Теми статей
Обрати теми

Перехідний «мінус» старше 1095 днів враховують у декларації з ПДВ до повного погашення

Солошенко Людмила, податковий експерт
За матеріалами категорії 101.24 Бази знань

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41881

Висновок документа

Нормами ПКУ не обмежений строк, протягом якого сума від’ємного значення з ПДВ може зараховуватися до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Тому залишок від’ємного значення (перехідний «мінус»), з дати виникнення якого пройшло 1095 днів, враховується в декларації з ПДВ до повного погашення

Взагалі-то, схожі роз’яснення (про відображення в декларації з ПДВ від’ємного значення старше 1095 днів) у податківців були і раніше. Проте в цьому випадку оновлена консультація з Бази знань із цього питання цікава тим, що в ній податківці більше нічого не говорять про те, що для відображення в декларації таке від’ємне значення старше 1095 днів має бути оплаченим. Такої умови свіжа консультація контролерів не містить.

Тоді як раніше контролери, нагадаємо, висували саме такі вимоги і допускали можливість відображення від’ємного значення старше 1095 днів у декларації з ПДВ, тільки якщо таке від’ємне значення було оплачене платником (див. БЗ 101.24, що діяла до 29.01.2024, лист ДПСУ від 22.04.2024 № 2239/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК).

Інакше податківці вважали, що якщо отримані товари після закінчення 1095 днів так і не оплачені, то для покупця заборгованість стає безнадійною, а товари — безоплатно отриманими. Тому, на думку податківців, покупцеві слід було відкоригувати ПК (шляхом нарахування компенсуючих ПЗ за п. 198.5 ПКУ, БЗ 101.24).

Хоча з такими вимогами фіскалів нам завжди було складно погодитися. Оскільки в цьому випадку:

— постачання товарів не скасовується й об’єкт оподаткування ПДВ нікуди не зникає;

— товари не відповідають визначенню «безоплатно отриманих» (п.п. 14.1.13 ПКУ), оскільки постачалися не безоплатно, а за договором купівлі-продажу;

— списання безнадійної кредиторки не підпадає ні під «коригувальну» ст. 192 ПКУ, ні під «компенсуючий» п. 198.5 ПКУ. Тому підстав для коригування ПК не виникає. Детальніше про це див. «Списання безнадійного боргу за відвантаженими товарами» // «Податки & бухоблік», 2023, № 73.

Причому порадувало, що кінець кінцем підтримав платників і виступив за некоригування ПК при списанні безнадійної кредиторки Верховний Суд. Детальніше про це див. «Списання безнадійки за неоплаченими товарами: ПК зберігається — Верховний Суд за!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 49.

Ще нагадаємо, що перебіг строку позовної давності спочатку продовжувався на строк дії карантину (п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦКУ), а потім ще і на строк дії воєнного стану (ВС) (п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦКУ). Тому в умовах дії ВС момент визнання заборгованості безнадійною у зв’язку із закінченням строку позовної давності відкладається (тобто розцінювати таку заборгованість безнадійною ще рано). Хоча можливість визнання заборгованості безнадійною за іншими підставами (наприклад, через ліквідацію боржника) зберігається. Детальніше про це див. «Строки позовної давності ще не стартували?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 66 і «Критерії визнання заборгованості безнадійною» // «Податки & бухоблік», 2023, № 73.

Та і, по правді, в п. 200.4 ПКУ немає умови про те, що для відображення давнього від’ємного значення в декларації з ПДВ воно має бути оплаченим*.

* Умова про оплачений ПК є, тільки якщо заявляємо бюджетне відшкодування (щоправда, нагадаємо, що Верховний Суд не визнає можливості заявлення до БВ давнього мінуса — «старше» 1095 днів. Подробиці див. у статті «Бюджетне відшкодування старше 1095 днів: Верховний Суд проти!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 76).

Може, тому, нарешті, контролери освіжили консультацію і видали роз’яснення, що відповідає законодавству?

Коли ВЗ не можна заявляти до БВ. Також податківці нагадали ситуації, коли від’ємне значення не може бути заявлене до БВ:

— платник перебуває під економсанкціями згідно із Законом України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VІІ (п. 200.41 ПКУ);

— ПК сформований (але ще не погашений ПЗ) на покупках, які будуть використані в операціях першого постачання житла, неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта житлової нерухомості (п. 200.42 ПКУ);

— ПК сформований при придбанні майна, яке знищене в період ВС (п.п. 69.29 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ);

— ПК сформований за товарами з переліку п. 82 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі