№51

Податки & бухоблік, червень, 2024/№ 51 Інші номери журналу ›
  • Трудові відносини з директором: особливості Директор насамперед є виконавчим органом юридичної особи (голова виконавчого органу — якщо такий орган є колегіальним). Він здійснює оперативне управління підприємством та представляє підприємство перед третіми особами. Крім того, в більшості випадків директор є ще й найманим працівником. Тобто на нього, крім норм господарського права, поширюються ще й норми трудового права, зокрема КЗпП. Це також накладає відбиток на правовий статус директора, у тому числі щодо прийняття на цю посаду, звільнення, оплати праці, гарантій тощо. У цьому тематичному номері говоримо про багатогранність такої важливої фігури, як директор. А почнемо з трудових нюансів.
  • Учасники або власники юрособи зникли: як звільнитися директору? Поговоримо про проблемне звільнення директора з посади. Зокрема, таким воно буде у випадку, коли учасники або власники юрособи не виходять на зв’язок. На жаль, наразі переривання контакту з цими особами може відбуватися достатньо часто. Тож чи реально звільнитися директору без контакту з власниками / засновниками юрособи? Якщо так, то як це зробити?
  • Директор у відпустку, відрядження чи на лікарняний: хто за нього? Директор захворів і йому оформлено лікарняний чи керівник підприємства відбуває у відрядження або ж йде у відпустку (у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами). Чи обов’язково йому передавати свої повноваження? Якщо так, то яка процедура? Що робити, якщо директор — єдиний працівник на підприємстві? Шукаємо відповідь на ці запитання разом.
  • Директора мобілізують: як підготуватися? У ситуації війни, що продовжується, мобілізувати можуть фактично будь-кого. Директори — не виняток. Як діяти юрособі у випадку, коли директора мобілізували? Що потрібно зробити для того, щоб підприємство спокійно продовжувало працювати? Відповіді знайдете у цій статті.
  • Директор не виходить на зв’язок: що робити? На посаді директора зав’язано дуже багато функцій. Без нього робота юрособи ускладнюється (так само, як і без бухгалтера). Тож що робити юрособі, коли директор зник? Як підписувати документи? Як подавати звітність? Відповіді у цій статті.
  • Директор — єдиний працівник на підприємстві На практиці можливі ситуації, коли на підприємстві укладений лише один трудовий договір — з директором. Податківці не дуже схвально до цього ставляться і зазвичай вважають, що на таких підприємствах «недостатньо трудових ресурсів». Проте нічого протизаконного в тому, що директор — це єдиний працівник на підприємстві, немає. Отже, поговоримо про те, як у такому випадку треба вести облік, оформлювати первинні документи, подавати звітність тощо.
  • Директорські обмеження щодо блокування ПН/РК Доволі поширена ситуація — директор підприємства займає подібні крісла ще у декількох юридичних осіб. Як це може вплинути на реєстрацію податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК)? Що розуміти під формулюванням — «керівник — посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків» та терміном — «платник податку»? Давайте розбиратися.
  • Оплачуємо працю директора У цій статті йтиметься про заробітну плату / винагороду особі, яка виконує функції керівника підприємства. Яку суму зарплати / доходу можна встановити? Чи може директор працювати безоплатно? Чи прийнятно платити зарплату залежно від прибутку, отриманого підприємством? Відповіді на ці запитання читайте далі.
  • Чи може військовослужбовець бути директором юрособи? Здавалося б, чому ні? Якщо людина «витягує» одночасно обов’язки директора юрособи та обов’язки військовослужбовця, то можна працювати. Тим більше зараз багато хто пішов до війська і розвиває ще й цю кар’єру поряд з існуванням кар’єри директора підприємства. Проте не усе так просто. Є певні норми, які накладають обмеження на суміщення цих ролей. Про які конкретно норми та обмеження йдеться? Чи на усіх вони поширюються? Чим це загрожує? Розбиратимемося у цій статті.
  • Засновник замість директора: можна чи ні? Зазвичай те, що учасник / власник безпосередньо управляє юрособою, пов’язане з бажанням зекономити. Зокрема, на зарплаті. Бо сторонньому директору однозначно треба платити. А тут, як то кажуть, усі свої. Проте треба розібратися: а чи взагалі можливо, щоб юрособою управляв не директор, а засновник (учасник / власник / акціонер)? Тож приділимо увагу питанню у цій статті.
  • Директор одночасно є ФОП: можливість, обмеження, ризики Директор підприємства зареєструвався ще і фізичною особою — підприємцем (ФОП). Чи законно це? Чи є якісь обмеження в діяльності директора як ФОП? Чи має право директор здійснювати господарську діяльність у статусі ФОП зі «своїм» підприємством (придбавати товари, виконувати роботи, надавати послуги тощо)? Які наслідки такої співпраці? З’ясовуємо.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі