Теми статей
Обрати теми

Амортизація у витратах ФОП на загальній системі: один раз на рік

Томашпольський Сергій, податковий експерт
За матеріалами БЗ 104.05

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41076

Висновок документа

ФОП на загальній системі оподаткування відображає амортизаційні відрахування у графі 10 Типової форми обліку доходів і витрат один раз на рік

У чому проблема

Питання є актуальним для ФОП на загальній системі, які амортизують основні засоби / нематеріальні активи (тобто враховують у витратах амортизаційні відрахування).

Нагадаємо, що з появою у 2021 році Типової форми обліку* (яка прийшла на заміну Книзі обліку доходів і витрат) такі ФОП фактично отримали декілька додаткових вимог до обліку амортизаційних відрахувань.

* Затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» від 13.05.2021 № 261.

Зокрема, однією з обов’язкових вимог стало ведення спеціального додатка до Типової форми обліку, що має назву «Облік амортизаційних відрахувань основних засобів (ОЗ) та нематеріальних активів (НА)» (більше деталей знайдете у статті «Облік у ФОП-загальносистемника: нова Типова форма замість Книги» // «Податки & бухоблік», 2021, № 57).

Ну і, власне, з’явився алгоритм заповнення цього додатка, а також перенесення інформації з нього до Типової форми обліку.

І ось у цьому алгоритмі Мінфін і підклав ФОПам свиню.

Справа в тому, що раніше (до появи Типової форми обліку) розрахунок амортизації ФОП вели в довільній формі і відображали її у Книзі обліку доходів і витрат щомісячно. Натомість нові правила заповнення Типової форми та амортизаційного додатка до неї говорять про те, що:

— в графі 10 «амортизаційні відрахування» Типової форми відображається сума амортизаційних відрахувань, яка складається з підсумкового значення рядка 11 додатка до Типової форми (п.п. 6 п. 1 розд. II Порядку № 261*);

— у графі 11 амортизаційного додатка вказується сума амортизаційних відрахувань, яка визначається множенням місячної суми амортизації (графа 9) на кількість місяців корисного використання (експлуатації) у звітному періоді. Підсумкова сума амортизаційних відрахувань за звітний період переноситься до графи 10 Типової форми (п.п. 10 ч. 2 розд. III Порядку № 261).

* Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджений наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261.

Звітний період — це календарний рік (п. 177.5 ПКУ). Тож формально виходить,

що до графи 10 Типової форми переноситься амортизація, нарахована за календарний рік

Здавалося б, ну за рік і добре. Все одно її буде враховано при остаточному розрахунку. Втім не все так просто.

Насправді, в цьому є проблема. Бо якщо чинити саме так, то протягом року ФОП не може облікувати амортизацію для зменшення свого місячного та квартального чистого доходу і

вимушений сплачувати аванси з ПДФО та ВЗ, а також квартальні ЄСВ-платежі (якщо він вирішив сплачувати ЄСВ за себе) з більшої суми — із суми, що не враховує амортизацію

І лише за підсумками року ситуація може вирівнятися при остаточному розрахунку.

Також у цьому разі незрозуміло, як визначати місячні чисті доходи для цілей сплати та декларування ЄСВ за себе (див. статтю «ЄСВ-звітність для ФОП-загальносистемників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5).

Знак від Мінфіну?

Свого часу Мінфін видав з приводу амортизації у ФОП на загальній системі УПК № 66*.

* Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань визначення об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб — підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, затверджена наказом Мінфіну від 10.02.22 № 66.

У цій УПК Мінфін зазначив, що ФОП має право включати розраховані амортизаційні відрахування на місяць до складу витрат, пов’язаних із отриманням у такому місяці доходів, за умови використання основного засобу у госпдіяльності ФОП.

Тобто склалося враження, що Мінфін, насправді, не проти, щоб ФОП до витрат відносив суму амортизації не раз на рік за результатами року, а щомісячно (більше деталей знайдете у статті «Мінфін про амортизацію у ФОП на загальній системі» // «Податки & бухоблік», 2022, № 15).

Висновок податківців

Втім у своєму коментарі до УПК № 66 ми відзначали, що:

— не так конкретно Мінфін виклав свою думку, як нам хотілося б. Скоріше, навпаки — зовсім не конкретно;

— як наслідок, податківці все одно можуть наполягати, що амортизаційні відрахування можна відносити до витрат лише за підсумками календарного року. Тобто сліпо вимагати від ФОП дотримуватися вимог Порядку № 261.

І, власне, так воно і вийшло.

У роз’ясненні, що коментується, вони кажуть, що ФОП на загальній системі оподаткування відображає амортизаційні відрахування у графі 10 Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, один раз на рік.

А що як?

А що буде, якщо ФОП все ж ураховуватиме амортизаційні відрахування щомісячно.

ПДФО/ВЗ-аванси. Гіпотетично, податківці можуть стверджувати, що ФОП занизив суму квартальних ПДФО/ВЗ-авансів. Але ми б вважали, що йому за це нічого не загрожує.

У податківців немає підстав для донарахування ПДФО/ВЗ-авансів

Адже аванси не декларуються ФОП. Вони просто розраховуються на підставі даних Типової форми обліку. Тож не можна говорити про їх заниження. Тож штраф із ст. 123 ПКУ тут не працює.

Відповідальності за несвоєчасну сплату за ст. 124 ПКУ також немає, бо ПДФО/ВЗ -аванси не є узгодженими (знову ж таки, вони не декларуються). Говорять про це і самі податківці (категорія 104.13 БЗ).

Окремої відповідальності за порушення порядку сплати ПДФО/ВЗ-авансів ФОП на загальній системі в ПКУ також немає (більше деталей знайдете у статті «ПДФО/ВЗ-аванс ФОП на загальній: не забудьте сплатити!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28).

ЄСВ-аванси. Говоримо про ФОП, який не користується можливістю несплати ЄСВ за себе (тобто вирішив все ж сплачувати ЄСВ за себе // більше деталей знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53).

Так от,

податківцям тут головне, щоб ФОП протягом року сплачував не менше ніж 22 % від поточного розміру мінзарплати за кожен місяць кварталу, в якому була хоча б копійка чистого доходу

Хай навіть це менше ніж 22 % від фактичного чистого доходу за даними Типової форми обліку.

Тож якщо місячний чистий дохід з урахуванням амортизації більше чи дорівнювати поточному розміру мінзарплати, тобто ЄСВ буде сплачено не менше 22 % від мінзарплати, то навряд чи податківці матимуть претензії до такого ФОП (більше деталей знайдете у статті «Сплата ЄСВ «за себе» ФОП на загальній системі: строк для остаточного розрахунку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18).

Хоча все одно не завадить отримати від податківців ІПК щодо заповнення додатка ЄСВ1 до декларації про майновий стан і доходи (щодо розподілу амортизації між місяцями року).

Адміністративна відповідальність. Є ще адмінштраф за ст. 1641 КУпАП, зокрема, за неналежне ведення обліку доходів і витрат — попередження або штраф від 51 до 136 грн. Типу, ФОП неналежним чином порахував квартальний чистий дохід у Типовій формі обліку. Втім узагалі не факт, що податківці цей адмінштраф застосують.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі