З дати повернення суб’єкта господарювання зі спецЄП його ПДВ-реєстрація (якщо він до переходу на спецЄП був платником ПДВ) розморожується. А це означає, що з дати повернення зі спецЄП (будемо виходити з того, що це — 01.07.2023) потрібно:
1) складати і реєструвати у ЄРПН ПН/РК за операціями, перша подія за якими відбувається починаючи з 01.07.2023. Реєструвати ці ПН/РК потрібно в «стандартні» строки (залежно від того, в якій половині місяця складено ПН/РК). При цьому пам’ятаємо, що на час дії воєнного стану та 6 місяців після його закінчення «стандартні» граничні строки реєстрації ПН/РК подовжено: для ПН/РК за першу половину місяця — на 5 календарних днів; за другу половину — на 3 календарних дні (більше деталей знайдете у статті «Нові «воєнні» строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення» // «Податки & бухоблік», 2023, № 12);
2) складати ПДВ-декларації, за періоди після повернення зі спецЄП. Так, декларацію за липень 2023 року потрібно подати не пізніше 21 серпня 2023 року (з урахуванням вихідного перенесення).
Також за платниками після повернення зі спецЄП залишається обов’язок:
1) зареєструвати ПН/РК, складені за період до переходу на спецЄП;
2) подати неподані декларації з ПДВ за періоди до переходу на спецЄП.
В які саме строки потрібно виконати ці доспецЄПешні обов’язки — поговоримо окремо далі.
Втім почнемо з дещо іншого питання — ліміту реєстрації.
Перше, на що потрібно звернути увагу платнику, який повернувся зі спецЄП, — це стан його ліміту реєстрації
Адже від ліміту реєстрації залежатиме можливість реєструвати ПН: як поточні, так і незареєстровані доспецЄПешні.