець просто констатують факт, що, мовляв, право на податковий кредит платник отримає в періоді реєстрації ПН з простроченим строком реєстрації. Тобто ніби натякають (хоча й невиразно), що ПЗ нарахувати все одно треба, навіть якщо ПК доведеться показати пізніше: за фактом реєстрації ПН.

Звідси порада. Для того, щоб не відображати ПЗ без ПК, або вимагайте від продавця своєчасної реєстрації ПН, або наполягайте на тому, що іще не настав період для відображення «компенсаційних» податкових зобов’язань унаслідок невизначеності напряму їх використання (про це «по-третє»).

По-третє, існують дві події для нарахування ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ. І залежать вони від того, відомий чи ні напрям використання придбання. Якщо в момент авансу/оприбуткування вже відома спрямованість купівлі і вона неоподатковувана/негосподарська, то в цьому самому періоді нараховуються ПЗ. Якщо ж спочатку напрям використання передбачався в межах оподатковуваних операцій, то із зрозумілих причин жодних «компенсаційних» ПЗ не повинно було бути. Проте тільки-но напрям змінився на неоподатковуваний/негосподарський, то в цьому самому періоді нараховуються ПЗ.

І ще раз звернемо вашу увагу, що нарахування «компенсаційних» ПЗ не ставиться в залежність від того, чи відобразили ви «вхідний» ПДВ у податковому кредиті або відклали його на 365 днів.

Детальніше про «компенсаційні» податкові зобов’язання можна почитати в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 64.

безоплатна передача, постачання товарів, податкові зобов’язання, оподаткування ПДВ, негосподарська діяльність додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Сподобалась стаття?

Оформлюйте передплату на журнал «Податки та бухгалтерський облік», щоб отримати доступ до всіх номерів.

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.