Після чергової редакції форм звітності з ПДВ, а також порядку їх заповнення (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 30, с. 2 — 47) у самій стратегії виправлення помилок нічого не змінилося. Як і раніше, виправити помилку в ПДВ-звітності можна тільки за допомогою УР. Оновлену форму УР для виправлення ПДВ-декларацій подають з 01.04.2017 р. (див. БЗ 101.20).
При цьому, виправляючи старі помилки, як і раніше, слід орієнтуватися на строк давності у 1095 днів.
Уточнюючий розрахунок (УР) змінили відповідно до оновленої декларації
Нумерація його рядків відповідає нумерації рядків звітної ПДВ-декларації. Це, без сумніву, зручно для тих, хто виправлятимемо «свіжі» помилки 2017 року. А от тим, хто вимушений виправляти помилки 2016 року і раніше, доведеться розбиратися з порівнянністю рядків старої ПДВ-декларації і нового УР (детальніше див. на с. 14 цього номера).
Що нового в УР?
Шапка УР. Шапку в УР (як і в самої декларації) «очистили» від відміток про тип декларації: загальної (0110) /спецдекларацій (0121-0123) /сільгоспдекларацій (0130). Тепер усі помилки (у тому числі й помилки у спецдеклараціях) виправляються спільним для всіх УР.
Щоправда, в УР з’явилося нове поле 6, яке повинні заповнювати (ставити відмітку «2» або «1» отримувачі/претенденти на отримання сільгоспдотацій (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 37, с. 4)).
Розділи I, II. ПДВ-коригування із старого ряд. 7 і додатка Д1 розподілили між декількома рядками: крім «головного» коригувального ряд. 7, ще також між «компенсуючими» ряд. 4.1, 4.2 (детальніше див. на с. 12 цього номера) і «нерезидентськими» ряд. 6 (для коригування ПЗ) і ряд. 13 (для коригування ПК).
Коригування показуємо/виправляємо в УР за новими рядками
Отже, якщо до ряд. 7 «старої» ПДВ-декларації ви випадково вписали «зайвий» РК до ПН, наприклад, на нерезидентські послуги, то, на перший погляд, логічніше «витягнути» його саме з цього рядка. Проте якщо ми зазирнемо в новий додаток Д1, в якому потрібно деталізувати уточнювані дані, то побачимо, що він переадресовує всі РК за такими операціями до ряд. 6, 13 УР.
Унаслідок скасування спецрежиму деякі рядки пропали з розділу II. У результаті трохи змістилися номери тих, що залишилися. Тому уточнення даних: старого ряд. 11.3 декларацій проводимо в ряд. 12 УР, а старого ряд. 11.4 декларації — у ряд. 13 УР.
Розділ III. УР, як і в декларації, тепер містить один рядок для зобов’язань з ПДВ — 18 (рядки 18.1 і 18.2 старої ПДВ-декларації об’єднали в один), і це слід урахувати перш за все сільгоспникам, що виправляють спецрежимні декларації (детальніше про це див. на с. 31 цього номера).
Суму самоштрафу (він, як і раніше, становить 3 % від позитивної суми з гр. 6 ряд. 18 УР, п. 50.1 ПКУ) вносимо до ряд. 18.1 УР.
З’явився новий ряд. 18.2, що заповнюється тільки в тому випадку, якщо УР:
1) передбачає зменшення податку за період, що уточнюється (тобто якщо гр. 6 ряд. 18 має від’ємне значення);
2) є залишок несплаченого податку до бюджету за період, що уточнюється (так звана «картотека» (див. `лист ДФСУ від 24.04.2017 р. № 10174/7/99-99-15-03-01-17)).
У рядку 18.2 зазначається сума з гр. 6 ряд. 18, на яку платник бажає зменшити свою «картотеку», але в межах суми залишку такої картотеки на момент подання УР (довідкове поле рядка 18.2). Детальніше про заповнення цього рядка див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 41, с. 5.
Прикінцева частина УР. У прикінцевій частині УР слід обов’язково робити відмітку про уточнюючі додатки, що подаються разом з УР (додатки вважаються невід’ємною частиною декларації/УР).
Нагадаємо, як і раніше, подають уточнюючі додатки в одному комплекті з УР у тому випадку, якщо шляхом подання УР виправляють помилки в тих рядках, до яких передбачено додатки (тобто за рядком з «додатком» заповнена графа 6 УР). У таких додатках платник податків розшифровує суму допущеної помилки.
Куди платимо за УР?
Механізм виправлення помилок прописано в абзаці четвертому п. 50.1 ПКУ і п. 1 разд. VI Порядку № 21, і, спираючись на нього, платник ПДВ, щоб виправити помилку, що призвела до недоплати ПДВ, повинен:
— подати УР до помилкової декларації;
— донараховану за УР суму недоплати з ПДВ і 3 % самоштраф сплатити до подання УР.
Нагадаємо: до 01.01.2017 р. розрахунки з бюджетом у зв’язку з поданням УР згідно з п. 50.1 ПКУ, а також сплата штрафних санкцій і пені здійснювалися платниками з поточного рахунку безпосередньо до бюджету ( п. 25 Порядку № 569).
Проте з 01.01.2017 р. згідно з новими нормами з пп. 2001.2 і 2001.6 ПКУ у разі подання УР до декларації з ПДВ розрахунки з бюджетом за УР слід проводити через електронний ПДВ-рахунок.
Єдиний випадок-виняток: розрахунки за УР до декларацій за старі періоди до 01.07.2015 р. ( пп. 2001.2 і 87.1 ПКУ). Доплату податкових зобов’язань та/або погашення податкового боргу за податковими зобов’язаннями, що виникли до цієї дати, платник повинен здійснювати, як і раніше, з поточного рахунка безпосередньо до бюджету. Тобто оминаючи електронний ПДВ-спецрахунок.
Увага! Розрахунки з бюджетом за УР передбачають не тільки доплату податку, а й сплату самоштрафу.
Тож, виправляючи помилки в деклараціях за періоди з 01.07.2015 р., проводити розрахунки з бюджетом (а це, керуючись механізмом самовиправлення, — сплатити суму донарахованого податку, а також 3 % самоштраф), платники повинні через свої ПДВ-рахунки.
Причому, щоб виконувалася умова з п. 50.1 ПКУ — «сплати до подання УР»,
платник повинен на момент подання УР забезпечити наявність на ПДВ-рахунок необхідної для розрахунку з бюджетом за УР суми
До того ж і в одній з консультацій в офіційному виданні податківців (див. «Вісник. Право знати все про податки і збори», 2017, № 13, с. 47) зазначено, що зобов’язання за уточнюючим розрахунком, самоштраф і навіть пеню, потрібно сплачувати виключно з ПДВ-рахунка.
Згідно з п. 2001.6 ПКУ, податківці, отримавши від платника УР, повинні надіслати Казначейству окремі Реєстри з даними за УР для перерахувань до бюджету. У свою чергу, Казначейство автоматично спише такі кошти з електронного ПДВ-рахунка платника.
Основний плюс розрахунків за УР через ПДВ-рахунок: (!) збільшення ліміту реєстрації через показник ∑ПопРах.
Під стать нормам ПКУ очікуються і зміни до Порядку № 569 (див. проект змін на сайті http://sfs.gov.ua у розділі /Проекти регуляторних актів /2017). Правда, поки що проект змін в Порядок № 569 передбачає, що платити через ПДВ-рахунок слід тільки донарахований в УР ПДВ, а от штрафні санкції та пеню платити, як і раніше, з поточного рахунка до бюджету.
Фактично ж ситуація така: у платників, які подали УР з донарахуванням і самоштрафом і закинули на ПДВ-рахунок обидві суми, щоб розрахуватися з бюджетом за УР, з ПДВ-рахунка списують поки що тільки суму донарахованого податку. А от самоштраф поки що з ПДВ-рахунка не йде (при перевірці грошей на електронному рахунку (подання Запиту і отримання Витягу) — зазначено, що сума самоштрафу так і залишається висіти на електронному ПДВ-рахунку, тобто залишається не списаною).
Проте, поки не налагодять Порядок № 569 (він наразі перебуває у стадії проекту, хоча по-хорошому повинен був оновитися ще до 01.04.2017 р.), слід керуватися нормами ПКУ і вести розрахунок за УР з бюджетом все ж таки через електронний ПДВ-рахунок. А як це провести податківцям, нехай самі й вирішують. Хоча в такій ситуації не виключені спори.
Тим же, хто не готовий сперечатися і хотів би прибрати всі ризики «своєчасної несплати самоштрафу» (тобто не бути спійманим податківцями на 5 % штрафі згідно з п. 120.2 ПКУ) можна порадити (!) до подання УР:
— закинути суми штрафу на ПДВ-рахунок — якщо їх не спишуть у рахунок самоштрафу, то вони стануть у нагоді як для подальших сплат податку за поточними деклараціями, а також можуть виручити ліміт* реєстрації
* Про відмінності цих показників детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 43, с. 23.
— сплатити штраф окремо з поточного рахунка прямо до бюджету, як того наразі вимагають норми п. 25 Порядку № 569.
А далі спокійно чекати, як розрулять цю ситуацію.
Те ж саме стосується і ситуації, якщо справа дійде до пені і ви вирішите розрахувати її самостійно (детальніше про пеню при самовиправленні див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 28, с. 35).
Залік переплати за УР
Податок за період, що виправляється, не сплачено. У ситуації, коли виправляємося і зменшуємо через УР податок, що не сплачений (!), нова форма УР дає можливість виправлення-зменшення «зарахувати» платнику. Запустити механізм заліку «переплати» за УР тепер дозволяє ряд. 18.2 УР.
Для цього в рядку 18.2 УР до декларації, що виправляється і, що важливо, ще не оплаченої, робимо відмітку про несплачену суму податку (додаткова комірка) і у гр. 6 зазначаємо суму зменшення за УР.
Увага! Задекларований, але ще не сплачений податок значиться в «картотеці», так що на момент складання УР підтвердить його суму Витяг за формою J1402401.
Переплату усунуть Коригуючі реєстри для уточнення інформації в раніше поданих реєстрах, отримані від податківців ( п. 2001.6 ПКУ).
Коригуючий реєстр податківці подадуть, якщо заповнено рядок 18.2 УР і його спецкомірка із сумою з Витягу J1402401
Тоді Казначейство спише з ПДВ-рахунка зобов’язання за декларацією в меншій (правильній) сумі (з урахуванням зменшення за УР, що надійшли в Коригуючому реєстрі). Тобто платник через допущену помилку не стане надміру переплачувати податок, а, усунувши через УР завищення, заплатить податок, як належить, у правильній сумі.
У більшості випадків ця нова норма допоможе платникам податків, які УР подали після декларації, але до граничного строку сплати за нею задекларованого податку до бюджету. Головне — суму завищення не забудьте, крім гр. 6 ряд. 18, показати ще і в ряд. 18.2 УР. Адже ще раз повторимо: тільки тоді податківці зможуть надіслати Казначейству Коригуючі реєстри.
Податок за період, що виправляється, сплачено. Якщо на дату подання зменшуючого УР у платника немає «непогашених» податкових зобов’язань, суми «зменшення» зобов’язань обліковуватимуться на особовому рахунку як переплата.
У такому разі в ряд. 18 за гр. 6 УР хоч і буде задекларовано від’ємне значення, проте заповнити ряд. 18.2 (та її спеціальну комірку) у вас не вийде. У Витягу за формою J1402401 несплати податку за виправляємий період не буде. Отже, ваша комірка за ряд. 18.2 і сам ряд. 18.2 мають залишатися порожніми.
Тому після обробки даних отриманого УР жодних Коригуючих реєстрів податківці до Казначейства не надішлють. Переплату, що виникла, платник може, з урахуванням 1095 днів, повернути за заявою довільної форми на ПДВ-спецрахунок ( п. 43.41, п.п. «г» п. 2001.4 ПКУ, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 85, с. 10). Там її вдасться витратити на погашення поточних податкових зобов’язань або податкового боргу, а при достатньому ліміті реєстрації — повернути за заявою Д4 на поточний рахунок (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 30, с. 31).
Для наочності наслідки подання зменшуючого УР представимо в таблиці на с. 11.
Вплив переплати по УР на платежі за декларацією
Декларація, що виправляється | Заповнення розділу III УР | Дії податківців | Вплив УР на платежі за декларацією |
Податок за період, що виправляється, не сплачено | 1) гр. 6 ряд. 18 — із знаком «-»; 2) гр. 6 ряд. 18.2 — сума з гр. 6 ряд. 18 (≤ комірці ряд. 18.2); 3) комірка ряд. 18.2 (сума з Витягу J1402401) | Направляють до Казначейства Коригуючий реєстр на суму з гр. 6 ряд. 18.2 УР | Податок до сплати по декларації зменшиться на суму з гр. 6 ряд. 18.2 УР |
Податок за період, що виправляється, сплачено | Гр. 6 ряд. 18 із знаком «-» | Переплату зараховують до ІКП | Переплата за УР не зменшує платежі за поточною декларацією. Переплату можна повернути на ПДВ-рахунок |
висновки
- При складанні УР до декларації за старі періоди проводити виправлення слід у нових рядках УР.
- Не забудьте в УР поставити відмітку про додатки, що уточнюються одночасно.
- Розрахунки з бюджетом за УР слід проводити через ПДВ-рахунок (забезпечити на момент подання УР потрібну суму коштів). Проте, враховуючи неповне налаштування системи, можна перестрахуватися і суму самоштрафу щє сплатити з поточного рахунка до бюджету.
- Якщо податок по декларації, що виправляється, ще не сплачено, то у «зменшуючому» УР заповнивши ряд. 18.2, податківці надішлють Казначейству Коригуючий реєстр. І ви зможете сплатити податок з урахуванням уточнень.
- Переплати одних періодів, як і раніше, не можуть автоматом (без повернення на ПДВ-рахунок) погашати борги інших періодів.