2. Підприємці-загальносистемники

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2019/№ 85
У попередньому розділі ви могли ознайомитися з основними нюансами роботи на спрощеній системі оподаткування. Але зважаючи на певні обмеження, вступити до лав єдиноподатників може не кожен підприємець. Тоді для нього можливий єдиний шлях — загальна система оподаткування. Якщо вам довелося «записатися» до загальносистемників або ви обрали такий варіант за самостійним рішенням, ласкаво просимо до цього розділу!

2.1. Правила оподаткування загальносистемників

ПДФО

Питання обкладення «загальносистемних» доходів ПДФО регулює ст. 177 ПКУ.

Так, згідно з п. 177.2 ПКУ об’єктом оподаткування в підприємців-загальносистемників є чистий дохід. Його визначають як різницю між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізособи-підприємця.

При цьому зауважте: датою формування оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження компенсації за відвантажені товари, виконані роботи (надані послуги). Тобто в момент відвантаження товару або підписання акта приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) дохід не виникає. Таким чином,

при визнанні доходу загальносистемник застосовує касовий метод

На це вказують і податківці в консультації з підкатегорії 104.05 БЗ.

У свою чергу, витрати, безпосередньо пов’язані з такими доходами, підприємець може відобразити, тільки якщо:

1) такі витрати оплачені;

2) надійшли грошові кошти або отримано компенсацію в натуральній формі від покупця.

Тобто для визнання витрат повинні відбутися обидві ці події.

Звітний період для ФОП-загальносистемників — календарний рік (п. 177.5 ПКУ). Отже, якщо доходи і пов’язані з ними витрати мали місце в різних місяцях, але протягом одного календарного року, їх враховують у розрахунку чистого доходу за підсумками такого року.

А ось у разі коли дохід отримано в поточному році, а витрати, пов’язані з ним, здійснені в минулому році або будуть оплачені в наступному, будьте уважними. Тут діють такі правила:

— якщо підприємець у поточному році отримує виручку за товар, який він сам оплатив у минулому році, такі витрати враховуються у зменшення чистого доходу поточного року (див. лист ДФСУ від 20.05.2019 р. № 2266/6/99-99-13-02-03-15/ІПК);

— якщо ж дохід (виручку) отримано в поточному році, а витрати, пов’язані з ним, будуть оплачені тільки в наступному, то такі витрати зможуть зменшити базу оподаткування того звітного періоду, у якому вони фактично будуть понесені (оплачені), тобто в наступному році (див. роз’яснення в підкатегорії 104.04 БЗ). Те саме податківці говорили в листі ГУ ДФС у Львівській обл. від 14.02.2018 р. № 609/ІПК/13-01-13-01-12.

Важливо! Система оподаткування, на якій перебував підприємець під час здійснення витрат, значення не має. Тобто якщо ФОП отримав дохід, коли був на загальній системі оподаткування, а пов’язані з ним витрати здійснив раніше під час роботи на спрощеній системі, такі витрати можна включити до складу підприємницьких витрат ФОП-загальносистемника. На це вказують податківці в консультації з підкатегорії 104.05 БЗ.

Зверніть увагу: якщо підприємець у минулому році зазнав збитків, на поточний рік вони не переносяться. Це випливає безпосередньо зі ст. 177 ПКУ, де сказано, що об’єкт оподаткування визначається за календарний рік — і крапка. Поготів, що жодного механізму перенесення збитків у ПКУ немає. Таким чином, за підсумками року підприємець розраховує остаточний результат своєї господарської діяльності й у разі отримання прибутку платить з нього фінальну суму ПДФО. Якщо має місце збиток, то він просто «згорає». Такий підхід простежується й у консультаціях фіскалів з підкатегорії 104.09 БЗ*.

* Консультації переведені до складу недійсних у зв’язку з прийняттям Мінфіном нової форми декларації про майновий стан і доходи, проте, вважаємо, думка податківців не змінилася.

Підприємницькі доходи обкладають ПДФО за ставкою, встановленою п. 167.1 ПКУ у розмірі 18 %.

Протягом звітного року загальносистемники перераховують ПДФО у вигляді авансових платежів

Їх ФОП визначає самостійно на підставі фактичних даних, зазначених у Книзі обліку доходів і витрат (далі — Книга ОДВ)**. Розрахунок і сплату авансових платежів до бюджету здійснюють щоквартально до 20-го числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом, крім четвертого (п.п. 177.5.1 ПКУ). Тобто перераховувати авансовий платіж з ПДФО слід:

** Детальніше про неї ми говоритимемо в підрозділі 2.4.

— за І квартал — не пізніше 19 квітня;

— за ІІ квартал — не пізніше 19 липня;

— за ІІІ квартал — не пізніше 19 жовтня.

Авансовий платіж за IV квартал не розраховують і не сплачують.

Зауважте: якщо останній день сплати ПДФО припадає на вихідний або святковий день, такий податок потрібно перерахувати напередодні свята (вихідного). Адже перенесення строку сплати ПДФО не передбачено ПКУ.

Якщо результатом розрахунку чистого доходу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, авансовий платіж за такий період не сплачують.

Остаточний розрахунок ПДФО за звітний період підприємець-загальносистемник здійснює самостійно відповідно до даних, зазначених у річній податковій декларації*, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО.

* Про таку декларацію ми розповімо більше в підрозділі 2.5.

Суму зобов’язань з ПДФО за звітний рік необхідно сплатити до бюджету протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (п. 57.1 ПКУ).

Якщо ж за підсумками року має місце переплата ПДФО, надміру сплачені суми можуть бути зараховані в рахунок майбутніх платежів із цього податку або повернені ФОП в порядку, передбаченому ПКУ (п.п. 177.5.3 цього Кодексу).

Важливо! Якщо підприємець, крім підприємницьких, отримує також «громадянські» доходи, то їх обкладають ПДФО за загальними правилами, встановленими розд. IV ПКУ для звичайних фізосіб.

Військовий збір

Крім ПДФО, фізособі-загальносистемнику доведеться нарахувати і сплатити ще й ВЗ (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ, п. 164.1 ПКУ). Базу оподаткування ВЗ визначають аналогічно базі оподаткування ПДФО. Тобто такою буде чистий дохід підприємця (див. вище). Ставка ВЗ — 1,5 % бази оподаткування.

Зауважте: на відміну від ПДФО, ВЗ потрібно платити тільки один раз на рік (за його підсумками) згідно з річною декларацією. Такий висновок випливає, зокрема, з п.п. 3 п. 3 розд. IV Інструкції № 859. Підтверджують це й податківці (див. роз’яснення в підкатегорії 132.02 БЗ).

Таким чином, ФОП необхідно протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, подати податкову декларацію (п.п. 49.18.5 ПКУ) і сплатити відображену в ній суму ВЗ протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання такої декларації (п. 57.1 ПКУ).

Крім ПДФО і ВЗ, зі своїх підприємницьких доходів ФОП також повинен сплатити ЄСВ. Але про це див. у підрозділі 3.2.

Також зауважте: на відміну від єдиноподатників, для ФОП на загальній системі оподаткування немає переліку податків (зборів), від сплати яких вони звільнялися би. Тому в питаннях стягнення інших податків та зборів такі підприємці керуються загальними нормами ПКУ.

Для підприємця-загальносистемника дуже важливо розуміти, які доходи і витрати беруть участь у розрахунку чистого доходу. Цим питанням ми приділимо увагу в підрозділах 2.2 і 2.3.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити