Податок на нерухомість
Почнемо з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Ним оподатковуються об’єкти житлової і нежитлової нерухомості (п.п. 266.2.1 ПКУ). Платниками податку є їх власники. Причому як юридичні особи, так і фізичні особи (п.п. 266.1.1 ПКУ), тобто у тому числі й ФОП. Але от
звітний обов’язок, тобто обов’язок подавати декларацію з нерухомподатку, п.п. 266.7.5 ПКУ покладає тільки на юридичних осіб!
А що з цього приводу кажуть податківці?
Вони кажуть (категорія 106.01 БЗ), що ФОП сплачують цей податок за нормами, передбаченими для звичайних фізичних осіб*.
* «Оскільки ст. 266 ПКУ не визначено такого платника, як фізична особа — підприємець, то такий платник — власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб».
А звичайні фізичні особи самі нерухомподаток не обчислюють. За них це роблять податківці. Плавила такі:
— податківці надсилають платнику податкові повідомлення-рішення — з детальним розрахунком суми податку та платіжними реквізитами. Роблять вони це в строк до 1 липня року, що настає за звітним роком (п.п. 266.7.2 ПКУ);
— а платник має сплатити податок — протягом 60 днів з дня вручення йому податкового повідомлення-рішення (п.п. 266.10.1 ПКУ).
Тож
ФОП подавати декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не потрібно
Вони побачать суму податку у податковому-повідомленні рішенні. Але вочевидь не зайвим буде проконтролювати податківців у частині адекватного застосування:
— базової пільги для фізосіб з п.п. 266.4.1 ПКУ (зменшення на 60 м2 тощо). Важливі нюанси з цього приводу знайдете у статті «Пільги з податку на нерухомість, якщо в квартирі завівся ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 72;
— воєнних пільг з п.п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для об’єктів нерухомості, що знаходяться на територіях активних бойових дій, на тимчасово окупованих територіях України, а також для знищених і пошкоджених війною. Корисні деталі щодо цього знайдете зокрема у статті «Нові воєнні пільги з податку на нерухомість: нумо уточнюватись!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 38;
— рішень місцевих органів влади. Цікаві нюанси знайдете у статті «Місцева пільга з податку на нерухомість для киян очима ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 6.
Транспортний податок
Транспортний податок, нагадаємо, наразі сплачується за легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Тобто для 2024 року — понад 2 662 500 (375 х 7100*).
* Вам буде корисною стаття «Базові показники на 2024 рік: мінзарплата, прожитмінімум, індекс інфляції, облікова ставка НБУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99.
Платниками податку є юридичні та фізичні особи, у яких є власні зареєстровані в Україні автомобілі, що відповідають вищеназваним критеріям (п.п. 267.1.1 ПКУ).
Втім тут фактично така ж сама ситуація, що і з податком на нерухомість (див. вище). Прямо сказано (в п.п. 267.6.4 ПКУ), що декларацію подають саме юридичні особи. А за фізосіб усю роботу роблять податківці — розраховують податок, надсилають повідомлення-рішення про сплату — до 1 липня поточного року (п.п. 267.6.2 ПКУ). Від платника-фізособи лише вимагається сплатити податок — протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п. «а» п.п. 267.8.1 ПКУ).
При цьому податківці «мовчазною згодою» підтверджують той факт, що ФОП сплачують податок за правилами, встановленими саме для фізичних осіб. Тобто
декларацію з транспортного податку ФОП не подають. Це виключно справа юридичних осіб
Земельний податок
Знову-таки, логіка ПКУ тут та сама, що і в інших складових податку на майно (що, нагадаємо, складається з нерухомподатку, транспортного податку, плати за землю). Тобто нарахування податку фізичним особам здійснюється саме податківцями (п. 286.5 ПКУ), а не через самостійне подання декларації з плати за землю.
Але за що вхопилися податківці. Дивіться, як сформульований обов’язок подавати декларацію: «286.2. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік…».
Тобто прямо не сказано (як у випадку з нерухомподатком чи транспортним податком), що декларацію подають саме платники — юридичні особи.
Здавалося б, це якась формальність. Адже все одно ПКУ виділяє та конкретизує правила сплати плати за землю лише двох платників: для юридичних осіб і для фізичних осіб. «Третього» у вигляді ФОП тут немає. Тож ФОП мають справляти плату за землю за правилам для фізосіб (за логікою, яку податківці демонструють у випадку із тим же нерухомподатком).
Втім податківці вперто (вже багато років поспіль) у своїх роз’ясненнях наполягають (категорія 111.05 БЗ), що:
— якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування оформлені саме на ФОП, то така особа сама подає декларацію з плати за землю. До речі, це досить рідкісний випадок. На ФОП земельні ділянки реєстрували лише в період з 19.01.99 по 20.07.2007;
— якщо ж право власності або постійного користування на земельну ділянку оформлено на фізособу, то плату за землю нараховують самі податківці, які надсилають платнику за місцем його реєстрації податкове повідомлення-рішення про внесення плати за землю (до 1 липня поточного року). Платник лише має сплатити податок на підставі такого повідомлення-рішення (протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення).
Тож
якщо наміру сперечатися із податківцями у вас немає і документ на землю у вас оформлений саме на ФОП (а не на фізособу без згадки про підприємницький статус), то краще самостійно подати податківцям декларацію з плати за землю
Як це зробити, ви дізнаєтеся зі статті «Рахуємо земельний податок на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10. При цьому не забуваємо про:
— базове звільнення для тих же платників єдиного податку (ЄП), у т. ч. ФОП. Нагадаємо, що згідно з п.п. 4 п. 297.1 ПКУ платники ЄП звільняються від нарахування, сплати та подання звітності з земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками ЄП груп 1 — 3 для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) та платниками ЄП групи 4 для ведення сільськогосподарського товаровиробництва;
— воєнне звільнення для земельних ділянок в зоні активних бойових дій чи тимчасово окупованих (п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Більше деталей з приводу цих звільнень знайдете у статті «Земельний податок — 2024: хто платник?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.
Орендна плата за землі державної і комунальної власності
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів такі ж, як і для земельного податку (п. 288.7 ПКУ).
Власне, і логіка податківців така сама (категорія 111.05 БЗ). Тобто
якщо право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) державної або комунальної власності оформлено саме на ФОП (є згадка про підприємницький статус), то податківці наполягають, що він сам має подати декларацію з нарахуваннями
Як це зробити, знайдете у статті «Розрахунок орендної плати за землю на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.
Якщо ж договір оренди оформлено як на звичайну фізособу, то такому платнику податківці самі розрахують суму податку до сплати (надішлють податкове повідомлення-рішення до 1 липня поточного року). ФОП лише має сплатити орендну плату на підставі такого повідомлення-рішення протягом 60 днів з дня його вручення.
До речі, як і у випадку з земельним податком, земельні ділянки звільнено від орендної плати за землі державної і комунальної власності за ті місяці, протягом яких відповідна територія була визначена як територія активних бойових дій чи тимчасово окупована територія (п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Більше деталей знайдете у статті «Розрахунок орендної плати за землю на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.
Висновки
- ФОП — власники житлової/нежитлової нерухомості декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не подають. Вони суму податку до сплати побачать у податковому повідомленні-рішенні.
- Така ж сама ситуація з ФОП — власниками легкових автомобілів, що оподатковуються транспортним податком.
- Щодо плати за землю (земельний податок, орендна плата за землі державної і комунальної власності) податківці досить давно наполягають, що слід дивитись, на кого оформлено документ на землю. Якщо його оформлено як на звичайну фізособу (без згадки про підприємницький статус), то плату за землю нараховують податківці (ФОП декларацію не подає). Якщо документи оформлено саме на ФОП (із згадкою про підприємницький статус), то декларація подається. Висновок неоднозначний, втім якщо немає бажання обговорювати щось із податківцями — подайте декларацію з плати за землю не пізніше 20 лютого 2024 (якщо, звісно, не потрапляєте під пільги).