Теми статей
Обрати теми

Задвоїли недоплату — заповнили за наростаючою виправні рядки наступної прибуткової декларації

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Квартальний платник податку на прибуток виправив помилку поточного звітного року (за три квартали 2023 року) і відобразив суму недоплати (збільшення податкового зобов’язання) у рядку 29 уточнюючої декларації. Водночас при складанні прибуткової декларації за 2023 рік продублював таку суму недоплати — заповнив наростаючим підсумком рядок 29 за наступний після виправлення помилки звітний період. Внаслідок цього в інтегрованій картці платника (ІКП) сума заниження задвоїлася. Розберемося детально з цією ситуацією.

Виправлення помилок: через УД і додаток ВП

Самостійно виправити помилки з податку на прибуток п. 50.1 ПКУ дозволяє одним із двох способів:

— або шляхом подання уточнюючої декларації (УД) до помилкової прибуткової декларації,

— або через додаток ВП у складі поточної декларації.

Тут пам’ятайте! За допомогою додатка ВП можна виправити помилки лише одного звітного періоду (див. БЗ 102.20.02). Пояснюється це тим, що до прибуткової декларації фактично можна додати лише один додаток ВП. Саме тому вдасться виправити тільки один звітний період. Якщо є потреба виправити декілька звітних періодів — доведеться подавати УД, а не виправляти за допомогою додатка ВП у складі поточної декларації.

Результати виправлення самостійно виявлених помилок відображають у спеціальному блоці УД або у таблиці 2 додатка ВП, дані якого переносять до відповідних виправних рядків поточної декларації (див. таблицю).

Детальніше про виправлення помилок див. у «Податки & бухоблік», 2023, № 43 і в статті «Виправлення помилок: через додаток ВП і без нього» // «Податки & бухоблік», 2022, № 6.

Заповнення виправних рядків УД і таблиці 2 додатка ВП

Код рядка

Яка інформація наводиться?

29

У рядку 29 УД або у рядку 29 таблиці 2 додатка ВП відображають виправлення помилок з податку на прибуток (допущених у попередніх періодах у рядку 19 декларації).

Для цього порівнюють рядок 19 УД або рядок 19 таблиці 1 додатка ВП з рядком 19 декларації, яка уточнюється:

— якщо рядок 19 УД або рядок 19 таблиці 1 додатка ВП < рядка 19 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання завищено;

— якщо рядок 19 УД або рядок 19 таблиці 1 додатка ВП > рядка 19 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання занижено.

Показник рядка 29 таблиці 2 додатка ВП переносять до рядка 29 декларації поточного звітного періоду.

Зменшення податкових зобов’язань відображають зі знаком «-» (мінус).

Крім того, у рядку 29 пільговики виправляють помилки, допущені при нарахуванні податкових зобов’язань (у рядку 42 декларації) у зв’язку з нецільовим використанням вивільнених від оподаткування пільгових коштів відповідно до пп. 142.1 — 142.3, пп. 41, 56, 57 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ

30

У рядку 30 УД або у рядку 30 таблиці 2 додатка ВП показують виправлення помилок попередніх звітних періодів з авансового внеску при виплаті дивідендів (допущених у рядку 22 декларації).

Для цього порівнюють рядок 22 УД або рядок 22 таблиці 1 додатка ВП з рядком 22 декларації, яка уточнюється:

— якщо рядок 22 УД або рядок 22 таблиці 1 додатка ВП < рядка 22 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання завищено;

— якщо рядок 22 УД або рядок 22 таблиці 1 додатка ВП > рядка 22 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання занижено.

Показник рядка 30 таблиці 2 додатка ВП переносять до рядка 30 декларації поточного звітного періоду.

Зменшення податкових зобов’язань показують зі знаком «-» (мінус)

34

У рядку 34 УД або у рядку 33 таблиці 2 додатка ВП показують результат виправлення помилок попередніх звітних періодів з податку на прибуток, який утримується при виплаті доходів нерезидентів (допущених у рядку 25 декларації).

Для цього порівнюють рядок 25 УД або рядок 25 таблиці 1 додатка ВП і рядок 25 декларації, яка уточнюється:

— якщо рядок 25 УД або рядок 25 таблиці 1 додатка ВП < рядка 25 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання завищено;

— якщо рядок 25 УД або рядок 25 таблиці 1 додатка ВП > рядка 25 декларації, яка уточнюється, то податкові зобов’язання занижено.

Показник рядка 33 таблиці 2 додатка ВП переносять до рядка 34 декларації звітного періоду.

Зменшення податкових зобов’язань показують зі знаком «-» (мінус)

31, 32 і 33;

35, 36 і 37

У рядку 31 таблиці 2 додатка ВП або рядку 33 УД, а також у рядку 34 таблиці 2 додатка ВП або рядку 37 УД наводять суму самоштрафу, який залежить від методу самовиправлення, — у поточній декларації через додаток ВП (заповнюють рядок 31/35 поточної звітної декларації) або шляхом подання УД (заповнюють рядок 33/37 УД).

Рядок 32 УД або рядок 32 таблиці 2 додатка ВП, а також рядок 36 УД або рядок 35 таблиці 2 додатка ВП призначені для відображення суми пені, яка нараховується відповідно до вимог п.п. 129.1.3 ПКУ.

Однак врахуйте! До кінця воєнного стану без самоштрафу і пені можна виправляти заниження податкових зобов’язань, як воєнних, так і довоєнних періодів (див. статті «Випадково нарахували та сплатили самоштраф у період ВС: чи повернуть переплату?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15 і «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68)

Нагадаємо головне правило — протягом звітного року декларацію з податку на прибуток складають наростаючим підсумком. Так само в УД або додатку ВП до прибуткової декларації, залежно від обраного способу виправлення помилок, відображають за наростаючою правильні (виправлені) показники за уточнюваний (помилковий) період (див. БЗ 102.20.02). Тобто

рядки УД або додатка ВП заповнюють так, ніби в помилковій декларації не було зроблено помилок. Але цей алгоритм діє виключно щодо рядків 01 — 28, 42 УД та таблиці 1 додатка ВП

А от виправні рядки заповнюють без наростаючого підсумку. Тобто наростаючий принцип складання не працює для рядків декларації, призначених для:

— виправлення помилок — рядки 29 — 41, а також

— відображення інших штрафних санкцій та пені, не пов’язаних з виправленням помилок, — рядки 43 і 44.

А це означає, що ці виправні рядки прибуткової декларації заповнюють тільки у періоді виправлення помилки(ок). Тобто заповнюють суто в УД чи у тій поточній декларації, у якій власне виправляються помилки за допомогою додатка ВП. У наступних звітних періодах поточного року (у якому виправляли помилку) дані рядків 29 — 41, 43 і 44 не дублюють у аналогічних рядках звітної декларації, поданої після самовиправлення (додаток ВП теж повторно не додають).

Зауважте! Показники рядків 29 — 41, 43 і 44 прибуткової декларації потрапляють до ІКП за датою подання УД або за датою граничного строку сплати задекларованих у поточній декларації, у складі якої подано додаток ВП, грошових зобов’язань (див. п.п. 2 п. 4 розд. IV Порядку № 5*, БЗ 129.04).

* Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5.

Суть помилки та її наслідки

У ситуації, що розглядається, прибутківець-квартальник виправив внутрішньорічну помилку за допомогою УД і з її рядка 29 переніс наростаючим підсумком дані до рядка 29 наступної за самовиправленням звітної декларації.

Тож унаслідок того, що платник податку на прибуток заповнив за наростаючою виправний рядок 29 поточної декларації за внутрішньорічний період, відповідна сума недоплати задублювалася (задвоїлася) в ІКП — позаяк спершу вона була проведена в ІКП на підставі УД і вдруге за даними наступної поточної декларації. А це, у свою чергу, може призвести до виникнення у підприємства податкового боргу (якби у рядку 29 задекларували зменшення податкового зобов’язання, це спричинило б необґрунтоване виникнення переплати).

Адже дані поточної декларації, повторимо, проводять в ІКП граничною датою сплати грошових зобов’язань за нею (п.п. 2 п. 4 розд. IV Порядку № 5, БЗ 129.04). Задекларовані суми вважаються узгодженими грошовими зобов’язаннями і в разі несплати у встановлений ПКУ строк (протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання декларації, п. 57.1 ПКУ) перетворюються на податковий борг (п.п. 14.1.175 ПКУ). Тому

суми зі звітної прибуткової декларації (при несплаті) стануть податковим боргом наступного дня після граничного строку їх сплати

А отже, якщо подали прибуткову декларацію, але суми зобов’язання за нею не сплатили, наступного дня після спливу граничного строку сплати виникне податковий борг.

Щодо відповідальності за це, то тут платникові можуть загрожувати такі неприємності.

По-перше, несплата платником узгоджених грошових зобов’язань загрожує штрафом:

— при простроченні до 30 календарних днів включно — у розмірі 5 % погашеної суми податкового боргу (при простроченні понад 30 днів — у розмірі 10 %) за п. 124.1 ПКУ, а

— при умисній несплаті — у розмірі 25 % (п. 124.2 ПКУ), проте при цьому умисел податківці повинні довести (п. 109.1 ПКУ). Детальніше див. у статті «Штраф за несвоєчасну сплату податків: 5 % чи 25 %?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59 (ср. ).

Зауважте! Штраф за несплату застосовують тільки до погашеної суми податкового боргу. Тому до моменту погашення боргу (його частини) цей штраф не нараховується.

По-друге, податківці в такому разі нарахують і пеню за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов’язань (див. БЗ 132.01, БЗ 132.02).

По-третє, на додаток до посадових осіб (керівника та головного бухгалтера) можуть застосувати адмінштраф за ст. 1632 КУпАП у розмірі від 85 до 170 грн — за неподання або несвоєчасне подання платіжних інструкцій на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), а при повторному порушенні протягом року — від 170 до 255 грн. Утім оскільки розглядають такі справи і накладають штрафи суди (ст. 221 КУпАП), то доведеться заплатити ще і судовий збір.

По-четверте, якщо загальна сума податкового боргу перевищить 3060 грн, виникне право податкової застави (п. 89.2 ПКУ), а за деяких обставин на майно боржника може бути накладений адміністративний арешт у порядку, визначеному ст. 94 ПКУ.

Як виправити помилку?

Щоб виправити самостійно виявлені помилки у рядках 29 — 41 декларації з податку на прибуток, задіюють механізм, передбачений ст. 50 ПКУ.

Якщо помилку виявили до граничного строку подання декларації, тоді можна подати прибуткову декларацію з типом «Звітна нова» (про що у полі 1 вступної частини декларації проставляють відповідну відмітку). Інакше виправлення помилки(ок) здійснюють шляхом подання УД або ж через додаток ВП, який додають до звітної декларації.

При цьому в рядках 01 — 28 УД або у таблиці 1 додатку ВП до прибуткової декларації, залежно від обраного способу виправлення помилок, відображають правильні показники (див. БЗ 102.20.02, роз’яснення ГУ ДПС у Закарпатській обл. від 01.03.2024). А от

у рядках збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду фіксують суми помилки з відповідним знаком, допущеної у рядках 29, 30 та/або 34, та/або 38 декларації, що уточнюється

(див. БЗ 102.20.02, роз’яснення ГУ ДПС у Черкаській обл. від 18.09.2023).

Відтак, у нашому випадку для виправлення помилки, допущеної при складанні прибуткової декларації за 2023 рік, слід перенести показники останньої до рядків 01 — 28 УД або до таблиці 1 додатку ВП у незмінному вигляді (звісно, якщо інших помилок не було виявлено). А у рядку 29 проставити зайво задекларовану за підсумками 2023 року суму недоплати зі знаком мінус. Тоді у підсумку сума недоплати, яка була помилково задвоєна, нівелюється.

Врахуйте! Податківці категорично проти виправлення суми штрафних санкцій та пені у прибутковій декларації (див. БЗ 102.20.02). Хоча тут же нагадують, що всі воєнні помилки звільняються від самоштрафу і пені (пп. 69.1 і 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Докладно див. статті «Випадково нарахували та сплатили самоштраф у період ВС: чи повернуть переплату?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15, «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68 і «Як виправити самоштраф?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62.

Не забувайте також у разі виправлення помилки через УД подати до неї усі належні додатки незалежно від того, чи виправлялися показники цих рядків та додатків, і зазначити інформацію про них у таблиці «Наявність додатків» заключної частини УД. А от фінансову звітність за звітні періоди, що уточнюються, слід переподати лише у разі виправлення показників такої фінзвітності.

Висновки

  • Принцип наростаючого підсумку не працює щодо рядків 29 — 41 декларації з податку на прибуток. Тому дані цих рядків не переносять до аналогічних рядків декларації за наступний після самовиправлення помилок звітний період.
  • Якщо заповнити за наростаючою виправні рядки 29 — 41 прибуткової декларації, то відповідні суми недоплати задублюються в ІКП. А це, у свою чергу, може призвести до виникнення податкового боргу.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі