Докладно про виправлення помилок у бухгалтерському і прибутковому обліку ми розповідали, зокрема, у статтях «Виправляємо бухоблікові помилки» // «Податки & бухоблік», 2020, № 80, «Помилки у прибутковій декларації» // «Податки & бухоблік», 2021, № 25, «Виправлення помилок: через додаток ВП і без нього» // «Податки & бухоблік», 2022, № 6 і «Не врахували податок попереднього періоду в ряд. 18 декларації з податку на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2022, № 78. А про те, як власне заповнити декларацію з податку на прибуток, див. тематичний номер «Податки & бухоблік», 2023, № 5.
Тут лише нагадаємо, що помилки минулих років, які вплинули на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), у бухобліку виправляють шляхом коригування сальдо рахунка 44 на початок звітного року. Причому виправлення минулорічних помилок вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Тому після виправлення помилки доведеться наново скласти фінзвітність за помилковий рік (неначе помилки не було).
Водночас ПКУ передбачає свій механізм виправлення помилок у податковому обліку. Прописаний він у п. 50.1 ПКУ.
За податковими правилами виправити будь-яку (у тому числі й внутрішньорічну) помилку в прибутковій декларації можна або шляхом подання уточнюючої декларації (УД), або через додаток ВП до поточної декларації
Але за допомогою додатка ВП можна виправити помилки лише одного звітного періоду (див. БЗ 102.20.02). Пояснюється це тим, що до прибуткової декларації фактично можна долучити тільки один додаток ВП. Тому й лише один звітний період вдасться виправити. Якщо є потреба виправити декілька звітних періодів — доведеться подавати УД, а не виправляти за допомогою додатка ВП у складі поточної декларації.