Теми статей
Обрати теми

Блокування податкових накладних та як із ним боротися

Децюра Сергій, податковий експерт
Кожен платник ПДВ, в якого було заблоковано ПН/РК, знає, як багато часу і сил слід витратити на їх розблокування. Тому, щоб використати цей час на інші, більш важливі справи, кожному платнику ПДВ варто вживати різних превентивних заходів, які б мінімізували ризики блокування його ПН/РК. Про те, які це заходи, ми й поговоримо далі.

Безумовна реєстрація

Основи. Якщо платнику ПДВ не вдалося уникнути ризикового статусу, він може розраховувати на реєстрацію ПН/РК, які потрапляють під деякі критерії безумовної реєстрації за п. 3 Порядку № 1165. Якщо ж платник ПДВ не є ризиковим, то йому також стануть у пригоді критерії безумовної реєстрації ПН/РК за п. 3 Порядку № 1165, адже

всі ПН неризикового платника ПДВ, які виконують хоча б один із критеріїв безумовної реєстрації ПН/РК, реєструються без перевірки на ризиковість

Наразі критеріїв безумовної реєстрації — сім (див. «Критерії безумовної реєстрації: що в них нового?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 15.

Зараз не будемо повністю їх аналізувати, зупинимося на найцікавіших, які можна використати на свою користь для уникнення блокування ПН/РК.

Обсяг постачання. За цим критерієм не заблокують ПН/РК, якщо одночасно виконуються відразу чотири умови (п.п. 2 п. 3 Порядку № 1165):

1) обсяг постачання (без ПДВ) з початку місяця менше 500 тис. грн;

2) обсяг постачання одному отримувачу — платнику ПДВ у поточному місяці не повинен перевищити 50 тис. грн;

3) ПДВ (крім ввізного) за попередній місяць має бути сплачено більше ніж 20 тис. грн;

4) керівник повинен займати аналогічну посаду не більш ніж у трьох (включно) платників ПДВ.

Спираючись на цей критерій безумовної реєстрації, зареєструвати у ЄРПН свою ПН/РК має і ризиковий платник ПДВ.

Як бачимо, щоб вписатися в цей критерій безумовної реєстрації ПН/РК, слід дотриматися одночасно 4 умов.

Причому, на наш погляд, розпочинати оцінку своїх сил стосовно дотримання цього критерію слід із з’ясування того факту, чи ваш керівник не розпорошується по чотирьох і більше платниках ПДВ. До речі, якщо керівник ще й ФОП, то ця його ФОПівська діяльність тут ураховуватися не повинна. Адже мова йде виключно про посадову особу платника. А ФОП такою особою не є.

Якщо цю умову виконано, то тоді слід переходити до виконання наступного критерію — розміру сплаченого ПДВ за минулий місяць. А саме слід подивитися, чи було сплачено ПДВ на суму більше 20 тис. грн. Якщо це так, то можна сміливо вважати, що у платника ПДВ є всі шанси скористатися цим критерієм безумовної реєстрації ПН/РК.

Але щоб фактично виникло таке право безумовної реєстрації ПН/РК, потрібно складати на одного платника ПДВ ПН у розмірі, не більшому за 50 тис. грн. І тоді, допоки обсяг постачання з початку місяця не досягне 500 тис. грн, ПН/РК не блокуватимуть.

Декілька слів варто сказати про розрахунок 500 тис. обсягу постачання. У його розрахунку беруть участь операції, що оподатковуються не тільки за ставкою 20 %, а й за ставками 14 %, 7 %, 0 % та звільнені від ПДВ.

Тому тут порада: за можливості на початку місяця варто реєструвати найважливіші податкові накладні з ПДВ та ті ПН, в яких ви не впевнені. А ПН за нульовими, пільговими операціями, самовиписані ПН подавайте на реєстрацію вже в останню чергу. Вони нікому не потрібні, але в обсяг 500 тис. грн враховуються, як і будь-які інші операції, і тому з’їдають його.

Ті, хто спирається на цей критерій безумовної реєстрації ПН, мають шанс без проблем зареєструвати усі важливі ПН без блокування. Звичайно, якщо на одного контрагента складається ПН в обсязі більше ніж 50 тис. грн, то цим критерієм безумовної реєстрації скористатися не вдасться. Тоді можна тільки розбити операцію на декілька і хоча б якусь її частину втулити в цю антиблокувальну межу. Іншу ж частину операції, якщо вона припадає на один місяць, під цей безумовний критерій уже не втягнути.

ПН на платника з обсягом ≤ 5 тис. грн. Ще один цікавий критерій безумовної реєстрації, яким можна скористатися для уникнення блокування ПН, є складання маловагових ПН. Суть критерію зводиться до того, що

ПН не потрапить під блокування, якщо вона складена на платника ПДВ за умови, що обсяг постачання в ній (гр. 10) не перевищує 5 тис. грн (п.п. 6 п. 3 Порядку № 1165)

Але для застосування цього критерію повинні виконуватися одночасно такі умови:

1) загальний обсяг постачання у поточному місяці (з урахуванням поданої на реєстрацію ПН) не перевищує 500 тис. грн;

2) платника не внесено до переліку ризикових ПДВ-платників. Тобто ризиковим платникам ПДВ розраховувати на цей вид безумовної реєстрації ПН не варто;

3) керівник платника займає аналогічну посаду (керівника) не більш як у трьох (включно) платників ПДВ.

Щодо цього критерію безумовної реєстрації можна порадити: за можливості намагатися виписувати ПН на суму не більше 5 тис. грн. Для цього варто розбити постачання на декілька маленьких операцій (або отримувати аванси декілька разів невеликими порціями чи здійснювати невеликі постачання), тоді можна з успіхом уникати блокування проблемних ПН. А як дробити ПН/РК, читайте у статті «Як, для чого і коли можна дробити ПН/РК» // «Податки & бухоблік», 2024, № 73.

Таблиця даних. Ще одним із варіантів уникнення блокування ПН/РК є наявність врахованої Таблиці даних платника (п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165). Скористатися цим варіантом можуть тільки ті платники ПДВ, яким не присвоєний ризикований статус. Якщо ж ви не маєте такого статусу, то хутчій подавайте таку Таблицю. Адже

якщо коди товарів / послуг за УКТ ЗЕД / ДКПП з ПН/РК є у врахованій Таблиці даних, то такі ПН/РК мають реєструвати, незважаючи на жодні критерії

Інша справа, що не всім платникам ПДВ враховують Таблицю. Але ігнорувати такий варіант уникнення блокування ПН все одно не варто. Тим більше що з 8 липня 2023 року прийнята Таблиця означає ще й автоматичну реєстрацію ПН, які заблоковано на підставі критерію 1 (це критерій «пересорт», коли є невідповідність на віртуальному складі). Водночас там ідеться про розблокування не всіх ПН, а лише тих, які були складені, подані на реєстрацію протягом місяця, що передує місяцю врахування Таблиці, та заблоковані до дати врахування Таблиці. Деталі у «Автоматичне розблокування податкової накладної після врахування Таблиці даних» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.

Щоб Таблиця була врахована, її слід належним чином заповнити, а також разом з нею слід подати пояснення про специфіку діяльності платника та обґрунтування необхідності використання Таблиці даних платника податку на додану вартість, а також інформацію про найманих працівників, наявність ліцензій / дозвільних документів / допусків, основні засоби, матеріальні активи, транспортні засоби, земельні угіддя тощо, які використовуються в діяльності на правах власності або оренди і які мають бути відображені у формі № 20-ОПП, податковій та фінансовій звітності платника.

Причому подавати Таблицю можна скільки завгодно разів. Тому якщо вашу Таблицю не прийняли одного разу, її можна подавати знову до того часу, поки її не врахують.

Заповнювати Таблицю слід за певними правилами. З ними можна ознайомитися, наприклад, у «Таблиця даних: правила з 08.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.

Позитивна історія

Захист від блокування. Також платникам ПДВ можна спробувати уникнути блокування ПН/РК, спираючись на позитивну історію.

Щоб потрапити під позитивну історію, платнику ПДВ потрібно відповідати хоча б одному з 9 показників, наведених у додатку 2 до Порядку № 1165 (п. 6 Порядку № 1165).

Якщо у платника хороша податкова репутація, то відповідність операції критеріям ризиковості, які відіграють велике значення при блокуванні, до уваги не беруть

Наприклад, якщо операція платника ПДВ потрапляє під ризиковість за п. 1 (невідповідність на віртуальному складі, критерій «пересорт»), то у загальному випадку ПН/РК на таку операцію мали б заблокувати (див. «Критерій 1 ризиковості операції («пересорт»)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65.

Але якщо у платника ПДВ буде позитивна податкова історія, то система моніторингу не зважатиме на те, що операція визнається ризиковою за п. 1 («пересорт»). Отже, ПН буде зареєстрована у ЄРПН (див. «Ризикова операція: коли захистить позитивна історія?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65.

Але позитивна податкова історія не врятує від ризиковості платника (ризикового статусу). Вона відіграє свою роль тільки для ризиковості операції. Тому якщо платник ПДВ є ризиковим, то його позитивна податкова історія від блокування ПН/РК не врятує.

Щоб отримати позитивну історію, платнику ПДВ найпростіше виконати два основних показники (перший і третій). Тому саме про них і поговоримо далі.

Обсяг постачання. Одним із показників, які надають платнику ПДВ позитивну податкову історію, є критерій, пов’язаний з обсягом постачання за місяць. Він складається із трьох складових, які мають виконуватися одночасно:

обсяг постачання у зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК не перевищує 1 млн грн (без ПДВ);

обсяг постачання поточного місяця «в одні руки» (одному платнику) не перевищує 100 тис. грн (без ПДВ);

— керівник обіймає таку посаду не більш ніж у трьох платників ПДВ.

Виконати ці три вимоги і отримати позитивну податкову історію доволі реально. Головне, щоб керівник підприємства був керівником не у чотирьох чи більше платників ПДВ. Якщо він ФОП, то це до уваги брати не слід. А далі все залежить від вашого обсягу постачань.

Якщо бачите, що у поточному місяці у платника вже зареєстрували ПН на суму більше 1 млн грн, то за можливості перенесіть реєстрацію наступних ПН на наступний місяць. Аналогічно можна діяти й у разі перевищення другого елемента — перевищення критерію 100 тис. грн на одного покупця.

Залишкова вартість ОЗ. Також можна отримати позитивну історію, коли на кінець звітного (податкового) періоду (відповідно до пп. 137.4, 137.5 ПКУ) залишкова вартість ОЗ перевищує 5 млн грн (за умови, що з початку попереднього року керівник і засновник не змінювалися). Особливість цієї умови в тому, що

за нею може мати позитивну податкову історію тільки платник податку на прибуток

Отже, якщо ви платник податку на прибуток, то щоб мати позитивну податкову історію і шанс уникнути блокування ПН/РК (через віднесення такої операції до ризикової), достатньо мати залишкову вартість ОЗ у межах 5 млн грн.

Якщо залишкова вартість ОЗ не дотягує до 5 млн грн, то можна просто докупити об’єкт ОЗ і вийти на цю межу. З огляду на нинішню інфляцію для працюючого підприємства сума не виглядає фантастичною.

А от якщо ви штучно будете намагатися завищити вартість ОЗ, наприклад, зробивши дооцінку, то навряд чи це допоможе, принаймні для високодохідника. Адже для нього дооцінка не відіграє ролі для розрахунку податкової амортизації.

Уникаємо ризиковості операції

Перелік критеріїв ризиковості операцій наведено у додатку 3 до Порядку № 1165. У разі відповідності хоча б одному з цих критеріїв відправлені на реєстрацію ПН (РК) платником, який не має позитивної податкової історії, будуть заблоковані (п. 7 Порядку № 1165).

Тому щоб уникнути блокування через ризиковість операції, платнику ПДВ слід уникати цих ризикових критеріїв. Про всі критерії ризиковості говорити не будемо. Згадаємо тільки про найбільш актуальний, за яким найчастіше блокують ПН, а саме про критерій 1 «пересорт». Детально про нього читайте у «Критерій 1 ризиковості операції («пересорт»)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65 (ср. ).

Якщо говорити спрощено, то за цим критерієм операція стає ризиковою, якщо:

1) обсяг постачання цих товарів (послуг), зазначений у ПН/РК, виявився більше різниці між обсягами придбання, помноженими на коефіцієнт 1,5, і обсягами продажів цих товарів (послуг);

2) у ПН/РК фігурують товари (послуги), не зазначені у врахованій Таблиці даних.

Враховуючи це, щоб ваша операція не стала ризиковою за цим критерієм, слід дотримуватися таких правил:

1) не ставити велику націнку, а саме у розмірі більше ніж 50 %;

2) намагатися купувати товари для перепродажу у платників ПДВ. Адже якщо вони будуть придбані у неплатників ПДВ, то такі товари не будуть ураховані у вхідних віртуальних залишках;

3) обов’язково подавати Таблицю даних платника, особливо це стосується виробників та надавачів послуг, коли коди УКТ ЗЕД / ДКПП абсолютно різні на «вході» і на «виході».

Інколи ваша ПН, навіть виконуючи усі ці рекомендації, може потрапити під блокування за цим критерієм. Так, наприклад, відбувається, коли платник ПДВ отримує аванс за ще не куплений товар. Тоді на вході залишків немає, а на виході з’являється ПН, а тому може і спрацювати цей критерій.

Так от, тут можна порадити: за домовленістю з покупцем оформити кошти не як аванс за товар, а як перерахування коштів за щось неоподатковуване. Наприклад, скажімо, як позику. ПН там узагалі не складається.

А потім, коли буде відвантаження товару, можна зробити залік і на той момент скласти ПН. Товар до того часу ви вже купите, тому на вході віртуальні залишки вже будуть. ПН не повинна блокуватися. Але тут є мінус — покупець не матиме ПК до моменту реєстрації ПН, а кошти він вам уже перерахує.

Дехто радить у цьому випадку піти й іншим шляхом. Наприклад, при отриманні авансу скласти ПН за іншим кодом, щодо якого у нас є віртуальні залишки, а потім за допомогою РК, коли відбудеться постачання, змінити номенклатуру на потрібний товар. Але тут треба памʼятати, що такі маніпуляції можуть підвести платника ПДВ під ризиковість за критерієм 4 (див. «Критерій 4 ризиковості операцій: РК на зміну номенклатури» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65), і, уникнувши одного випадку блокування, він може потрапити під інший. Тому здійснюючи такі операції, варто враховувати всі плюси і мінуси своїх дій.

Висновки

  • Платник ПДВ, який має ризиковий статус, може розраховувати на реєстрацію ПН/РК тоді, коли вони потрапляють під 500-тисячний критерій безумовної реєстрації. А от критерій безумовної реєстрації щодо дрібних операцій (до 5 тис. грн) або врахована Таблиця даних таким платникам не допоможуть.
  • Платникам ПДВ, які не мають ризикового статусу, але їх операції можуть бути визнані ризиковими, для уникнення блокування слід або дотримуватися будь-якого із критеріїв безумовної реєстрації, або мати позитивну податкову історію.
  • Щоб уникнути ризиковості операції за критерієм 1 «пересорт», потрібно тримати націнку на рівні не більше 50 %, намагатися купувати товари у платників ПДВ, слідкувати за авансами від покупців без отримання вхідної ПН від постачальників, подавати Таблицю даних тощо.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі