Теми статей
Обрати теми

Чи може ФОП займатися виробництвом дронів для потреб ЗСУ

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Чи може ФОП займатися виробництвом дронів для потреб ЗСУ? Якщо так, то який потрібен код КВЕД? Чи є якісь додаткові нюанси? Зараз все з’ясуємо.

ФОП, система оподаткування

Почнемо з того, що заборони займатися виробництвом дронів для потреб ЗСУ як ФОП у законодавстві немає. Також немає заборони займатись цим на єдиному податку (ЄП).

Єдине, слід урахувати, що виробляти дрони на умовах групи 1 ЄП не вийде, бо ця група підходить лише для роздрібного продажу товарів з торговельних місць на ринках та/або діяльності з надання побутових послуг населенню. Також не підійде група 2 ЄП, якщо передбачається, окрім власне виробництва (у т. ч. продажу) дронів, надавати якісь послуги / виконувати роботи (не населенню і не платникам ЄП). Адже платник групи 2 ЄП може надавати послуги / виконувати роботи лише населенню та/або іншим платникам ЄП (більше деталей знайдете у статті «Обмеження та заборони роботи на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44).

Підбір коду КВЕД

Податкові ризики. Перед тим як почати фактично здійснювати певну діяльність, ФОП має додати коди КВЕД цієї діяльності: до ЄДР* та, якщо мова про платника ЄП, — до Реєстру платників ЄП.

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

А якщо цього не зробити? Якщо брати податковий контекст, то ФОП наражає на ризик:

самого себе. Якщо мова про ФОП на загальній системі, то через вимоги п. 177.6 ПКУ можна отримати донарахування ПДФО та ВЗ. Адже доходи ФОП-загальносистемника, отримані від незареєстрованої в ЄДР діяльності, вимагається оподатковувати за правилами, встановленими для звичайних фізосіб. Тобто, зокрема, без можливості врахувати витрати. А якщо мова про ФОП на ЄП, то можна «злетіти» з ЄП (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). Плюс відповідні доходи у ФОП на ЄП груп 1 та 2 оподатковуються за ставкою ЄП 15 % (п.п. 2 п.п. 293.4 ПКУ);

свого контрагента. Якщо мова не про роботи / послуги, то контрагенту має бути байдуже (більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Якщо у ФОП немає коду КВЕД для надання послуг: наслідки для отримувача» // «Податки & бухоблік», 2023, № 77). Але якщо, наприклад, мова про ФОП на загальній системі і відсутність відповідних кодів КВЕД в ЄДР, то реакція податківців, насправді, може бути непередбачуваною (див. статтю «Виплати на користь ФОП без оподаткування ПДФО/ВЗ/ЄСВ: які документи потрібні» // «Податки & бухоблік», 2023, № 77).

Виключаємо крайнощі. Якщо ми кажемо про

діяльність з виробництва дронів, то вона кодується за КВЕД кодом 30.30 «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання»

Але тут часто зустрічаються крайнощі. Хтось вважає, що цим кодом можна закрити всі свої навіть не зовсім профільні операції. Хтось, навпаки, вписує собі довжелезний перелік кодів, які інколи взагалі стосуються лише внутрішніх виробничих процесів ФОП.

Тож далі декілька важливих нюансів щодо вибору коду КВЕД.

1. Діяльність з виробництва включає в себе у тому числі продаж виготовленої продукції. Тобто

код КВЕД 30.30 покриває у т. ч. продаж виготовлених ФОП дронів

У свою чергу, код для торгівлі (з розділів 46, 47 КВЕД) потрібен, коли ви щось перепродаєте. Тобто продаєте те, що раніше самі купили. Якщо продаєте щось для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню, то це роздрібна торгівля. Якщо підприємствам, організаціям для господарського використання — то це оптова торгівля (більше деталей знайдете у статті «Роздріб та опт: якщо ФОП на спрощенці поплутав КВЕД» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27, ср. ).

Тож якщо, окрім продажу власно вироблених дронів, ви будете щось окремо (пере)продавати, наприклад, куплені / імпортовані частини для дронів тощо, то вам дійсно додатково знадобляться коди для торгівлі. Наприклад, залежно від умов продажу, це можуть бути 46.69 «Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням», 46.90 «Неспеціалізована оптова торгівля», 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», «47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах» тощо.

2. Код КВЕД 30.30 включає в тому числі капітальний ремонт, реконструкцію повітряних літальних апаратів та їх двигунів. Також у КВЕД діє правило, що «у значній мірі ремонт виконують виробники машин, устатковання та інших виробів, і у цьому разі діяльність таких одиниць класифікують, виходячи з принципу доданої вартості, внаслідок чого змішану діяльність зазвичай відносять до виробництва».

Але все одно

якщо ви будете займатися ремонтом дронів і тим більше їх технічним обслуговуванням, то додайте також код КВЕД 33.16 «Ремонт і технічне обслуговування повітряних і космічних літальних апаратів»

3. Актуальним є питання щодо необхідності кодів для діяльності, що належить до внутрішніх виробничих процесів ФОП. Наприклад, чи потрібен той же код 62.01 «Комп’ютерне програмування», якщо окремо («на сторону») ФОП таких послуг надавати не буде, але для власних виробничих потреб здійснюватиметься розроблення, модифікація, тестування програмного забезпечення.

Дивіться. Якщо поглянути на Методичні основи та пояснення до КВЕД, затверджені наказом Держкомстату від 23.12.2011 № 396, то

під економічною діяльністю розуміється та діяльність, яка створює «додану вартість» — діяльність, результатом якої є товари або послуги, призначені для реалізації третім сторонам

Тобто, по суті, це той вид діяльності, від якого ми отримуємо гроші від покупців / замовників. Більш того, у пп. 51 та 52 цих Методичних основ визначено, що діяльність, яка здійснюється для потреб самого суб’єкта господарювання, є допоміжною діяльністю:

«допоміжні види діяльності існують винятково для підтримки основної і другорядної діяльності одиниці і полягають у виробництві товарів і наданні послуг, призначених виключно для споживання у рамках цієї одиниці».

При цьому відповідно до Методичних основ така допоміжна діяльність не є окремим видом економічної діяльності для суб’єкта господарювання.

Тож такі коди видів діяльності, як, наприклад, 62.01 «Комп’ютерне програмування», 62.09 «Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем», 63.99 «Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у» знадобляться ФОП лише у тому разі, якщо він надаватиме відповідні послуги споживачам / замовникам (у т. ч. якщо плата за це фігуруватиме окремо в рахунку на оплату дрона тощо), а не займатися цією діяльністю виключно для власних виробничих потреб.

4. Якщо ви щось робите безоплатно (наприклад, виконуєте якісь роботи / послуги), то це не звільняє від необхідності вписування в реєстраційні дані відповідного коду КВЕД. Адже згідно з п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ підставою для «скидання» з ЄП є сам факт здійснення діяльності, коду якої немає в Реєстрі платників ЄП.

5. Кількість кодів КВЕД, які можна зазначати в ЄДР та Реєстрі платників ЄП, законодавством не обмежується. Головне, не запхати такий код КВЕД, який конфліктує зі спрощенкою. Зокрема, не можуть бути платниками ЄП ФОП, які здійснюють технічні випробування та дослідження (код 71.20 КВЕД) (більше деталей знайдете у статті «Обмеження та заборони роботи на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44).

Нюанси обліку товарних запасів

Також торкнемося такого гострого питання, як облік товарних запасів. Дрони в більшій частині складаються з китайських комплектуючих, які невеликі виробники дронів купують на китайських маркетплейсах і доставляють посилками. В цьому є певна проблема, про яку слід знати заздалегідь. Але про все по черзі.

Дивіться. ФОП на загальній системі не є звільненими від ведення обліку товарних запасів згідно з п. 12 ст. 3 Закону про РРО*.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

А податківці вимагають вести його навіть у тих випадках, коли ФОП приймає оплату за товар виключно на свій розрахунковий рахунок, даючи покупцям IBAN-реквізити рахунку (категорія 109.02 БЗ)

Цей висновок є вкрай суперечливим. Але і боротися із ним важко (більше деталей знайдете у статті «Облік товарних запасів та розрахунки за IBAN» // «Податки & бухоблік», 2022, № 83).

Тобто у такому разі ще доведеться вести облік товарних запасів за Формою ведення обліку товарних запасів згідно з Порядком № 496*.

* Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496.

Така сама ситуація:

з ФОП на ЄП із ПДВ (група 3, ставка 3 %). Адже їх також не названо серед винятків у п. 12 ст. 3 Закону про РРО;

— з ФОП груп 2 та 3 без ПДВ*, за умови якщо вони здійснюють реалізацію, зокрема, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (далі — ТСПТ).

* Групу 1 ЄП тут не розглядаємо, бо вони не можуть займатися виробництвом дронів.

Та чи належать дрони для військових потреб до ТСПТ?

Ми б вважали, що ні. Зараз пояснимо чому.

Згідно зі ст. 2 Закону про РРО термін «технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про захист прав споживачів». Тож приходимо до того, що це: «непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк».

Дрони для військових потреб не є побутовими товарами / товарами широкого вжитку. Бо вони не призначені для задоволення побутових потреб кінцевих споживачів. Тож, вважаємо, дрони для військових потреб не є ТСПТ

Втім не можна повністю виключати, що податківці підуть тут іншим шляхом:

— відкриють Перелік № 231*;

— знайдуть у ньому «квадрокоптери для відеозйомки 8525 80 30 00» та «квадрокоптери 8802 20 00 00» і будуть стверджувати, що дрони з позиції 8806 УКТ ЗЕД є їх «нащадками»**, тобто належать до ТСПТ.

* Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 16.03.2017 № 231.

** Адже Перелік № 231 досить старий. З дати його затвердження кодифікація УКТ ЗЕД вже декілька разів змінювалася. При цьому на час появи Переліку № 231 взагалі не було такої позиції, як 8806 УКТ ЗЕД — безпілотні літальні апарати. Більше того, є дивний підхід податківців (та інколи судів), що якщо товар технічно складний за своєю суттю і є збіг навіть на рівні групи (тобто перших двох цифр коду) з Переліку № 231 — то це ТСПТ (більше деталей знайдете у статті «ФОП надає послуги з ремонту авто: чи потрібен товарний облік?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38).

Можна порекомендувати тут заздалегідь отримати індивідуальну податкову консультацію, щоб надалі не було несподіванок, адже питання товарного обліку є дуже непростим та штрафонебезпечним.

Таким чином,

ФОП на загальній системі та ФОП на ЄП із ПДВ (група 3, ставка 3 %) стикнуться з необхідністю ведення обліку товарних запасів. А ФОП на ЄП без ПДВ можуть і проскочити — якщо податківці врахують той факт, що хоча дрони і є технічно складними за своєю конструкцією, вони все одно не відповідають визначенню ТСПТ, бо в жодному разі не є побутовими товарами широкого вжитку (адже призначені для використання ЗСУ у бойових діях)

І це, до речі, дуже важливо для ФОП на ЄП без ПДВ — уникнути ведення обліку товарних запасів. Адже якщо не буде митних декларацій на куплені ФОП за кордоном комплектуючі (а так воно, судячи з практики, і буде), то це стане суцільною проблемою для ФОП.

Адже проформу-інвойс, навіть оплачену, податківці не будуть сприймати як документ про походження товару. Сама лише платіжка також не є первинним документом для цілей ведення обліку товарних запасів. І поштові документи (поштові накладні на пересилку товару тощо) вочевидь теж не допоможуть (більше деталей знайдете у статті «ФОП на ЄП групи 2 та ЗЕД» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24). Водночас захист від штрафів (у т. ч. за проблеми з товарним обліком) діє наразі вибірково (більше деталей знайдете у статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41).

Висновки

  • ФОП не заборонено виробляти дрони для потреб військових як на загальній системі оподаткування, так і на єдиному податку груп 2 чи 3.
  • Перед тим як почати здійснювати діяльність, ФОП має додати коди КВЕД цієї діяльності: до ЄДР та, якщо мова про платника ЄП, — до Реєстру платників ЄП.
  • Діяльність з виробництва дронів кодується за КВЕД кодом 30.30 «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання». Але у більшості випадків справа лише цим кодом не обмежиться.
  • Податківці вимагають вести облік товарних запасів навіть у тих випадках, коли ФОП приймає оплату за товар виключно на свій розрахунковий рахунок, даючи покупцям IBAN-реквізити рахунку.
  • ФОП на загальній системі та ФОП на ЄП з ПДВ (група 3, ставка 3 %) зіткнуться з необхідністю ведення обліку товарних запасів. А ФОП на ЄП без ПДВ можуть і проскочити — якщо податківці врахують, що дрони не відповідають визначенню ТСПТ, бо в жодному разі не є побутовими товарами широкого вжитку (адже призначені для використання ЗСУ у бойових діях).
  • Для цілей обліку товарних запасів податківці на імпортні комплектуючі як підтвердні документи хочуть бачити митні декларації. Але у ФОП здебільшого їх не буде.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі