Умови розподілу ПДВ Платники, які ведуть подвійну діяльність (оподатковувану і неоподатковувану), повинні здійснювати розподіл ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ, а в кінці року — проводити перерахунок ПДВ. Питанням розподілу та річного перерахунку ПДВ присвячений цей тематичний номер. У ньому ми детально розберемо, коли розподіляють ПДВ і як проводять перерахунок за підсумками року; як ці операції відображають у бухобліку; як проводити розподіл, якщо неоподатковувані операції почалися/закінчилися посеред року або були разовими. А також звернемо увагу на тонкощі розрахунку коефіцієнта розподілу (антиЧВ) і низку інших моментів. А насамперед нагадаємо загальні правила розподілу ПДВ.
Розподіл ПДВ, якщо в періоді не було неоподатковуваних операцій Наше підприємство здійснює оподатковувані й неоподатковувані постачання і розподіляє ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ. Іноді трапляється так, що протягом якогось місяця неоподатковуваних постачань не було зовсім. Чи потрібно нараховувати розподільчі компенсуючі ПДВ саме в цьому місяці? І як враховувати постачання цього місяця при здійсненні річного перерахунку? (м. Харків)
Повернення та розподіл ПДВ Що якщо в платника, який розподіляє ПДВ, відбуваються операції повернення. Як це вплине на ПДВ-розподіл, розрахунок коефіцієнта антиЧВ і коригування розподільчих ПЗ? Розглянемо наслідки в продавця і покупця.
Несвоєчасна податкова накладна від постачальника і розподіл ПДВ: бухоблік Ми придбали основний засіб 17.10.2023. Він використовуватиметься в операціях подвійного призначення, ПДВ підлягає розподілу згідно зі ст. 199 ПКУ. Вводимо цей об’єкт в експлуатацію 24.10.2023. Проте постачальник своєчасно не зареєстрував ПН. Чи потрібно нараховувати компенсуючі розподільчі ПЗ, і якщо так, то куди їх віднести в бухобліку: на первісну вартість об’єкта чи на витрати? (м. Київ)
Що буде в січні 2024 року Перший місяць кожного року традиційно багатий на події. Тож ми не зможемо перерахувати тут їх усі. Та ми й не ставили перед собою таку мету, оскільки в тематичних номерах «Податки & бухоблік», 2023, № 99 і № 103 найголовніші події січня і 2024 року в цілому вже було детально проаналізовано. Обмежимося тут тими січневими подіями, про які раніше не згадували.
Проводимо перерахунок ПДВ за 2023 рік Платники, які здійснювали протягом 2023 року одночасно оподатковувану і неоподатковувану діяльність і розподіляли ПДВ за подвійними придбаннями, повинні за підсумками року в грудні провести ПДВ-перерахунок. Про те, як його провести, поговоримо в статті.
Річний перерахунок ПДВ: складаємо та реєструємо перерахункові РК Після того як розраховано новий коефіцієнт антиЧВ за 2023 рік та здійснено перерахунок нарахованих ПЗ — наступним кроком є складання розрахунків коригування (РК) до зведених розподільчих ПН. Розберемося з особливостями такого перерахункового РК.
Приколи коефіцієнта ЧВ Наріжним каменем у розподілі ПДВ є коефіцієнт розподілу — так званий ЧВ і його антипод (іноді його називають антиЧВ). Про основні принципи його визначення ви могли дізнатися з попередніх статей цього номера. У цій статті поговоримо про ті курйози та нестандартні випадки, які можуть виникнути через цей коефіцієнт, у тому числі як наслідок дивних роз’яснень податківців.
Як розподіляти ПДВ і робити річний перерахунок колишнім спецЄПешникам Переваги спецЄП незаперечні. У 2022 — 2023 роках він допоміг багатьом підприємствам залишитися на плаву, а деяким навіть поліпшити своє становище. І ніби було все непогано, але до того моменту, поки його не скасували. Річ навіть не в тому, що тепер платники сплачують звичайний єдиний податок або податок на прибуток, ПДВ. Тепер платники стикаються з масою питань. Одне з них — як розподіляти ПДВ і проводити перерахунок тим, хто здійснював неоподатковувані ПДВ операції, а у 2022 — 2023 роках був на спецЄП?