4. Розрахунки підприємця

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2019/№ 85
Підприємці можуть здійснювати розрахунки один з одним, з юридичними особами і зі звичайними фізичними особами як у готівковій, так і в безготівковій формі*.

* ФОП-загальносистемники можуть застосовувати ще й негрошові форми розрахунків. Проте особливості таких розрахунків ми тут розглядати не будемо.

Під безготівковими розрахунками мається на увазі перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки одержувачів, а також перерахування коштів банками за дорученням підприємств і фізичних осіб, внесених ними готівкою до каси банку, на рахунки одержувачів. Для проведення безготівкових розрахунків підприємці можуть відкривати в банківських установах поточні рахунки в національній та іноземних валютах.

У свою чергу, готівковими розрахунками є платежі готівкою за реалізовану продукцію (товари, роботи, послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна. Готівкові розрахунки здійснюють з використанням РРО, а в установлених законодавством випадках — без них (див. «4.2. Готівкові розрахунки» цього номера). При цьому необхідно враховувати визначені нормативними документами обмеження на суми готівкових розрахунків (детально про це читайте «4.2. Готівкові розрахунки» цього номера).

Зверніть увагу: податківці категорично відкидають право єдиноподатників застосовувати електронні гроші** в розрахунках за продані товари, роботи, послуги, прирівнюючи їх до негрошової форми розрахунків (див. лист ДФСУ від 15.08.2014 р. № 1773/6/99-99-17-02-02-14). А як вам уже відомо (див. «1.1. Єдиний податок: основні правила» цього номера), негрошові форми розрахунків для спрощенців груп 1 — 3 заборонені (п. 291.6 ПКУ). Якщо ви не хочете сперечатися з податківцями, краще утриматися від розрахунків за продані товари (роботи, послуги) електронними грошима. А ось здійснювати придбання за електронні гроші єдиноподатнику, на нашу думку, нічого не заважає.

** Електронні гроші — це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засоби платежу іншими, ніж емітент, особами та є грошовими зобов’язаннями емітента.

Тепер розглянемо особливості безготівкових і готівкових розрахунків підприємців.

4.1. Безготівкові розрахунки

Одразу зазначимо: законодавство не передбачає обов’язку ФОП відкривати рахунки в банках. Податківці також підтверджують це і заявляють: якщо ФОП не планує працювати з іншими підприємствами (зазвичай розрахунки між підприємствами здійснюються в безготівковій формі) й отримувати плату за товари та послуги від покупців через банк, то такий підприємець може здійснювати підприємницьку діяльність, не відкриваючи рахунок у банку (див. підкатегорію 135.06 БЗ).

Таким чином, прийняти рішення про відкриття рахунка підприємець може з таких причин:

1) небажання використовувати РРО*** (у цьому випадку від готівкових операцій доведеться відмовитися повністю);

*** Нагадаємо: єдиноподатники звільнені від використання РРО при проведенні готівкових розрахунків, якщо вони дотримуються вимог п. 296.10 ПКУ і п. 6 ст. 9 Закону про РРО.

2) намір отримати платіж за векселем. Такі платежі здійснюються виключно в безготівковій формі (ст. 6 Закону про векселі);

3) значні обороти за готівковими операціями (про обмеження суми готівкових розрахунків див. «4.2. Готівкові розрахунки» цього номера);

4) бажання клієнтів (покупців) розраховуватися в безготівковій формі.

Водночас якщо постачальник підприємця працює тільки за безготівковим розрахунком, а сам ФОП відкривати рахунок у банку не хоче, він може цього не робити. У такому разі готівку можна вносити до каси будь-якого банку, який і перерахує її на рахунок постачальника. Причому для самого підприємця такі розрахунки будуть готівковими, а для одержувача грошей (постачальника) — безготівковими (п. 10 Положення № 148).

Важливо: для підприємницької діяльності можна використовувати тільки той рахунок, який відкритий на ФОП, а не просто на фізичну особу

Такий висновок випливає з положень п. 14 Інструкції № 492. У ньому зазначено, що використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, забороняється!

Хоча зазначимо, що відповідальність у вигляді, наприклад, штрафних санкцій або закриття «громадянського» рахунку жодним законодавчим актом не передбачена. Податківці в підкатегорії 135.06 БЗ констатують заборону на «підприємницьке» використання «громадянського» рахунку, але нічого про відповідальність за порушення цієї заборони не говорять.

Механізм запобігання неналежному використанню рахунків фізичних осіб свого часу пропонував НБУ (див. лист від 06.02.2007 р. № 25-112/257-1205). Зокрема, він рекомендував у договорах про відкриття банківського рахунку, що укладаються з фізичними особами, передбачати право банку на договірне списання коштів у разі невідповідності проведеної операції режиму функціонування рахунку і повернення цих коштів платнику або інший механізм забезпечення дотримання клієнтом режиму функціонування рахунку. Інакше кажучи, НБУ дає банку право повернути перераховані кошти платнику як такі, що не відповідають режиму функціонування «громадянського» рахунку фізособи. Щоправда, за умови, що це передбачено договором між банком і фізособою.

Майте на увазі: ФОП, що відкривають рахунки в банках (у тому числі рахунки для непідприємницького використання), зобов’язані повідомляти ці банки про свій підприємницький статус (п. 69.7 ПКУ). При цьому банк направляє до податкового органу, в якому перебуває на обліку такий платник, повідомлення про відкриття або закриття рахунку (п. 69.2 ПКУ, п.п. 1 п. 16 Інструкції № 492). Як роз’яснюють податківці, ця вимога стосується всіх рахунків платника, які були відкриті та закриті банком з моменту, коли особа набула статусу підприємця. Проте на бажання контролери можуть дізнатися й про ті рахунки, які були відкриті до реєстрації фізичної особи як ФОП (див. підкатегорію 119.08 БЗ).

Зауважте: за неповідомлення про свій статус банків при відкритті рахунку для фізосіб-підприємців передбачено штраф у розмірі 340 грн. за кожен випадок неповідомлення (п. 118.3 ПКУ).

А чи може підприємець розрахуватися з постачальником з особистого рахунку, але використовувати отримані товарно-матеріальні цінності (далі — ТМЦ) у підприємницьких цілях? На наш погляд, може. Адже згідно зі ст. 320 ЦКУ власник має право використовувати своє майно для здійснення господарської діяльності. Як бачимо, пряма норма чинного законодавства дозволяє підприємцю для ведення господарської діяльності використовувати належне йому на праві власності майно, до якого належать і гроші з особистого рахунку, і ТМЦ, куплені на них.

Хоча ФОП-загальносистемникам усе ж краще оплату здійснювати з «господарського» рахунку. Річ у тому, що податківці, найімовірніше, не врахують витрати, здійснені з «громадянського» рахунку, у зменшення оподатковуваного доходу підприємця.

Що стосується підприємницького рахунку, то поки що немає перешкод для використання коштів, які знаходяться на ньому, для особистих цілей. Адже згідно зі ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, який залишається в підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Тобто всі кошти, що залишилися в підприємця на підприємницькому рахунку після сплати податків, є його власністю і можуть бути використані для його особистих потреб. Це підтверджують і податківці в консультаціях, розміщених у підкатегоріях 104.04 (для загальносистемників) і 107.04 (для єдиноподатників). Тому підприємницький рахунок можна використовувати для оплати особистих витрат фізичної особи.

Але майте на увазі: НБУ збирається внести до п. 14 Інструкції № 492 зміни*, відповідно до яких ФОП буде заборонено використовувати свої «господарські» рахунки для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами. Ба більше, НБУ вважає, що такий порядок діє й нині*. Щоправда, податківці, схоже, про це не знають.

* Див.: bank.gov.ua/admin uploads/article/proect 13082019.pdf?v=4.

* Див.: bank.gov.ua/news/all/sprostuvannya-natsionalniy-bank-ne-planuye-obmejuvati-fizosib-pidpriyemtsiv-u-vikoristanni-vlasnih-koshtiv.

Радує, що банкіри хоча б не проти перерахування підприємцем коштів з «господарського» рахунку на «громадянський» (після сплати всіх податків та зборів). Головне, щоб тут податківці не стали фіскалити, наполягаючи на оподаткуванні ПДФО і ВЗ грошей, що надійшли на особистий рахунок фізособи з її підприємницького рахунку.

Також додамо, що будь-які штрафні санкції за використання грошей з підприємницького рахунку на особисті потреби ФОП не загрожують.

Хоч би що там не було, звертаємо увагу загальносистемників і єдиноподатників-ПДВшників на те, що кошти, перераховані з підприємницького рахунку на «громадянський»:

— не потраплять до підприємницьких витрат;

— не можуть бути відображені в Книзі обліку доходів і витрат;

— не зменшать чистий дохід для оподаткування ПДФО (у загальносистемників).

І ще один важливий момент. Під час перерахування з підприємницького рахунку коштів фізичним особам (у тому числі іншим підприємцям і незалежним професіоналам) не забудьте, що ФОП зобов’язаний виконати функції податкового агента. А саме: відобразити перераховані суми в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Якщо ж одержувачами є звичайні фізособи, то не забудьте також утримати з їх доходу ПДФО і ВЗ.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити