Особливість обліку тут полягає в тому, що дата проведення розрахунків через платіжний термінал та дата надходження виручки на рахунок можуть відрізнятися. Також, як правило, виручка надходить на рахунок вже за мінусом комісії за еквайринг. Тож це стає приводом для запитань: якою саме датою і в якій сумі відображати дохід платникам єдиного податку (ЄП) і загальносистемникам (як юридичним особам, так і підприємцям)? Коли виникає подія для нарахування зобов’язань у платників ПДВ? Про це все докладно поговоримо далі.
У бухобліку дохід від реалізації відображають на дату передання ризиків і вигід щодо товару покупцеві (п. 8 НП(С)БО 15). Тобто на дату відвантаження (передачі) товару покупцеві, а якщо мова йде про послуги — на дату надання таких послуг. Тож ані дата проведення розрахунків через POS-термінал, ані дата надходження грошових коштів на рахунок підприємства-продавця ролі не відіграє (п.п. 6.3 НП(С)БО 15).
Якщо мова йде про «класичний» випадок продажу товару в роздрібному магазині, коли передача товару покупцю і розрахунок карткою (з прийманням оплати через POS-термінал) відбувається одночасно, то дохід визнаємо
на дату формування фіскального чека (за датою Z-звіту дня продажу товару) на повну вартість товару (Кт 702, 703)
І одночасно зменшуємо його на суму нарахованого ПДВ (п.п. 6.1 НП(С)БО 15).
При цьому оскільки кошти можуть засвітитися на банківському рахунку і наступного дня, то до зарахування коштів на поточний рахунок оплату відображаємо на субрахунку 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті». І тільки після зарахування банком-еквайром таких грошей на поточний рахунок підприємства відображаємо оплату на субрахунку 311.