Теми статей
Обрати теми

Облік доходів ФОП груп 1 — 3: правила та поради

Томашпольський Сергій, податковий експерт
У ФОП на єдиному податку (ЄП) облік доходів / доходів і витрат полегшений. Це не бухоблік юросіб і не облік ФОП на загальній системі. Тут все значно легше. Але все одно свої нюанси є. Тож у цій статті розглянемо ключові вимоги до ведення обліку доходів / доходів і витрат ФОП на єдиному податку груп 1 — 3, а також надамо практичні поради для полегшення цього процесу.

Який обліковий регістр повинен мати ФОП на ЄП груп 1 — 3

Загалом коли кажуть про облік ФОП на ЄП груп 1 — 3, то мають на увазі:

— облік доходів / доходів і витрат;

— облік товарних запасів.

Але зараз ми будемо говорити про облік доходів / доходів і витрат. Бо саме він має єдиноподаткову специфіку. Щодо обліку товарних запасів вам будуть корисними, зокрема, статті «ФОП надає лише послуги: що з обліком товарних запасів?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 35, «ФОП на ЄП групи 1 і товарний облік: податківці передумали» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60, «Облік товарних запасів у ФОП: «готуй сани влітку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 49.

Тож кому з єдиноподатників який обліковий регістр потрібен, див. далі.

Таблиця 1. Які облікові регістри потрібні ФОП на ЄП для обліку доходів / доходів і витрат

ФОП

Регістр обліку доходів / доходів і витрат

Платники ЄП груп 1, 2, 3 без ПДВ (ставка ЄП 5 %)

Такі ФОП мають вести облік у довільній формі «шляхом помісячного відображення отриманих доходів» (п. 296.1 ПКУ).

Тобто такому ФОП необхідно мати паперовий або електронний регістр обліку доходів. Його форма — довільна (на вирішення ФОП, жодної регламентації немає). У податківців не реєструється.

Основна вимога — кожного місяця записувати в такий обліковий регістр загальну суму доходів від підприємницької діяльності за місяць. Обліку витрат немає. Детальніше про це ми розповімо нижче. А тут лише звернемо увагу, що ФОП на ЄП групи 3, який має доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, має окремо вести облік: 1) доходів від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції; 2) інших доходів (абз. 3 п. 296.1 ПКУ). Для цього можна завести окремий регістр. А можна вести роздільний облік в одному регістрі

Платники ЄП групи 3 з ПДВ (ставка ЄП 3 %)

Такі ФОП мають вести облік доходів і витрат у Типовій формі, яка затверджена наказом № 405*. Доходи і витрати в неї записуємо щодня (детальніше про це будемо розповідати далі у статті).

Знову ж таки ФОП на ЄП групи 3 на ставці 3 %, який має доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, має окремо вести облік: 1) доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції; 2) інших доходів і витрат (абз. 3 п. 296.1 ПКУ). Але для цього немає необхідності вести два окремих регістри, адже можливість роздільного обліку реалізована у самій Типовій формі

* Наказ Мінфіну «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, та Порядку її ведення» від 30.11.2022 № 405.

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі