Теми статей
Обрати теми

Прибуткова помилка наростаючим підсумком

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 43
Друк
Наприкінці травня 2023 року виявили минулорічну помилку у бухгалтерському обліку: не відобразили дохід від реалізації товару. Через це у декларації з податку на прибуток за півріччя 2022 року фінансовий результат до оподаткування (рядок 02) було занижено. У наступних звітних періодах (за три квартали і рік) через наростаючий підсумок фінрезультат теж неправильний. Але у ІІІ і IV кварталах помилок як таких не було. Як виправити помилку? Чи достатньо виправити лише декларацію за півріччя 2022? Чи треба ще й за наступні періоди 2022 року? Розберемося з цим детально.

Механізм виправлення минулорічних помилок

Докладно про виправлення помилок у бухгалтерському і прибутковому обліку ми розповідали, зокрема, у статтях «Виправляємо бухоблікові помилки» // «Податки & бухоблік», 2020, № 80, «Помилки у прибутковій декларації» // «Податки & бухоблік», 2021, № 25, «Виправлення помилок: через додаток ВП і без нього» // «Податки & бухоблік», 2022, № 6 і «Не врахували податок попереднього періоду в ряд. 18 декларації з податку на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2022, № 78. А про те, як власне заповнити декларацію з податку на прибуток, див. тематичний номер «Податки & бухоблік», 2023, № 5.

Тут лише нагадаємо, що помилки минулих років, які вплинули на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), у бухобліку виправляють шляхом коригування сальдо рахунка 44 на початок звітного року. Причому виправлення минулорічних помилок вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Тому після виправлення помилки доведеться наново скласти фінзвітність за помилковий рік (неначе помилки не було).

Водночас ПКУ передбачає свій механізм виправлення помилок у податковому обліку. Прописаний він у п. 50.1 ПКУ.

За податковими правилами виправити будь-яку (у тому числі й внутрішньорічну) помилку в прибутковій декларації можна або шляхом подання уточнюючої декларації (УД), або через додаток ВП до поточної декларації

Але за допомогою додатка ВП можна виправити помилки лише одного звітного періоду (див. БЗ 102.20.02). Пояснюється це тим, що до прибуткової декларації фактично можна долучити тільки один додаток ВП. Тому й лише один звітний період вдасться виправити. Якщо є потреба виправити декілька звітних періодів — доведеться подавати УД, а не виправляти за допомогою додатка ВП у складі поточної декларації.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі