Теми статей
Обрати теми

Продаж товару з розрахунком через платіжний термінал: облікові та інші питання

Казанова Марина, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2023/№ 64
Друк
З 01.01.2023 збільшилося коло суб’єктів, які мають забезпечити покупцям/замовникам можливість розрахуватися за допомогою картки (електронного платіжного засобу, далі — ЕПЗ). У статті розглянемо базові питання організації та обліку продажу товарів, коли оплату покупець здійснює не готівкою, а за допомогою ЕПЗ.

Хто зобов’язаний мати платіжний термінал

З 01.01.2023 діють нові правила застосування платіжних терміналів.

Закон про платіжні послуги* зобов’язує торговців забезпечити покупцю можливість розрахуватися за товар/послугу в безготівковій формі (п. 28 ст. 38). Під забезпеченням безготівкової форми розрахунків Закон фактично має на увазі, що торговець повинен за договором еквайрингу, укладеним з надавачем платіжних послуг, забезпечити приймання до оплати платіжних інструментів.

* Закон України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX.

По суті — торговець повинен забезпечити приймання від покупців тих самих ЕПЗ, які можуть мати «фізичну» (звичайна пластикова картка), або «цифрову» форму.

При цьому з 01.01.2023 торговцям

дозволяється приймати оплату ЕПЗ не тільки через «фізичний» (POS) платіжний термінал, але й у тому числі через так звані «віртуальні» платіжні термінали (наприклад, за допомогою «терміналу у смартфоні»)

Мати термінал (його аналог) у 2023 році повинні

торговці, які здійснюють діяльність (проводять розрахунки) в населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб незалежно від їх обов’язку використовувати РРО/ПРРО та площі торговельного приміщення

Тобто, наприклад, якщо виробниче підприємство здійснює через касу продаж продукції власного виробництва, то воно може не використовувати РРО/ПРРО за п. 1 ст. 9 Закону про РРО*. Втім воно не звільняється від обов’язку мати платіжний термінал (якщо розрахунки здійснюється на території населеного пункту з чисельністю населення понад 25 тис. осіб).

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Щоправда, є деякі винятки.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі