Теми статей
Обрати теми

Компенсація спожитої орендарем комуналки в обліку орендодавця

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Надання нерухомості в оренду тісно пов’язане з компенсацією витрат на комунальні послуги. Адже фактичним споживачем таких послуг буде орендар — він їх і повинен оплачувати. Орендар може це зробити напряму, але для цього має укласти договори безпосередньо з постачальниками цих послуг. Проте на практиці найчастіше сплачує комунальні послуги орендодавець, а орендар йому просто відшкодовує (компенсує) їх вартість. Саме цей варіант договірних відносин — предмет нашої уваги.

Компенсація комуналки — визначальний договір

За своєю суттю всі компенсаційні виплати (вартість комунальних та інших експлуатаційних послуг) при оренді є відшкодуванням (компенсацією) окремих елементів витрат, з яких складається вартість послуг оренди майна (див. листи ДПСУ від 12.04.2024 № 1999/ІПК/99-00-21-03-02 і від 28.02.2020 № 848/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, БЗ 101.04, БЗ 101.16). При цьому

всі істотні умови та порядок такої компенсації комуналки мають бути чітко визначені в договорі

Прописати обов’язок відшкодування комуналки можна як у самому договорі оренди, так і уклавши окремий договір щодо компенсації витрат орендодавця на утримання та експлуатацію наданого в користування орендарю майна.

Найбільш поширеними на практиці є два варіанти компенсації орендодавцеві комунальних послуг, спожитих орендарем. А саме:

1) комуналка безпосередньо закладається в орендну плату — тобто окремо з орендної плати не виділяється й окремо компенсація комунальних послуг не здійснюється. У такому разі умовами договору оренди передбачається, що відшкодування комуналки включається до розрахунку розміру орендної плати. Тоді розмір орендної плати не буде фіксованим і плаватиме від місяця до місяця, залежно від фактичного розміру спожитих орендарем комунальних послуг. У цьому випадку жодних особливостей у частині обліку компенсації комунальних платежів не буде. Це все обліковуватиметься як орендна плата. Тобто бухгалтерські та податкові правила тут працюють такі ж, як у цілому щодо орендних платежів;

2) комуналка компенсується (відшкодовується) окремо від орендної плати. У такому разі (коли орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг з їх безпосередніми постачальниками, а здійснює відшкодування (компенсацію) орендодавцю витрат на їх оплату) в договорі оренди визначають порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та їх оплати (відшкодування, компенсації) (див. листи ДПСУ від 30.12.2021 № 4849/ІПК/99-00-21-03-02-06 і ДФСУ від 23.05.2019 № 2336/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). При цьому допускається в договорі оренди записати, що орендна плата складається із постійної (фіксованої) частини та змінної складової у вигляді компенсації за комунальні послуги (див. рішення Господарського суду Донецької обл. від 11.01.2021 у справі № 905/1865/20).

Хоча може бути укладений і окремий договір, який установлюватиме порядок відшкодування орендарем витрат орендодавця на утримання та експлуатацію наданого в користування майна — комунальних послуг та експлуатаційних витрат.

Відтак за другого варіанта

орендодавець матиме справу з двома різними операціями — (1) наданням майна в оренду та (2) відшкодуванням (компенсацією) спожитих орендарем комунальних послуг

Тоді вартість комунальних та інших послуг, пов’язаних з обслуговуванням об’єкта оренди, відшкодовуватиметься на підставі окремих рахунків, виставлених орендодавцем орендареві, та окремих актів узгодження вартості комунальних послуг, спожитих орендарем, які підлягають компенсації. Причому не має значення, прописаний обов’язок компенсувати комуналку в окремому договорі чи про це зазначено в основному договорі оренди.

І якщо у першому випадку додатково жодної первинки оформляти не вимагається (достатньо акта наданих послуг оренди), то у випадку з окремим обліком відшкодування комуналки з документами доведеться трохи більше попрацювати.

Документування компенсації комуналки

За вимогами ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік* підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Тож факт споживання комунальних послуг орендарем має бути підтверджений первинним документом (див. лист Мінфіну від 30.05.2016 № 31-11410-09-10/15182).

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

Під первинним документом розуміють документ, який містить відомості про господарську операцію (ст. 1 Закону про бухоблік), за умови наявності у ньому всіх обов’язкових реквізитів, передбачених ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Зазвичай оформляють стандартний акт приймання-передачі наданих послуг, який підписується посадовими особами орендодавця й орендаря. Водночас умовами договору може бути визначений і інший документ. Наприклад, акт-розрахунок або акт узгодження вартості комунальних послуг. Тож бажано в договорі оренди чи іншому договорі зафіксувати, яким саме документом підтверджується вартість спожитих орендарем комунальних послуг. А ще краще — зразок цього документа додати до відповідної угоди.

Загалом не важливо, як такий документ буде названо. Головне, щоб він відповідав усім ознакам первинного документа і суті господарської операції. Зокрема, щоб акт/інший документ підтверджував факт споживання орендарем комунальних послуг — містив зміст та обсяг послуг, одиницю виміру (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках) та їх вартість, період споживання послуг.

Складають акт узгодження вартості комунальних послуг, як підставу для відшкодування компенсаційних платежів, останнім числом місяця (тобто останнім календарним днем того місяця, у якому були надані такі послуги)

Або вартість комунальних послуг прописують безпосередньо в акті наданих послуг оренди за відповідний місяць. Такий акт теж складають останнім числом місяця (див. статтю «Якою датою складають акти на оренду?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 23).

Тут врахуйте: якщо зазначений первинний документ на кінець звітного періоду оформлено не буде, оцінити й показати доходи/витрати в обліку сторонам усе одно доведеться. Адже визнання доходів/витрат не залежить від періоду оформлення первинних документів — господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік). У такому разі керуються алгоритмом, прописаним для ситуації із запізнілою первинкою (див. статтю «Первинка відсутня або запізнилася: складаємо самоакт» // «Податки & бухоблік», 2022, № 50).

А чи зобов’язаний орендодавець надавати орендарю документи від постачальників комунальних послуг?

Взагалі-то можливість перевірки орендарем показників лічильників, даних рахунків на оплату, виставлених орендодавцеві постачальниками комунальних послуг, ніщо не заважає зафіксувати в договорі. Проте навіть якщо такі умови не було завчасно прописано у договорі, вважаємо, що орендар цілком може звернутися до орендодавця з проханням надати документи, які підтверджують фактичне споживання комунальних послуг. Оформити звернення до орендодавця має сенс письмово — листом. Утім, аби уникнути непорозумінь, все ж таки доцільно такі умови прописати у договорі заздалегідь.

ПДВ-облік відшкодування комуналки

Компенсація комуналки — ПДВ-об’єкт. Якщо орендодавець, який перевиставляє орендарю до відшкодування вартість комунальних послуг, — платник ПДВ, то всі компенсаційні платежі потрапляють у нього під оподаткування ПДВ у загальному порядку (п. 188.1 ПКУ). Адже за нормами п.п. 14.1.185 ПКУ — це чистої води постачання послуг. А коли орендодавець здійснює постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, то у нього виникає об’єкт оподаткування ПДВ (п.п. «б» п. 185.1 ПКУ) за основною ставкою 20 % (п. 194.1 ПКУ). Тож

компенсацію орендарем комунальних платежів орендодавець повинен включати до ПДВ-бази та оподатковувати ПДВ у загальновстановленому порядку

(див. листи ДПСУ від 09.10.2020 № 4217/ІПК/99-00-05-06-02-06 і від 09.07.2020 № 2764/6/99-00-05-06-02-06/ІПК, БЗ 101.16).

Щоправда, виняток становить компенсація витрат на комунальні послуги і енергоносії орендодавцюбюджетній організації. Такі отримані від орендаря суми відшкодування бюджетники не включають до ПДВ-бази на підставі п. 188.1 ПКУ (див. БЗ 101.16).

ПК за вхідним ПДВ з комуналки. Суми вхідного ПДВ, сплачені у складі комунальних та інших послуг, пов’язаних з утриманням об’єкта оренди, орендодавець має право в загальному порядку включити до складу податкового кредиту (ПК). Звісно, ПК має бути підтверджений податковими накладними (ПН), зареєстрованими в ЄРПН (див. лист ДПСУ від 30.12.2021 № 4849/ІПК/99-00-21-03-02-06), або замінниками ПН, передбаченими п.п. «а» п. 201.11 ПКУ. Зокрема,

ПК орендодавця можна підтвердити рахунками за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, якщо вони містять загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер постачальника

А от порядок виникнення податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ залежить від того, включена така компенсація до складу орендної плати чи оплачується окремими сумами.

Дата складання ПН. Якщо орендар платить аванс, то з датою виникнення ПЗ все зрозуміло: надійшли кошти — нараховуємо ПЗ на всю суму надходжень (п.п. «а» п. 187.1 ПКУ).

А от коли перша подія — постачання послуг, то орієнтиром для нарахування ПЗ з ПДВ і складання ПН буде дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг ПДВ-платником (п.п. «б» п. 187.1 ПКУ). При цьому сторони можуть встановити періодичність складання акта не раз у місяць, а наприклад, раз у квартал.

Однак у разі, коли вартість відшкодування комунальних витрат в орендну плату не включена і оплачується (компенсується, відшкодовується) орендарем окремо, фіскали розглядають таку компенсацію як послугу, що надається безперервно (див. листи ДФСУ від 06.07.2017 № 1025/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 04.08.2016 № 26595/7/99-99-15-03-02-17, ГУ ДФС у Полтавській обл. від 23.05.2017 № 302/ІПК/16-31-12-01-34, БЗ 101.06). На цій підставі податківці щодо компенсації комуналки, підтягуючи правила п. 201.4 ПКУ, зазвичай вимагають складати ПН щомісячно (не пізніше останнього дня звітного місяця). При цьому фіскали говорять про можливість складання зведеної ПН. Утім, вважаємо, не буде помилкою складати одну звичайну ПН не пізніше останнього дня звітного місяця.

Відтак, передбачена в договорі компенсація комунальних послуг, якщо вона виставляється окремою сумою, перешкоджає відкласти ПДВ-дату з оренди —вибирати квартальний період з метою нарахування ПЗ. У такому разі

навіть при оформленні акта самої оренди за підсумками кварталу нараховувати ПЗ за компенсацією комуналки доведеться щомісячно

Уникнути цього можна, заклавши суму компенсаційних виплат до складу орендної плати. Тоді ПН складають у загальному порядку за першою подією: на дату оплати чи на дату складання акта надання послуг оренди (або іншого документа, що його замінює). Тобто правило п. 201.4 ПКУ щодо безперервного або ритмічного характеру тут тоді не працює (див. лист ДПСУ від 02.02.2021 № 362/ІПК/99-00-21-03-02-06, БЗ 101.16).

Специфіка складання ПН. Оскільки компенсація комунальних послуг пов’язана з наданням послуг оренди, то їх відшкодування кодують у графі 3.3 ПН під тим же кодом послуг, що й послуги оренди, тобто — «68.20» (див. листи ДФСУ від 18.05.2017 № 272/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 04.08.2016 № 26595/7/99-99-15-03-02-17). Причому незалежно від обраного сторонами способу компенсації комунальних витрат.

Щоправда, у зв’язку з цим з’являються свої підводні камені. Так, цілком можливо, при потраплянні під ризикові операції (див. статтю «Ризиковість операцій» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53), щоб уникнути блокування такої ПН, доведеться подавати розблокувальну таблицю даних платника ПДВ (див. статтю «Таблиця даних: правила з 08.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53). Адже «на вході» в орендодавця різні види комунальних послуг зі своїми кодами. А ось «на виході» з’являється орендна операція під кодом послуг «68.20» (докладніше про невідповідність кодів «на вході» і «виході» див. у статті «Як ПДВ-новачку почати працювати, щоб уникнути блокування ПН?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 30).

Відносно безпосередньо порядку складання ПН, коли орендар окремо компенсує орендодавцю вартість комунальних послуг, то більшість її реквізитів заповнюють без будь-яких суттєвих особливостей (див. статтю «Шпаргалка із заповнення ПН» // «Податки & бухоблік», 2021, № 69). Однак щодо заповнення деяких граф розділу Б такої орендно-комунальної ПН існують два підходи: один від фіскалів, а другий — альтернативний (див. табл. 1). На наш погляд, альтернативний підхід є більш універсальним і відповідає суті компенсації комунальних послуг.

Ще врахуйте: у разі складання зведено-ритмічної ПН у її верхній лівій частині у полі «Зведена податкова накладна» зазначають код ознаки «зведеності» «4».

Таблиця 1. Особливості заповнення деяких граф орендно-комунальної ПН

Підхід податківців

Альтернативний підхід

2

Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця

Послуги з оренди*

«Компенсація…» чи «Відшкодування…» певних комунальних послуг**

* На думку податківців (див. БЗ 101.16), «Послугами з оренди» слід іменувати будь-яку компенсацію за договором оренди: за комунальні послуги, прибирання приміщення, компенсацію податків тощо. Фіскали заперечують, аби орендодавець зазначав номенклатуру як «компенсація витрат щодо спожитої електроенергії» чи «відшкодування витрат щодо спожитого газу». Позаяк орендодавець не є безпосереднім постачальником таких енергоносіїв (див. лист ДПСУ від 12.04.2021 № 1484/ІПК/99-00-21-03-02-06).

** Вважаємо, у ПН слід вказувати саме ту назву послуги, яка наведена у первинному документі, на основі якого складена така ПН. Тому якщо в акті окремо виділена кожна відшкодовувана позиція (компенсація вартості водопостачання і водовідведення, електричної і теплової енергії, газу), зі своїми обсягами споживання, одиницею виміру і вартістю, то у ПН також доцільно показати всі складові компенсаційних платежів розгорнуто. Якщо ж такої деталізації немає, то тільки тоді можна скористатися варіантом податківців і вписувати суму комунальної компенсації одним рядком.

3.3

Код послуги згідно з ДКПП

68.20*

68.20*

* У графі 3.3. ПН слід вказувати код орендної послуги, а саме 68.20 — послуги щодо оренди й експлуатування власної чи взятої у лізинг нерухомості. Адже компенсація комунальних платежів є частиною орендної плати.

4

Одиниця виміру товару/послуги: умовне позначення (українське)

послуга*

кВт, м2, м3 тощо (залежно від виду послуг, що компенсуються)**

* У графі 4 ПН фіскали хочуть побачити — «послуга» (див. листи ДПСУ від 19.11.2020 № 4754/ІПК/99-00-05-05-02-06, від 18.03.2020 № 1140/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, БЗ 101.16).

** Тут слід вказувати одиницю виміру комунальної послуги, яка окремо виділена у ПН і за яку отримано відшкодування (кВт, м2, м3 тощо). Тобто ПН, як, власне, підкреслюють і самі податківці, має відповідати первинним (бухгалтерським) документам (див. лист ДПСУ від 30.12.2021 № 4849/ІПК/99-00-21-03-02-06). Тож якщо у первинці фігурує кожен вид спожитих орендарем послуг (водопостачання, водовідведення тощо) з обсягом споживання, одиницею виміру, ціною, то ці ж дані переносимо до ПН. І тільки у випадку, коли у первинному документі такої деталізації немає, тоді у цій графі вказуємо як одиницю виміру «послуга» чи «грн».

5

Одиниця виміру товару/послуги: код

—*

Зазначають код одиниці виміру послуги із КСПОВО, що наведена у графі 4 ПН**

* Не заповнюється, оскільки така одиниця обліку, як «послуга», відсутня у КСПОВО.

** Якщо у графі 4 ПН вказані кВт, м2, м3 тощо (тобто ті самі одиниці виміру, які фігурують у первинних документах), тоді відповідно і графу 5 заповнюють, обираючи код цієї одиниці виміру згідно з КСПОВО. І тільки у випадку, коли в графі 4 зазначено умовне позначення одиниці виміру, яка відсутня в КСПОВО (наприклад, послуга), тоді графу 5 не заповнюють.

Всі інші графи орендно-комунальної ПН заповнюють у загальному порядку. Приклад складання ПН альтернативним способом при здійсненні орендної операції з окремою компенсацією комунальних платежів знайдете у статті «ПН на орендні операції» // «Податки & бухоблік», 2022, № 48 (ср. ).

Бухоблік комунальної компенсації

У бухгалтерському обліку порядок визнання доходів регулює НП(С)БО 15 «Дохід», а витрат — НП(С)БО 16 «Витрати». Відтак, у випадку з компенсацією комунальних платежів орендодавець має визнавати дохід (у розмірі відшкодування орендарем спожитих ним комунальних послуг) і витрати (на суму придбаних комунальних послуг).

Причому за вимогами ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції (зокрема, доходи і витрати) відображають у звітних періодах їх здійснення, незалежно від того, коли на ці операції оформлена первинка. Тобто якщо, скажімо, акт узгодження вартості комунальних послуг за квітень датовано травнем, то дохід визнають саме квітнем, а не травнем (див. статтю «Первинка в наступному місяці за попередній» // «Податки & бухоблік», 2022, № 50).

Коли договором передбачена щомісячна компенсація комуналки, тоді доходи і витрати відображають у тому місяці, у якому були надані такі послуги. Підставою слугуватиме акт узгодження вартості комунальних послуг чи інший документ, визначений договором.

А якщо домовилися складати акт/інший документ не раз у місяць, а, наприклад, раз у квартал чи взагалі раз на рік? Чи буде це підставою не відображати бухгалтерський дохід у проміжних звітних періодах?

За загальним правилом дохід, пов’язаний з наданням послуг, визнають на дату балансу (п. 10 НП(С)БО 15). Для цього його оцінюють виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг, якщо може бути достовірно визначений її результат. А от витрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (п. 7 НП(С)БО 16). Це повною мірою відповідає одному із принципів бухобліку — нарахування, згідно з яким доходи і витрати відображають у бухобліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів (ст. 4 Закону про бухоблік). Ось і виходить:

навіть якщо на дату балансу акт не складено, відобразити дохід у бухобліку все одно доведеться

Позаяк орієнтир на дату балансу, то періодичність визнання доходів/витрат у частині компенсаційних платежів залежить від бухоблікового періоду подання фінансової звітності конкретним підприємством. Так, якщо підприємство:

— звітує щоквартально, то і дохід слід визнавати не рідше ніж раз на квартал;

— подає тільки річну фінзвітність (є мікропідприємством), — має право визнавати дохід усього один раз на рік. Водночас мікропідприємства, які подають до статистики лише річну фінзвітність, але з податку на прибуток звітують щокварталу, повинні подавати квартальну фінзвітність разом з прибутковою декларацією. Отже, такі підприємства теж зобов’язані відображати дохід не рідше ніж раз на квартал.

Тож підсумуємо:

дохід у бухобліку від компенсації комуналки слід визнавати не рідше ніж на кожну дату балансу

Тому навіть якщо за договором підприємство складає акт один раз на рік, але при цьому подає квартальну фінзвітність, дохід доведеться відображати щоквартально. Отже, прописувати в договорі річну періодичність у такому разі сенсу немає.

До речі, орендне НП(С)БО 14 «Оренда» також говорить «за» рівномірність. Цей стандарт наказує орендодавцеві у відповідних звітних періодах визнавати дохід від операційної оренди на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов’язаних з використанням об’єкта операційної оренди (п. 8 розд. ІІІ НП(С)БО 14).

Отриману від орендаря суму відшкодування комунальних платежів орендодавець показує у складі іншого операційного доходу (Кт 719 «Інші доходи від операційної діяльності»). А вартість комунальних витрат орендодавець включає до складу інших операційних витрат (Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності»).

Якщо компенсацію вартості комунальних послуг включено до складу орендної плати, дохід відображають за:

Кт 713 «Дохід від операційної оренди активів» — якщо оренда не основний вид діяльності;

Кт 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» — у випадку визнання нерухомості інвестиційною або коли оренда є основним видом діяльності орендодавця.

Якщо відшкодування комунальних витрат закладено у вартість орендної плати і при цьому йдеться про інвестиційну нерухомість або оренда є основним видом діяльності орендодавця, то такі витрати обліковують у складі собівартості орендної послуги (Дт 23 «Виробництво»). У подальшому узагальнені за Дт 23 витрати списують на собівартість реалізації (Дт 903 — Кт 23). В усіх інших випадках витрати відображають за Дт 949.

Отриману авансом за декілька періодів компенсацію відразу до доходу не включають. Спочатку такі авансові платежі орендодавець обліковує у складі доходів майбутніх періодів (Кт 69). А дохід визнає у тих періодах, на які припадає споживання орендарем комунальних послуг (Дт 69 — Кт 703, 713, 719).

Прибутковий облік відшкодування комуналки

У частині податку на прибуток повністю керує бухоблік. Жодних специфічних різниць щодо операцій із відшкодування комунальних платежів ПКУ не передбачає. Тому доходи (витрати), визнані у бухобліку, у загальному порядку беруть участь у формуванні фінрезультату — об’єкта оподаткування (п.п. 134.1.1 ПКУ). Отже, і малодохідники, і високодохідники відображають суми компенсації комуналки в чіткій відповідності з правилами бухобліку.

Приклад. Підприємство здає в оренду приміщення. За домовленістю сторін орендодавець сплачує комунальні послуги за об’єктом оренди, а орендар окремо компенсує комунальні витрати на підставі рахунків (актів узгодження вартості комунальних послуг), що виставляються орендодавцем.

За поточний місяць складено і підписано сторонами акт узгодження вартості комунальних послуг, що підлягають відшкодуванню, на загальну суму 36000 грн (у тому числі ПДВ 20 % — 6000 грн). Орендар компенсував комунальні витрати орендодавцеві.

Таблиця 2. Компенсація комунальних платежів орендарем за окремим рахунком

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

дебет

кредит

1

Визнано витрати за комунальними послугами, спожитими орендарем

949

631

30000

2

Відображено суму ПДВ (до реєстрації ПН у ЄРПН)

644/1

631

6000

3

Відображено ПК з ПДВ за отриманими комунальними послугами (за наявності ПН, зареєстрованої в ЄРПН)

641/ПДВ

644/1

6000

4

Здійснено розрахунки з постачальниками комунальних послуг

631

311

36000

5

Перевиставлено комунальні послуги орендарю

377

719

36000

6

Нараховано ПЗ з ПДВ із вартості комуналки, що відшкодовується

719

641/ПДВ

6000

7

Отримано оплату від орендаря за компенсацію комунальних послуг

311

377

36000

Висновки

  • Обов’язок відшкодування комуналки можна прописати як у самому договорі оренди, так і уклавши окремий договір щодо компенсації витрат орендодавця на утримання та експлуатацію наданого в користування орендарю майна.
  • Коли вартість відшкодування комунальних витрат в орендну плату не включена і компенсується орендарем окремо, фіскали розглядають таку компенсацію як послугу, що надається безперервно, і вимагають складати ПН щомісячно (не пізніше останнього дня звітного місяця).
  • Позаяк компенсація комунальних послуг пов’язана з наданням послуг оренди, то їх відшкодування кодують у графі 3.3 ПН під тим же кодом послуг, що й послуги оренди, тобто — «68.20».
  • Отриману від орендаря суму відшкодування комунальних платежів орендодавець показує у складі іншого операційного доходу (Кт 719), вартість комунальних витрат включає до складу інших операційних витрат (Дт 949).
  • Жодних специфічних різниць щодо операцій із компенсації комунальних платежів ПКУ не передбачає.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі