* reyestr.court.gov.ua/Review/119722812
Суть спору
ФОП, перебуваючи на гр. 3 і сплачуючи ЄП за ставкою 3 %, отримав передоплату від покупця. Включив її до складу доходу і сплатив ЄП. Проте договір так і не був виконаний, і сторони вирішили його розірвати. ФОП повернув кошти, причому між отриманням і поверненням пройшло два роки. Повернення було здійснене готівкою з оформленням квитанцій до ПКО і звітом про використання коштів. У періоді повернення повернена сума зменшила дохід нашого ФОП. Важливо, що якби ФОП не повернув цю суму, то дохід періоду повернення переступив би за встановлений для єдиноподатників ліміт (п. 291.4 ПКУ). Але з урахуванням повернення ФОП зміг дотриматися встановленого критерію і продовжив працювати на спрощенці.
Податківці засумнівалися в правомірності зменшення доходу періоду повернення, вирішили насильно скинути ФОП зі спрощеної системи з 1-го числа наступного кварталу, а із суми «перевищення» нарахували єдиний податок за ставкою 15 %.
Позиції сторін
Податківці засумнівалися, по-перше, в тому, що отримана передоплата була включена в дохід, а по-друге, в тому, що ФОП насправді повернув ці кошти. Точніше (не)включення передоплати в дохід узагалі не було встановлене податківцями під час перевірки. А з приводу повернення коштів, судячи з усього, вони зробили припущення, що документи могли бути підроблені (недостовірні), умисно складені в періоді повернення. Проте такі твердження вони нічим не підтвердили.
Вирішення справи судом
На всіх етапах розгляду справи суди стояли на боці ФОП. У результаті ППР про донарахування єдиного податку і штрафних санкцій, а також рішення про анулювання реєстрації платника ЄП були визнані протиправними і скасовані.
Думка редакції
Проблема перевищення граничного обсягу доходу не нова і розглядається нами регулярно*.
* Див. «Повернення в єдиноподатників-юросіб» і «Повернення у ФОП на єдиному податку: облікове питання (приклади)» // «Податки & бухоблік», 2022, № 68; «Як єдиннику не порушити граничний обсяг доходу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 77.
Часто абсолютно звичайні операції стають каменем спотикання в спорах з податківцями. Справа посилюється тим, що самі податківці часто заплутують податковий облік, і повернення передоплати — один з таких випадків.
Імовірно, порядок відображення повернених сум має бути однаковий і для юросіб, і для ФОП. Але так відбувається тільки в тому випадку, коли і отримання, і повернення коштів були в одному періоді. Податківці стверджують, що ні отримання, ні повернення таких коштів не включаються в дохід і не відображається в декларації.
А ось якщо повернення відбувається в іншому періоді (як було в цій справі), то податківці чомусь роблять відмінності. Так, для юросіб-спрощенців вони говорять, що суму доходу потрібно перерахувати в періоді повернення коштів, але сам перерахунок здійснюється фактично за правилами виправлення помилки, шляхом (БЗ 108.01.05):
(1) надання уточнень раніше поданої декларації
або
(2) уточнення показників у складі декларації за наступний податковий період.
Тобто для юросіб маневр з поверненням коштів для дотримання ліміту доходу (п. 291.4 ПКУ), на їх думку, не працює: через прирівнювання повернення до виправлення помилки зменшиться дохід не періоду повернення коштів, а періоду отримання (див. «Помилкові оплати та єдиний податок: як визначати дохід» // «Податки & бухоблік», 2024, № 64).
Але це трохи інша історія. Ця справа стосується ФОП. А з ним має бути все просто: достатньо просто зменшити дохід періоду повернення коштів. І жодних уточнень.
Саме так і зробив ФОП у цій справі. Причому самі податківці з такою технікою відображення повернення були згодні (БЗ 107.01.07). Принаймні до недавнього часу. На жаль, на сьогодні ця консультація числиться як діюча, але з позначкою «Відповідь уточнюється». Не виключаємо, що це може бути пов’язано зі зміною позиції щодо ФОП*. Наприклад, з питання повернення завдатку вони дотримуються такої позиції: якщо завдаток був отриманий в одному періоді, а повернений в іншому (за повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів), то необхідно уточнити показники всіх заздалегідь поданих декларацій, у яких була включена така сума (авансу, передоплати). Такий перерахунок здійснюється шляхом надання уточнень до раніше поданих податкових декларацій (БЗ 107.01.03)**. Тобто та ж позиція, що і стосовно юросіб.
* Як ми й передбачали, ця консультація припинила діяти з 24.10.2024. Докладніше про новий підхід щодо ФОП див. у «Податки & бухоблік», 2024 № 90.
** Детальніше див. «Повернення завдатку і ФОП на єдиному податку груп 1 — 3: техніка зменшення доходу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 74.
Але в цій справі податківці не чіпали техніку відображення повернення. Вони наполягали, що документи на повернення коштів підроблені, спеціально складені, як мовиться, про людське око без реального повернення. При цьому як таких доказів підробки в них не було. Цей шлях безперспективний, що і доводить цей судовий прецедент. Зрозуміло, суд не сприйняв здогадки податківців, а ґрунтувався на правильному документальному оформленні операції.
Зі свого боку зауважимо: оформлення повернення — це лише один з можливих варіантів запобігти перевищенню встановленого ліміту. Про інші ви можете дізнатися в матеріалі «Як єдиннику не порушити граничний обсяг доходу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 77.