Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Абсолютний «нуль»? (ДФСУ передумала обкладати ПДВ збитковий експорт)

Павленко Олексій, податковий експерт
Податки & бухоблік Лютий, 2017/№ 13
В обраному У обране
Друк

висновок документа


Рішення судів свідчать про те, що при експорті у 2015 році самостійно виготовлених товарів, собівартість яких перевищувала контрактну вартість, застосовувалася нульова ставка ПДВ, і тому була відсутня необхідність донарахування податкових зобов’язань з ПДВ (за ставкою 20 %)

Про незаконні вимоги фіскалів донараховувати ПДВ за ставкою 20 % при збиткових постачаннях на експорт ви, звичайно ж, знаєте. Якщо не з власного досвіду, то з наших статей. Отже, вам відомо й те, що суди регулярно розвінчували такий незаконний підхід (див., наприклад, «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 28, с. 20, № 82, с. 21; 2016, № 21, с. 23, № 51, с. 3, № 72, с. 15, № 93, с. 17).

Експортом зазвичай займаються небідні платники. Певною мірою тому багато хто з них не став миритися з тим, що фіскали незаконно змушували їх сплачувати при збитковому експорті податок з «недоданої» вартості ☺. І зверталися за справедливістю до судів.

Урешті-решт, головні податківці, програвши «енну» кількість справ у судах, у тому числі касаційної інстанції (про що ви теж знаєте з останнього згаданого матеріалу), нарешті вирішили знизити рівень фіскального свавілля при перевірках експортних операцій. Закономірним підсумком став лист, що коментується.

Проте одразу зауважимо, що «здулися» вони в цьому питанні доволі обмежено — адже лист стосується тільки:

— збиткового експорту продукції власного виробництва

і

— операцій, здійснених у 2015 році.

У світлі того, що така «індульгенція» від фіскалів, на жаль, не всеосяжна, акцентуємо наступні, пов’язані з цим, моменти.

1. Ті виробники-експортери, хто «повівся» на погрози фіскалів і добровільно нараховував собі з «від’ємної різниці» ПДВ за ставкою 20 % при збитковому експорті власної продукції у 2015 році, можуть зараз «у зв’язку з виявленням і виправленням помилки» подати уточнюючі декларації (згідно з п. 50.1 ПКУ) і зменшити свої надміру нараховані «експортні» ПЗ.

2. Ті платники, кому фіскали здійснили такі незаконні донарахування за актами перевірок, податкові повідомлення-рішення (ППР) за якими ще не були оскаржені, можуть тепер звернутися до обласної податкової з проханням відкликати ці незаконні ППР на підставі п. 55.1 ПКУ, оскільки встановлено «невідповідність таких рішень актам законодавства», що підтверджено листом, який коментується.

3. Якщо з п. 2 «номер не пройде», то доведеться звертатися до суду з позовом про визнання недійсними таких «експортних» ППР. Адже згідно з п. 56.18 ПКУ платник має право оскаржити в суді ППР, з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ. Тобто, коли з дати винесення рішення ще не минув установлений цією статтею строк у 1095 днів, платник має право подати позов до суду. А враховуючи те, що йдеться про звітні періоди 2015 року, цей строк ще не встиг закінчитися, і право таке все ще є у всіх незаконно ображених фіскалами експортерів. Отже, ті «пограбовані» експортери, у кого є гроші, час і бажання, можуть відновити «статус-кво» у суді.

4. Як ви пам’ятаєте, з 01.01.2016 р. мінбаза з ПДВ для продукції (та послуг) власного виробництва стала визначатися вже виходячи зі звичайних цін, а не із собівартості. Так-от, незважаючи на те, що лист охоплює тільки періоди 2015 року, висновки, викладені в ньому, фіскали повинні автоматично поширювати і на експорт власної продукції, здійснений(-нюваний) платниками ПДВ починаючи з 01.01.2016 р., за цінами нижче звичайних.

5. Лист, що коментується, не стосується експорту товарів не власного виробництва. Нагадаємо, що за покупними товарами мінбаза для обчислення ПДВ орієнтована не на звичайну ціну (собівартість), а на ціну їх придбання (див. п. 188.1 ПКУ). Збитковий експорт таких (купованих) товарів теж постійно перебував під «ПДВшним» прицілом податківців. Тривають їх причіпки до експортерів на цей предмет і зараз. Крім низки фіскальних листів із цього приводу (див., наприклад, лист ДФСУ від 26.01.2016 р. № 1389/6/99-99-19-03-02-15), зазначимо, що і в БЗ (категорія 101.09) до цього дня красується консультація, що фактично вимагає сплати ПДВ за ставкою 20 % з різниці між ціною придбання і контрактною ціною товарів, що експортуються.

Проте цей факт, нехай і примусової, але згоди фіскалів з думкою судів, на наш погляд, повинен зняти проблеми і зі збитковим експортом покупних товарів. Адже у рішеннях судів зроблено висновок (який фактично дублюють у листі, що коментується, самі фіскали): нульова ставка при експорті повинна застосовуватися до всієї бази оподаткування ПДВ — навіть коли вона розраховується виходячи з ціни придбання товарів, що експортуються (звичайних цін на продукцію).

І зауважимо, що ліберальні рішення виносилися ВАСУ, у тому числі, і з приводу оподаткування ПДВ збиткового експорту покупних товарів (див., наприклад, постанову ВАСУ від 22.03.2016 р. № К/800/48575/15). Отже, податківцям уже діватися нікуди. Доведеться їм залишити в «ПДВшному» спокої взагалі всіх «збиткових» експортерів, а не тільки тих — з числа виробників — хто експортував свою продукцію у збиток у 2015 році…

6. Незважаючи на надію, що незабаром фіскали поширять висновки листа, що коментується, на будь-який збитковий експорт, платникам ПДВ — експортерам не слід скидати з рахунків такий момент, про який регулярно нагадують судді, виносячи при цьому позитивні рішення про єдину нульову ставку до бази оподаткування ПДВ при експорті (див., наприклад, у зазначеній постанові ВАСУ, а також у постанові ВАСУ від 16.02.2016 р. № К/800/47756/15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 21, с. 23).

Конкретно судді вказують на таке. Якщо буде встановлено, що ділова мета господарської операції є недобросовісною (зокрема, при збитковості експортної операції внаслідок реалізації товару нижче за ціну придбання без наявності об’єктивних економічних причин для цього), відповідна операція може бути кваліфікована як така, що здійснена за межами госпдіяльності. У такому разі платник втрачає право на включення до податкового кредиту суми ПДВ у складі вартості цих товарів/послуг як не використаних у господарській діяльності, що, проте, не збільшує базу оподаткування ПДВ за операцією експорту цих товарів/послуг.

Тут судді не зовсім коректно висловилися. Потрібно уточнити, що право на включення ПДВ до ПК платник буквально не втратить, проте, в такому разі фіскали наполягатимуть на застосуванні п. 198.5 ПКУ, тобто на нарахуванні «компенсаційних» ПЗ за витратами, пов’язаними з таким збитковим експортом (перш за все — від вартості експортованих покупних товарів або складових собівартості експортованої продукції, за якими ПДВ був раніше включений до ПК).

Водночас, зауважимо, що чіткий механізм визначення операції як недобросовісної і відповідно — «негосподарської» наразі відсутній. Але дуже ймовірно, що фіскали тепер наїжджатимуть на збитковий експорт саме з цього боку — так що або не експортуйте зі збитками, або будьте готові (у тому числі документально) і до таких претензій.

А завершимо все ж на мажорній ноті: лист, що коментується, приписує всі раніше надані роз’яснення ДФСУ застосовувати в частині, що не суперечить його висновкам. Нехай ця фраза буде маленькою надією на нормалізацію відносин між податківцями і платниками податків. Як у окремому випадку, який тут обговорювали, так і в цілому.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно