На час ВС. Відразу хочемо заспокоїти всіх, хто зберігає пальне для роботи генераторів у воєнний час: вони можуть протягом ВС робити це без ліцензії на зберігання. На це наразі вказує ст. 18 Закону № 481*. У ній чітко сказано, що на період дії ВС та протягом 30 днів з дня його припинення/скасування можна без ліцензії зберігати пальне для заправлення генератора (ст. 18 Закону № 481):
— в обсязі до 2000 літрів на кожний об’єкт, де є генератор;
— в обсязі, що перевищує 2000 літрів, на кожному об’єкті, де є генератор, але з обов’язковим поданням декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального.
* Закон України від 19.12.95 № 481/95-ВР.
Тому допоки діятиме ВС, перейматися через ліцензію на зберігання пального не варто.
Після ВС. А от якщо ВС закінчиться, то за загальним правилом, щоб зберігати пальне для заправки генератора, доведеться отримати ліцензію на зберігання пального на кожне місце зберігання пального. Про те, як це зробити, читайте у «Зберігання пального для власних потреб» // «Податки & бухоблік», 2023, № 33.
Хоча є випадки, коли можна уникнути отримання такої ліцензії і мати пальне для роботи генератора. Мова йде про
зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів (включно) (БЗ 113.04)
Тому якщо у когось буде зберігатися пальне для генератора саме у такій тарі, то на його зберігання ліцензію і після закінчення ВС отримувати не слід.
Якщо ж зберігати пальне у тарі більшого об’єму, то це можна робити тільки після отримання ліцензії.
Звичайно, можна підійти до цієї проблеми з вигадкою. І, наприклад, говорити, що у каністрах обсягом більше 5 літрів пальне для заправки генератора не зберігається. Воно відразу заливається після доставки на підприємство у бак генератора. А як відомо, без ліцензії можна зберігати пальне у баку агрегата (БЗ 113.04).
Крім того, податківці не вимагають отримувати ліцензію на зберігання у випадку, коли на АЗС пальне заливається у каністру, а після його доставки на підприємство переливається з каністри у бак агрегата. Про це свого часу податківці зазначали у листі ДПСУ від 11.11.2020 № 4647/ІПК/99-00-09-03-03-06 (див. наш коментар до нього в «Податки & бухоблік», 2021, № 3).