№59

Податки & бухоблік, липень, 2024/№ 59 Інші номери журналу ›
  • Що означає для платника ПДВ ризиковий статус? За даними ДПСУ, кількість ризикових платників зростає. Притому що станом на 01.06.2024 в Україні зареєстровано всього 246 тис. платників ПДВ (у тому числі 91 % юросіб і 9 % фізосіб-підприємців), кількість ризикових платників за останній час збільшилася до 32 тис. (що становить 20 % від усіх платників, що реєстрували ПН/РК). Тому в цьому тематичному номері ми поговоримо про ризиковий ПДВ-статус: детально розберемо критерії ризиковості; з’ясуємо, як можна дізнатися про ризиковий статус контрагентів, а також поговоримо про те, що треба зробити, щоб вийти з ризикових. А розпочнемо з розгляду того, чим небезпечний ризиковий статус для платників ПДВ.
  • Критерії ризиковості платника Платник може опинитися в ризикових, якщо він відповідає певним критеріям. Розглянемо ці критерії детальніше.
  • Критерій 8 ризиковості платника — «наявна податкова інформація» Найчастіше платників зараховують у ризикові за критерієм ризиковості 8 — «у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації ПН/РК». Що це за випадки і яка податкова інформація може свідчити про те, що платник — ризиковий, розберемо в статті.
  • Як вийти з категорії ризикових ПДВ-платників? Визнання платника ПДВ ризиковим означає, що більшість податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК), що відправляються ним на реєстрацію (за винятком ПН/РК, які мають імунітет від блокування і підлягають безумовній реєстрації), блокуватимуться. Ба більше, опинитися в ризикових за ланцюгом можуть і контрагенти такого платника. Тому при отриманні ризикового статусу слід якнайшвидше його позбутися. Як вийти з ризикових? Які документи слід подати, в які строки та куди? Скільки чекати на виключення з переліку ризикових? Наразі все це з’ясуємо.
  • Як дізнатися про ризиковість контрагента? Потрапити до когорти ризикових може навіть неризиковий платник, але той, який здійснить постачання чи придбання товарів / послуг контрагенту / у контрагента з ризиковим статусом. Чи можна якось попередити потрапляння в ризикові через свого контрагента? Яким чином можна перевірити контрагента на ризиковість? Пояснимо.
  • Автоматична реєстрація ПН/РК після зняття ризикового статусу Блокувальним Порядком № 1165* передбачено автоматичне розблокування ПН/РК при знятті статусу ризикового платника. Щоправда, лише за виконання певних умов. Про те, за яких саме умов може відбутися така автоматична реєстрація ПН/РК, зараз ми і поговоримо.
  • Автоматиче виключення із ризикових платника, контрагент якого зняв ризиковий статус Через ризиковість платника його контрагенти за ланцюгом теж можуть опинитися в ризикових. Проте можливе й автоматичне виключення платника з когорти ризикових після того, як контрагент зніме з себе статус ризикового. За яких умов відбувається таке автоматичне виключення — про це йтиметься в статті.
  • Компенсуючі податкові зобов’язання як спосіб вийти з ризикового статусу? Однією з підстав для включення в ризикові платники є горезвісний пункт 8 Переліку критеріїв ризиковості платника. А він, у свою чергу, застосовується під найрізноманітнішими приводами. Найбільш поширений — відносини з ризиковим контрагентом (придбання і продажі). Найчастіше — з постачальником. Давайте розберемо, як податківці іноді пропонують діяти покупцеві, що купив у ризикового постачальника товари / послуги.
  • Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН при ризиковому статусі платника Щойно платник ПДВ потрапляє в категорію ризикових платників, це обіцяє величезні проблеми для ведення бізнесу: зіпсовані стосунки з контрагентами через завдану шкоду, зіпсована репутація, тривала і трудомістка процедура виходу з ризикових. Проте життя не зупиняється. Потрібно вирішувати рутинні проблеми. Дуже часто бухгалтери ставлять такі питання: що робити з поточними ПН/РК? Чи потрібно їх направляти на реєстрацію чи слід почекати моменту виходу з ризикових? А якщо направляти, то що з ними буде далі? У разі блокування чи потрібно їх розблоковувати чи, знову ж таки, є сенс дочекатися моменту виходу з ризикових? Давайте розбиратися.
  • Оскаржуємо рішення про ризиковість ПДВ-платника Якщо подання інформації (пояснень) та копій відповідних документів не забезпечило виключення платника з переліку ризикових, рішення регіональної комісії про ризиковість можна оскаржити. Як це зробити? В які строки слід подати скаргу і коли чекати рішення від податківців? Чи можна взяти участь у розгляді справи? Які строки подання позову до суду? Давайте розбиратися.
  • Зупинити дію рішення про ризиковість платника до судрішення не вийде? На практиці, коли платники ПДВ оскаржують у суді рішення про ризиковість, одночасно з позовом вони подають заяву про його забезпечення. У цій заяві такі платники вимагають зупинити дію рішення про ризиковість до того моменту, поки не набере законної сили рішення суду за їх позовами. Проте нещодавно Верховний Суд висловився щодо цих заяв (спойлер: на жаль, не на користь платника). Тож давайте розглянемо постанову ВС від 26.06.2024 у справі № 160/33364/23*.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі