Теми статей
Обрати теми

Інші податкові послаблення для підприємств осіб з інвалідністю

Децюра Сергій, податковий експерт
Підприємства та організації, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, можуть розраховувати на чималий обсяг послаблень з приводу сплати різних податків і зборів. Причому такі пільги стосуються не тільки сплати податку на прибуток та ПДВ, а й інших податків, у тому числі й майнових. Тому далі ми поговоримо про те, на які пільги можуть розраховувати такі підприємства в частині інших податків.

Про що мова

Підприємства та організації, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю (далі — підприємства осіб з інвалідністю), можуть бути платниками не тільки податку на прибуток і ПДВ, а й інших податків, наприклад:

1) податку на майно, у випадку володіння та користування нерухомістю, землею та транспортними засобами. Нагадаємо, що цей податок включає в себе три податки (ст. 265 ПКУ): податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плату за землю, транспортний податок;

2) екоподатку, у випадку здійснення викидів забруднюючих речовин.

Тому далі будемо розглядати, які пільги з вищезгаданих видів податків мають підприємства осіб з інвалідністю.

Транспортний податок

Відразу зауважимо, що жодних послаблень з приводу сплати підприємствами осіб з інвалідністю транспортного податку у ПКУ не передбачено. Тому якщо підприємство осіб з інвалідністю володіє новим дорогим легковиком, то воно має сплачувати транспортний податок на загальних підставах, тобто як і інші платники.

Детально про правила сплати цього податку можна довідатися у «Транспортний податок — 2024: як сплачують юрособи» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

Крім того, таким підприємствам не можна розраховувати на звільнення навіть у тому випадку, коли вони знаходяться на бойовій чи тимчасово окупованій території.

Податок на нерухомість

Якщо підприємство осіб з інвалідністю володіє житловою чи нежитловою нерухомістю, то воно автоматично стає платником податку на нерухомість. Водночас це не означає, що таке підприємство буде зобов’язане сплачувати цей податок у бюджет.

Адже у п.п. 266.2.2 ПКУ міститься перелік випадків, коли певні категорії осіб цей податок не платять. Так, у п.п. «з» п.п. 266.2.2 ПКУ прямо сказано, що об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств, не є об’єктами оподаткування податком на нерухомість.

Отже, з цього випливає, що

всі підприємства осіб з інвалідністю не повинні сплачувати податок на нерухомість у бюджет

При цьому варто пам’ятати, що п.п. «з» п.п. 266.2.2 ПКУ не просто звільняє підприємства осіб з інвалідністю від сплати податку на нерухомість, а перетворює всі об’єкти житлової та нежитлової нерухомості у необ’єктні для цілей сплати податку на нерухомість. Детально про це читайте у «Податок на нерухомість — 2024 для юросіб» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

А це говорить про те, що підприємства осіб з інвалідністю взагалі звільняються від обов’язку подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. На цьому на сьогодні акцентують увагу і фіскали у БЗ 106.07.

Звертаємо увагу! Щоб підприємство осіб з інвалідністю мало право не сплачувати податок на нерухомість, йому потрібно просто бути підприємством осіб з інвалідністю. Тобто таке звільнення дається автоматично усім, хто має такий статус. Тобто на необ’єктний статус нерухомості не впливає ні факт використання у негосподарській діяльності, ні факт простою чи передачі в оренду, лізинг, позичку.

У будь-якому випадку «нерухомий» податок таке підприємство не платить.

Плата за землю

Земподаток. У мирний час громадські об’єднання осіб з інвалідністю України, підприємства та організації, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю та спілками громадських об’єднань осіб з інвалідністю і є їх повною власністю, тобто підприємства осіб з інвалідністю звільняються від сплати плати за землю у частині земподатку за земділянки відповідно до п.п. 282.1.2 ПКУ.

Для отримання такої пільги слід:

1) одночасно дотриматися таких умов:

— протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають основне місце роботи на підприємстві, що претендує на цю пільгу, становить не менш як 50 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу;

фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 % суми загальних витрат на оплату праці;

2) мати на руках дозвіл на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону № 875*. Таким уповноваженим органом є Мінсоцполітики, обласні та Київська міська держадміністрації. Для того щоб отримати у такого органу дозвіл на застосування пільги з земподатку, підприємство осіб з інвалідністю має користуватися порядком надання відповідного дозволу, затвердженим постановою КМУ від 08.08.2007 № 1010.

* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII.

Таким чином, тільки підприємства, які одночасно дотримуються обох вищезгаданих вимог, отримують звільнення від плати за землю.

Якщо підприємства осіб з інвалідністю не дотримуються вищезгаданих вимог, то вони зобов’язані сплатити суми земельного податку за відповідний період, проіндексовану з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством

Той факт, що підприємство осіб з інвалідністю має пільги із сплати земподатку, не означає, що він звільнений від подання звітності з плати за землю. Такі підприємства зобов’язані подати відповідну декларацію з плати за землю (річну або місячну) і відобразити в ній дані про свої землі, щодо яких отримує звільнення. Але в такій декларації податок вони не нараховують: на етапі розрахунку податку через колонки декларації для відображення даних про пільги (к. 18 — 22*) треба вивести нарахований податок у інших колонках декларації в нуль. Порядок заповнення звітності з плати за землю шукайте у «Рахуємо земельний податок на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.

* У декларації з плати за землю у графі 18 вказується код відповідної пільги. Код пільги берете з діючого Довідника пільг. Згідно з Довідником № 123/1 для підприємств осіб з інвалідністю слід використовувати код пільги 18010585.

Звертаємо увагу! Якщо посеред року підприємство осіб з інвалідністю втрачає право на пільгу, то при звітуванні:

раз на рік — потрібно подати уточнюючу декларацію і донарахувати податок;

щомісяця — потрібно буде нарахувати податок у декларації, яка подається за місяць, в якому не виконано вимоги для отримання пільг.

Орендна плата. Що стосується іншої частини плати за землю, а саме орендної плати за землі державної та комунальної власності, то у мирний час підприємства осіб з інвалідністю мають платити орендну плату за загальним правилом.

Воєнні послаблення. Оскільки на сьогодні діє ВС, то підприємства осіб з інвалідністю за певні землі мають право на звільнення не тільки від сплати земподатку, а й від сплати орендної плати.

Так,

у 2024 році земельні ділянки звільнено від плати за землю за ті місяці, протягом яких відповідна територія була визначена, як територія АБД чи тимчасово окупована територія (п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

При цьому кількість повних місяців, протягом яких діє це звільнення, визначається за Переліком, затвердженим наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, залежно від дат початку / закінчення АБД / тимчасової окупації.

Отже, це воєнне послаблення дає підприємствам осіб з інвалідністю право у 2024 не платити:

земподаток за власні чи отримані у постійне користування землі і за ті місяці, в яких вони не дотрималися всіх умов спецзвільнення із п.п. 282.1.2 ПКУ;

орендної плати за оренду земель державної і комунальної власності.

Головна умова — землі знаходяться в тимчасовій окупації або на території АБД. Причому нещодавно вирішилося питання із поширенням звільнення від сплати плати за землю на всі території АБД, тобто в тому числі і на території АБД, де працюють електронні ресурси (див. «Воєнні податкові пільги — для всіх територій активних бойових дій!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38). Проблема тільки в тому, що, на думку фіскалів (БЗ 111.05), таке звільнення почало поширюватися тільки з 01.05.2024 (деталі у «Території, де функціонують державні інформресурси, пільгуються з 01.05.2024» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44).

Додатково від сплати плати за землю звільняються землі, які:

— перебувають у консервації;

забруднені вибухонебезпечними предметами;

непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Правила отримання таких видів звільнення прописані у п.п. 283.1.2, ст. 2831 та п. 288.8 ПКУ.

Крім того, деякі місцеві органи влади (в основному мова йде про органи влади на території можливих бойових дій) у час дії ВС можуть надавати пільги у сплаті як земподатку, так і орендної плати. Так, наприклад, звільнення від плати за землю надала Харківська міська рада. Детально про це читайте у «Пільги з місцевих податків для харків’ян: друге дихання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 36 та «Як юрособам уточнити плату за харківські землі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 40.

Екоподаток

Підприємства осіб з інвалідності у мирний час не мають жодних пільг зі сплати екоподатку, якщо експлуатують відповідний об’єкт — джерело забруднення. Наприклад, таке стаціонарне джерело забруднення, як котел, тощо. А от поки діє ВС, деякі підприємства мають право на воєнні звільнення від сплати екоподатку.

Так, на 2024 рік звільнені від нарахування та сплати екоподатку за забруднення навколишнього середовища, що здійснює їх стаціонарне джерело забруднення (наприклад, котельня тощо), розташоване на територіях АБД та/або тимчасово окупованих територіях (п.п. 69.16 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Що стосується питання сплати екоподатку на території АБД, де працює електронний ресурс, то тут ситуація та сама, що й з платою за землю.

Кількість повних місяців, протягом яких діє це звільнення, визначається за Переліком № 309 залежно від дат початку / закінчення АБД / тимчасової окупації.

Крім того, п.п. 69.16 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ також визначено, що коли територія, де знаходиться стаціонарне джерело забруднення, буде визнана органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією та військово-цивільною адміністрацією забрудненою чи потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами, то екоподаток за стаціонарні джерела забруднення, здійснені на такій території, сплачувати також не доведеться до місяця, в якому вона буде визнана придатною для використання.

Висновки

  • Транспортний податок підприємства осіб з інвалідністю платять у загальному порядку.
  • Податок на нерухомість за об’єкти як житлової, так і нежитлової нерухомості підприємства осіб з інвалідністю не сплачують.
  • Від сплати земподатку підприємства осіб з інвалідністю звільнені, якщо дотримуються певних вимог.
  • Орендну плату за землі державної та комунальної власності підприємства осіб з інвалідністю сплачують у загальному порядку. На час дії ВС навіть ці підприємства в певних випадках отримують звільнення.
  • Екоподаток сплачується у звичайному порядку, за винятком воєнних звільнень.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі