«Умовні» ПЗ за п. 198.5 ПКУ (при неоподатковуваному/негосподарському використанні) За чинними правилами весь «вхідний» ПДВ (незалежно від призначення покупки) уключається до податкового кредиту (ПК). Проте якщо придбані товари/послуги/необоротні активи будуть використані в неоподатковуваній або негосподарській діяльності, доведеться нарахувати умовні податкові зобов’язання (ПЗ), щоб компенсувати «вхідний» ПК. Давайте розберемо, коли і як ці «компенсуючі» ПЗ нараховуватимемо.
База для «умовних» ПЗ (п. 189.1 ПКУ) «Умовні» ПЗ при неоподатковуваному/негосподарському використанні нараховують виходячи з бази оподаткування, установленої
п. 189.1 ПКУ. Придивимося до цього пункту уважніше.
«Часткові» ПЗ згідно з п. 199.1 ПКУ (при розподілі «вхідного» ПДВ) Нарахувати компенсуючі ПЗ потрібно і за товарами/послугами/необоротними активами (НА) «подвійного призначення» — які одночасно використовуємо і в оподатковуваній, і в неоподатковуваній діяльності. Щоправда, у такому разі ПЗ будуть «частковими» (щоб компенсувати не весь «вхідний» ПК, а тільки його частину — згідно з часткою використання товарів/послуг/НА в неоподатковуваних операціях). Поговоримо про це детальніше.
Умовний ПДВ при «дешевому» продажу (п. 188.1 ПКУ) З попередніх статей ви вже знаєте про нарахування умовних податкових зобов’язань (ПЗ) у разі неоподатковуваного/негосподарського використання товарів (послуг) і необоротних активів. Проте це не єдиний випадок, коли вам доведеться зіткнутися з донарахуванням цілком реального податку виходячи з «віртуальної» бази. Ще один привід для нарахування умовного ПДВ — продаж товарів (послуг) і необоротних активів за ціною, нижче встановленої мінімальної бази оподаткування. Про механізм донарахування ПДВ до мінімальної бази ми з вами зараз і поговоримо.
Прощання з ПДВ: як безболісно розлучитися Ще одна ситуація нарахування умовних ПДВ-зобов’язань — це анулювання реєстрації платником ПДВ. До «прощального» звітного періоду слід підійти з особливою увагою, пам’ятаючи про те, що після зняття з реєстрації платником ПДВ провести будь-які виправлення вже не вийде. Як не стати заручником своїх помилок, за якими операціями слід нараховувати умовний ПДВ, як правильно такі операції відобразити в ПДВ-обліку — про це в нашій статті.
Бухоблік умовно донарахованого ПДВ Ну а тепер зазирнемо до бухобліку. Як там показують умовний ПДВ у різних ситуаціях: при неоподатковуваному/негосподарському використанні, мінбазі, анулюванні? Давайте з’ясовувати.
Уцінка основних засобів як інструмент оптимізації нарахування ПДВ-зобов’язань Досить розповсюджена ситуація, коли при придбанні основного засобу спочатку передбачалося його використовувати в господарській і оподатковуваній діяльності. Далі підприємство змінює напрям використання такого основного засобу і вирішує почати його використовувати в необ’єктних або пільгових операціях, а то і просто використовувати в негоспдіяльності. Як відомо, такі операції пов’язані з нарахуванням компенсуючого ПДВ. Чи можна якось уникнути або хоч якось зменшити платіж «дядькові»?