Відпустки працівникам з інвалідністю

Друк

Характеристика

Пояснення

Щорічна основна відпустка

Кому надається

Право на щорічну основну відпустку мають усі громадяни, зокрема, з інвалідністю), які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем (юридичними або фізичними особами).

Підстава

ст. 74 КЗпП, ст. 2 Закону про відпустки1

Тривалість відпустки

У загальному випадку працівник з інвалідністю має право на щорічну основну відпустку тривалістю:

26 календарних днів, якщо йому встановлено ІІІ групу інвалідності;

30 календарних днів — І або ІІ групу інвалідності.

Але зверніть увагу на такі нюанси.

Нюанс 1. У період дії воєнного стану роботодавець має право (але не обов’язково!) обмежити будь-якому працівнику тривалість щорічної основної відпустки до 24 календарних днів за поточний робочий рік (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX). І працівники з інвалідністю тут не виняток.

Надання не використаних у період дії воєнного стану днів відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

Нюанс 2. Тривалість щорічної основної відпустки окремих категорій працівників може бути більшою, ніж установлена ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки. Зокрема:

— державним службовцям надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів;

— педагогам — до 56 календарних днів тощо.

Якщо працівник з інвалідністю належить до такої категорії працівників, йому надається щорічна основна відпустка тієї ж тривалості, що й іншим працівникам цієї категорії, але не менше ніж передбачена ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки (ч. 10 ст. 6 Закону про відпустки).

Право на відпустку

Право на щорічну відпустку більшої тривалості у працівника з інвалідністю виникає з дати встановлення інвалідності (лист Мінсоцполітики від 29.12.2015 № 774/13/116-15).

Тому якщо працівник надасть довідку МСЕК навіть через рік після встановлення йому інвалідності, він все одно матиме право на відпустку більшої тривалості за такий період, а у випадку звільнення — на компенсацію невикористаних днів щорічної відпустки.

Необхідні документи

Підставою для надання працівнику з інвалідністю щорічної відпустки подовженої тривалості є копія довідки до акта огляду МСЕК (форма № 157-1/о), яку засвідчено підписом керівника підприємства й печаткою (за наявності).

Особливості надання

Працівникам з інвалідністю за їх бажанням щорічну основну відпустку надають:

— у перший рік роботи повної тривалості до закінчення 6-місячного терміну безперервної роботи (п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки);

у зручний для них час (п. 2 ч. 14 ст. 10 Закону про відпустки).

Тобто при складанні графіка відпусток на відповідний рік роботодавець має першочергово враховувати бажання працівника з інвалідністю щодо періоду його відпустки.

Табелювання

У Табелі обліку робочого часу щорічна основна відпустка позначається буквеним кодом «В» або цифровим кодом «08» (основна щорічна відпустка).

Додаткові відпустки

Щорічні додаткові відпустки

Кому надаються

Щорічні додаткові відпустки надаються працівникам з інвалідністю на загальних підставах.

Подовжена тривалість щорічної основної відпустки не є перепоною для отримання працівником з інвалідністю щорічної додаткової відпустки.

Підстава

ст. 76 КЗпП, стст. 7, 8 Закону про відпустки

Тривалість відпустки

Для працівників з інвалідністю тривалість щорічних додаткових відпусток є такою ж, як і для звичайних працівників.

Тобто подовжена тривалість щорічної основної відпустки працівника з інвалідністю не впливає на тривалість його щорічної додаткової відпустки.

Так, наприклад, якщо працівнику з інвалідністю ІІІ групи встановлено ненормований робочий день, то він може скористатися:

— і щорічною основною відпусткою тривалістю 26 календарних днів;

— і щорічною додатковою («за ненормованість») тривалістю 7 календарних днів (на підставі п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки).

Як наслідок, протягом року наш працівник матиме 33 календарних дні (26 + 7) для відпочинку.

Однак установлюючи працівнику з інвалідністю ненормований робочий день, не забудьте зазирнути у його довідку МСЕК або в Індивідуальну програму реабілітації, щоб переконатися у відсутності заборони на таку роботу.

Особливості надання

Надаючи працівникам з інвалідністю щорічні додаткові відпустки, пам’ятайте, що:

— сумарна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки);

— додаткова відпустка за бажанням працівника може надаватися одночасно з основною або окремо від неї (ч. 2 ст. 10 Закону про відпустки);

— щорічні відпустки (зокрема й щорічні додаткові) надаються за бажанням працівника з інвалідністю в зручний для нього час (п. 2 ч. 14 ст. 10 Закону про відпустки).

Табелювання

У Табелі обліку робочого часу щорічна додаткова відпустка позначається буквеним кодом «Д» або цифровим кодом «09» (щорічна додаткова відпустка).

«Бойова» відпустка

Кому надається

«Бойова» відпустка надається працівникам, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни (перелічені у ст. 7 Закону № 35512). Зокрема, це:

— особи, які стали інвалідами внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення АТО, а з 24 лютого 2022 року — на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

— особи, які стали інвалідами під час виконання робіт, пов’язаних з розмінуванням боєприпасів (незалежно від часу їх виконання);

— особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи;

— особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, та які звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014, тощо.

Підстава

ст. 772 КЗпП, ст. 162 Закону про відпустки

Тривалість відпустки

14 календарних днів на рік

Необхідні документи

Підставою для надання працівнику з інвалідністю «бойової» відпустки є документ, що підтверджує статус особи, яка належить до осіб з інвалідністю внаслідок війни. Це:

посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни у паперовій формі (за зразком, наведеним у додатку 2 до постанови КМУ від 12.05.94 № 302);

е-посвідчення ветерана (формується безоплатно засобами Порталу Дія на підставі відомостей про видане особі «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», що містяться в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни, та відцифрованого образу його обличчя з е-паспорта / е-паспорта для виїзду за кордон).

Особливості надання

«Бойова» відпустка надається:

— без урахування обмеження щодо тривалості щорічних відпусток, установленого у ст. 10 Закону про відпустки;

— за календарний рік (незалежно від відпрацьованого у цьому році часу). В разі невикористання в поточному році на наступні роки невикористані дні відпустки не переносяться.

Крім того:

— таку відпустку не можна поділити на частини;

— з неї не можна відкликати працівника на роботу;

— її не можна перенести або продовжити з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки (зокрема, у випадку настання тимчасової непрацездатності);

— вона не компенсується в період роботи та при звільненні;

— її не продовжують на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки.

— її не обов’язково включати до графіка відпусток

Табелювання

У Табелі обліку робочого часу «бойова» відпустка позначається буквеним кодом «І» або цифровим кодом «30» (інші причини неявок). Або роботодавець може передбачити своє кодування такої відпустки.

Відпустки без збереження зарплати

На підставі ст. 25 Закону про відпустки

Кому надається

Працівникам з інвалідністю відпустка без збереження зарплати (за їх бажанням) надається як пільговій категорії працівників

Підстава

ст. 25 Закону про відпустки

Тривалість відпустки

Відпустка без збереження зарплати на підставі ст. 25 Закону про відпустки надається тривалістю:

до 60 календарних днів щорічно — якщо працівнику встановлено інвалідність І або ІІ групи (п. 7 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки);

до 30 календарних днів щорічно — якщо працівнику встановлено інвалідність ІІІ групи (п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

А як бути, якщо працівник одночасно є пенсіонером та особою з інвалідністю ІІ групи?

Нагадаємо, що пенсіонерам за віком також надається відпустка без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку тривалістю 30 календарних днів відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки.

У цьому разі працівник з інвалідністю може скористатися своїм правом на неоплачувану відпустку за двома підставами (лист Мінсоцполітики від 25.06.2019 № 739/0/204-19):

— і за п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (тривалістю до 30 календарних днів щорічно);

і за п. 7 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (тривалістю до 60 календарних днів щорічно).

Необхідні документи

Підставою для надання працівнику з інвалідністю відпустки без збереження зарплати на підставі ст. 25 Закону про відпустки є копія довідки до акта огляду МСЕК (форма № 157-1/о), яку засвідчено підписом керівника підприємства й печаткою (за наявності).

Особливості надання

Відпустка без збереження зарплати на підставі ст. 25 Закону про відпустки надається працівнику з інвалідністю:

— за його бажанням;

в обов’язковому порядку (згода роботодавця на це не потрібна).

Для цього потрібна заява працівника, на підставі якої роботодавець видає відповідний наказ.

Зауважте, відпустки без збереження зарплати, не використані в поточному році, не переносять на наступний рік

Табелювання

У Табелі обліку робочого часу дні відпустки, надані працівникам з інвалідністю на підставі ст. 25 Закону про відпустки, відображають буквеним кодом «ДБ» або цифровим кодом «14»

На підставі ст. 26 Закону про відпустки

Кому надається

Працівники з інвалідністю мають право на відпустку без збереження зарплати за сімейними обставинами як і звичайні працівники

Підстава

ст. 26 Закону про відпустки

Тривалість відпустки

У звичайний (мирний) час таку відпустку надають за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником і роботодавцем, але не більше за 30 календарних днів на рік.

Зверніть увагу! На період дії воєнного часу обмеження, встановлене ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки, було скасовано!

Тобто протягом такого періоду роботодавець на прохання працівника має право легітимно надати йому відпустку без збереження зарплати за сімейними обставинами більше ніж на 30 календарних днів, без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки (ч. 3 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX)

Необхідні документи

Для надання відпустки без збереження зарплати на підставі ст. 26 Закону про відпустки одного бажання працівника з інвалідністю недостатньо. На це потрібна ще й згода роботодавця.

Тому працівник у заяві про надання цієї відпустки має зазначити причину для надання відпустки (сімейні обставини чи інші причини) (лист Мінсоцполітики від 25.06.2019 № 739/0/204-19). А роботодавець (у разі згоди) — видати відповідний наказ.

Особливості надання

Відпустки без збереження зарплати, не використані в поточному році, не переносять на наступний рік

Табелювання

У Табелі обліку робочого часу дні відпустки, надані на підставі ст. 26 Закону про відпустки, відображають буквеним кодом «НА» або цифровим кодом «18»

1 Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

2 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-XII.

Реклама
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі