Кому із єдинників не можна займатися посередництвом
Загальні заборони. Обмеження, встановлені п.п. 291.5.1 ПКУ, поширюються як на юридичних осіб, так і на ФОП, котрі бажають працювати на ЄП (груп 1 — 3). Якщо просіяти зазначені обмеження крізь сито посередництва, то отримаємо заборону для всіх платників ЄП:
1) продавати за посередницькими договорами:
— підакцизні товари, крім винятків, зазначених у п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ (для ФОП це роздрібний продаж пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин, а для юриків і ФОП — роздрібний продаж ПММ в ємностях до 20 л);
— дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння, в тому числі органогенного утворення (крім ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) (п.п. 4 п.п. 291.5.1 ПКУ);
— корисні копалини, крім реалізації корисних копалин місцевого значення (п.п. 5 п.п. 291.5.1 ПКУ);
— предмети мистецтва та антикваріату (п.п. 9 п.п. 291.5.1 ПКУ).
Подробиці щодо кожної з перелічених позицій шукайте в статті «Обмеження та заборони роботи на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44.
При цьому
єдиноподатник не має права продавати заборонені товари, зазначені в п.п. 291.5.1 ПКУ, ні в ролі комітента за договором на продаж / поставку, ні в ролі посередника
2) здійснювати діяльність у сфері фінансового посередництва (п.п. 6 п.п. 291.5.1 ПКУ). За КВЕД-2010 фінансове посередництво належить до групи 64.1.
Водночас тут варто звернути увагу на таке. Раніше у визначенні фінансового посередництва спиралися на ст. 333 ГКУ, згідно з якою ним вважалася діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів. У той же час Закон № 2664* оперував терміном «посередницькі послуги на ринках фінансових послуг», розуміючи під ним діяльність, що включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення та виконання (супроводження) договорів про надання фінансових послуг.
На сьогодні ст. 333 ГКУ виключено, а Закон № 2664 втратив чинність. З 01.01.2024 його фактично замінив Закон № 1953*, який містить схожий за змістом термін «посередницькі послуги» (див. п. 39 ч. 1 ст. 1 Закону № 1953). У зв’язку з цим діяльність окремих посередників за Законом № 1953 може не мати фактично нічого спільного із забороненою діяльністю у сфері фінансового посередництва за кодом КВЕД 64.1, тож є дозволеною на спрощенці.
* Закон України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 14.12.2021 № 1953-IX.
Групові заборони. Платники ЄП групи 1 можуть займатися тільки роздрібною торгівлею товарами з торговельних місць на ринках і надавати побутові послуги населенню (п.п. 1 п. 291.4 ПКУ). Таким чином,
для ФОП-першогрупників посередництво в ролі комісіонера за будь-яким договором комісії, а також у ролі комітента за договором комісії на продаж однозначно під забороною
При цьому ніщо не перешкоджає цій категорії єдиноподатників бути комітентом за договором комісії на придбання. Адже замовляти товар за посередницькою схемою в будь-якого комісіонера і отримувати посередницькі послуги їм дозволено без обмежень.
За тією ж логікою платники ЄП групи 2 теж можуть бути комітентами за договором комісії на придбання.
У решті слід виходити з того, що ФОП-другогрупники мають право:
— продавати товари / продукцію як уроздріб, так і оптом, причому коло покупців товарів / продукції не обмежене. Отже, другогрупники цілком можуть бути комітентами й за договором комісії на продаж. При цьому вони повинні продавати незаборонені товари. Зауважимо, що крім загальних заборон на продаж товарів, перелічених вище, другогрупникам також заборонений продаж (реалізація) ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння (в тому числі органогенного утворення) і напівдорогоцінного каміння (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ);
— надавати послуги населенню або платникам єдиного податку (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). З цього випливає, що
другогрупник може бути комісіонером за договором комісії, але лише в тому разі, коли комітентом за таким договором є або суб’єкт підприємництва на ЄП (як ФОП, так і юрособа), або звичайний громадянин
Водночас продавати як посереднику йому дозволено лише незаборонені товари (див. вище).
Якщо ж у ролі комітента виступатиме підприємець на загальній системі оподаткування або підприємство — платник податку на прибуток, то про роботу у групі 2 доведеться забути. З цих же міркувань ФОП-турагент, який здійснює посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів, не має права при наданні посередницьких послуг туроператорам — неплатникам ЄП перебувати в другій групі (БЗ 107.01.02).
Крім того, платники ЄП групи 2 повинні дотримуватися ще одного обмеження, причому щодо всіх, а не тільки заборонених осіб. Пункт 291.4 ПКУ не дозволяє другогрупникам надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди й оцінки нерухомості (код 68.31 КВЕД-2010).
У платників ЄП групи 3 додаткових групових обмежень немає.
Третьогрупники можуть без обмежень надавати посередницькі послуги як за договорами комісії, доручення, агентськими договорами, так і за договорами транспортного експедирування
Причому як суб’єктам господарювання — загальносистемникам / єдиноподатникам, так і звичайним громадянам.
Наслідки порушення заборон. У разі здійснення діяльності, забороненої на єдиному податку (як спеціальними обмеженнями, установленими пп. 1 і 2 п. 291.4 ПКУ для єдиноподатників груп 1 і 2, так і загальними обмеженнями, визначеними п. 291.5 ПКУ для всіх платників ЄП незалежно від групи), порушник повинен:
1) залишити спрощену систему (перейти на загальну) з 1-го числа місяця, наступного за кварталом, в якому мала місце заборонена діяльність (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ);
2) із суми отриманого доходу від наданої забороненої посередницької послуги сплатити єдиний податок за ставкою 15 % (п.п. 5 п. 293.4 ПКУ). Цей наслідок стосується тільки першо- і другогрупників, оскільки платники ЄП групи 3 можуть надавати посередницькі послуги без обмежень. Однак якщо третьогрупник-посередник випадково продасть заборонений на спрощенці товар (див. вище), на нього чекатиме ЄП за ставкою 15 % отриманого доходу для ФОП (п.п. 4 п. 293.4 ПКУ) і за подвійною ставкою для «юрика» (п.п. 3 п. 293.5 ПКУ).
Які види діяльності мають бути в комісіонера та комітента
Згідно з правилами роботи на спрощенці єдиноподатники мають право здійснювати ті види діяльності, дані про які внесені до Реєстру платників ЄП. Про те саме говорять і контролери, відзначаючи, що ФОП-єдиноподатники не мають права в межах підприємницької діяльності здійснювати види діяльності, які не зазначені в їх облікових даних (БЗ 107.01.01).
Здійснення діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП, загрожує єдиноподатнику, зокрема, втратою ЄП-статусу
Тому для ведення відповідної діяльності спершу необхідно її код додати до Реєстру платників ЄП. Як це зробити, читайте в статтях «Змінюємо/додаємо вид діяльності: пам’ятка для юросіб» та «Як ФОП-єдиннику змінити/додати вид діяльності» // обидві в «Податки & бухоблік», 2023, № 71.
Який же код повинні мати сторони договору комісії?
КВЕД-2010 узагалі не оперує терміном «комісія», а використовує ширший — «діяльність посередників у торгівлі». Причому належить цей термін до групи 46.1 КВЕД «Оптова торгівля за винагороду або на основі контракту» (у цій групі є 9 класів). Тобто класи, що починаються з 46, підходять лише тому єдиноподатнику, який є комісіонером-оптовиком.
Якщо ж платник ЄП планує зайнятися роздрібною комісійною торгівлею, то йому слід обрати відповідний код, що починається з 47. Наприклад, код 47.79 КВЕД «Роздрібна торгівля вживаними товарами в магазинах»
Як визначити дохід за договорами комісії
Однією з важливих умов при роботі на спрощеній системі є граничний обсяг річного доходу. Його розмір не повинен перевищувати розміру доходу, визначеного п. 291.4 ПКУ для кожної з груп єдиноподатників (конкретні цифри — в статті «Граничний річний дохід на єдиному податку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93).
Дотримання цієї умови є надважливим для всіх платників ЄП. Інакше — втрата права перебувати на ЄП (або в певній групі ЄП) та інші негативні наслідки (див. статті «Якщо спрощенець перевищив дохідний ліміт» і «Податківці виявили перевищення дохідного ліміту єдиноподатником» // обидві — в «Податки & бухоблік», 2023, № 93).
Дохід у комісіонера. Порядок визначення доходу платниками ЄП, що виступають комісіонерами за договорами комісії, окремо прописаний у п. 292.4 ПКУ (див. також БЗ 108.01.02 для юросіб і БЗ 107.01.03 для ФОП на ЄП). Згідно з цим пунктом
доходом комісіонера-єдинника є сума отриманої винагороди
Причому дата визнання комісіонером такого доходу — це дата отримання комісійної винагороди від комітента на банківський рахунок або готівкою.
Якщо комісіонер-єдинник є платником ПДВ, до його доходу потрапить посередницька винагорода без урахування ПДВ. Адже для таких спрощенців ПДВ доходом не є (п.п. 1 п. 292.11 ПКУ). Комісіонер-єдинник, неплатник ПДВ, до доходу включить усю отриману суму, що є винагородою.
У свою чергу, сума транзитних коштів не повинна включатися до доходу, а значить, і до розрахунку ЄП-межі (БЗ 107.01.03).
Разом з тим Положення № 148* з метою оприбуткування готівки та обліку отриманих доходів вимагає від ФОП на ЄП, неплатників ПДВ, здійснювати відповідні записи в довільній формі шляхом помісячного їх відображення, а від ФОП, платників ЄП групи 3 зі сплатою ПДВ, щоденно заповнювати типову форму обліку, затверджену наказом Мінфіну від 30.11.2022 № 405.
У зв’язку з цим
вимога щодо оприбуткування готівки буде виконаною тільки тоді, коли ФОП відобразить у довільній / типовій формі всю отриману від комітента за договором комісії суму готівки, в тому числі й транзитну
Але щоб такі транзитні суми не потрапили в декларацію платника ЄП і в граничну межу, що дає право перебувати на ЄП, їх слід виключити зі свого доходу через графу повернення коштів. На жаль, у чинній консультації з БЗ 107.01.06 фіскали прямо про це не говорять, хоча попередні їхні роз’яснення були саме такими (див., наприклад, лист ДФСУ від 11.05.2018 № 2101/Д/99-99-14-05-01-14/ІПК).
Дохід у комітента. Єдиноподатник-комітент відображає дохід у загальному порядку (п. 292.1 ПКУ). Тобто при продажу товару дохід у нього виникатиме на дату надходження грошових коштів на поточний рахунок / в касу* від комісіонера (п. 292.6 ПКУ). При цьому сума коштів, яка відповідає сумі ПДВ, отримана у складі виручки, для єдиноподатника-ПДВшника доходом не є (п.п. 1 п. 292.11 ПКУ). Відображати дохід у момент отримання грошових коштів безпосередньо комісіонером від покупців товарів, послуг, робіт, що передаються на реалізацію, не треба.
* З урахуванням 10/50-тисячного готівкового обмеження.
Майте на увазі! Якщо комісіонер перераховує комітенту виручку за товар, попередньо утримавши з неї свою комісійну винагороду (про негативні наслідки такої ситуації детальніше див. далі), до доходу єдиноподатнику-комітенту необхідно включати всю суму грошових коштів, виручених комісіонером. Тобто без її зменшення на суму утриманої посередником комісійної винагороди.
Чи може комісіонер утримувати комісійну винагороду
Узагалі-то відповідь на це запитання є ствердною: так, може. Причому навіть у тому випадку, коли комісіонер є платником ЄП. Сіль тут у іншому.
Дивіться: єдиноподатники груп 1 — 3 повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі — готівковій та/або безготівковій, у тому числі з використанням електронних грошей (п. 291.6 ПКУ). Тобто заборона на негрошові розрахунки стосується продавців товарів (виконавців робіт, надавачів послуг).
За договором комісії комісіонер є надавачем посередницьких послуг комітенту, за що, власне й отримує комісійну винагороду. Однак,
утримавши винагороду з грошової виручки, комісіонер не порушить заборони на негрошові розрахунки, що стосується саме його як надавача послуг
Бо виручку він отримав грішми. Схоже, саме про це й кажуть податківці в окремих своїх роз’ясненнях:
«самостійне утримання агентом належної йому винагороди з отриманих від покупців коштів не підпадає під поняття негрошової форми розрахунків або бартерної (товарообмінної операції)».
Про це йдеться, зокрема, в листі ДПСУ від 27.03.2024 № 1652/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК та в листі ГУ ДПС у Харківській обл. від 29.12.2023 № 4975/ІПК/20-40-24-07-06 (ср. ).
Разом з тим, якщо комісіонер утримає із транзитних сум свою винагороду, то він підставить під здійснення негрошових розрахунків комітента — платника ЄП. Адже комітент у цій ситуації є продавцем товарів, виручку від продажу яких він отримає частково у формі заліку вартості наданих йому посередницьких послуг. Через це комітент — платник ЄП злетить зі спрощенки за порушення вимог п. 291.6 ПКУ. Тому
не радимо єдиноподатникам-комітентам прописувати в договорі комісії умову про те, що комісіонер самостійно утримує з виручки, яка підлягає перерахуванню комітенту, свою винагороду
Такий висновок стосується будь-яких посередницьких договорів. І послатися на те, що податківці закривають очі на утримання банківської комісії при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів (див БЗ 108.01.02 для юриків і БЗ 107.01.03 для ФОП), тут навряд чи вийде.
Тож у будь-якому разі є сенс домовитися про перерахування комітентові на його поточний рахунок всієї отриманої комісіонером суми. А вже потім нехай комітент поверне комісіонеру його винагороду окремим платежем. У підсумку ніхто нікого не підставить, і така операція не викличе зайвих запитань у перевіряючих.
Висновки
- Єдиноподатникам заборонено займатися продажем заборонених у п.п. 291.5.1 ПКУ товарів, а також фінансовим посередництвом.
- Комісійні операції дозволені платникам ЄП другої і третьої груп, але єдиноподатники групи 2 не можуть бути посередниками суб’єктів-загальносистемників. Вони можуть надавати посередницькі послуги тільки платникам ЄП та/або населенню.
- Крім того, другогрупникам заборонено надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди й оцінки нерухомості, а також комісійний продаж (реалізацію) ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінних і напівдорогоцінних каменів.
- В єдиноподатника-комісіонера доходом є тільки сума отриманої ним від комітента винагороди. Транзитні кошти не є доходом.
- Єдиноподатнику-комітенту розрахунки з комісіонером за посередницькі послуги слід здійснювати виключно окремим платежем. В той же час єдиноподатник-комісіонер має право утримувати свою комісійну винагороду із сум грошової виручки.