Відшкодування збитків: що це та як стягнути? Збитки — невід’ємна частина життя кожного ФОП чи то юрособи. Це один з природних ризиків у здійсненні госпдіяльності. Тим паче сьогодні, коли через війну ризиків значно побільшало. Тому тематичний номер присвячено саме збиткам. Поговоримо про отримання відшкодування від контрагентів та податківців. Розглянемо питання оподаткування цих операцій. Розберемося з відмінностями збитків та компенсації витрат. Поговоримо про зникнення та пошкодження товару під час перевезення. Зачепимо тему відшкодування шкоди, завданої нереєстрацією ПН тощо. А розпочнемо із базової юридичної інформації про збитки.
Відшкодування шкоди, компенсація витрат і ПДВ Для ПДВ-обліку важлива характеристика операції, що відбувається: відшкодування шкоди чи компенсація витрат. Оскільки в першому випадку — відшкодуванні шкоди не спричинить ПДВ-наслідків, а в другому — компенсації витрат, на загальних підставах виявляться об’єктом ПДВ. У чому відмінність і як розмежувати ці операції? Розбираємося.
Відшкодування шкоди за незареєстрованою податковою накладною Важливість зареєстрованої податкової накладної (ПН) для покупця добре відома. Адже без неї не вийде відобразити податковий кредит (ПК) і загубиться ліміт. Про те, як покупцеві захиститися від можливих ризиків і мінімізувати втрати в разі нереєстрації продавцем ПН, поговоримо в цій статті.
Чи можливо стягнути збитки з податківців? Іноді протиправні рішення / дії / бездіяльність податківців наносять матеріальну шкоду платнику. Тож виникає резонне запитання: чи реально отримати її відшкодування від держоргану? І чи варте це зусиль, які доведеться витратити на вибивання компенсації? Давайте розбиратися.
Відшкодування шкоди і єдиний податок У попередніх статтях сьогоднішнього тематичного номера ми обговорили наслідки відшкодування шкоди з точки зору податку на прибуток і ПДВ. Але потерпілою стороною може бути і єдиноподатник. Давайте подивимося, які нюанси підносить ПКУ для цієї категорії платників податків.
Страхова сплатила СТО за ремонт автівки: облікові тонкощі Доволі часто за умовами договору страхування у разі настання страхового випадку страхова компанія виплачує страхове відшкодування не напряму страхувальнику, а на станцію технічного обслуговування, яка надає страхувальнику послуги з ремонту. Через такий алгоритм роботи у страхувальника-юрособи виникає запитання: як йому відобразити таку операцію у своєму обліку? Відповідь на нього шукайте нижче.
Товар утрачено в дорозі: як обліковувати продавцю і покупцю? Під час перевезення частина товару загубилася в дорозі і до покупця доїхав не весь відправлений постачальником товар. Кому пред’являти претензію: продавцю чи перевізнику? Як продавцю відображати реалізацію, а покупцю оприбутковувати товар? Якими будуть ПДВ-наслідки в сторін? Проаналізуємо цю ситуацію ґрунтовно.
Винуватець-перевізник відшкодовує шкоду (збитки) Як обліковувати товари, що втрачені / зіпсовані через вину перевізника, який відмовився компенсувати завдану шкоду? Як відображати в обліку розрахунки за виставленою перевізнику претензією з вимогою відшкодувати вартість втрачених / пошкоджених товарів, які не будуть оплачені (бо направили претензію)? Судитися з перевізником підприємство не буде. Зараз це з’ясовуємо.
Працівник розбив товар: як стягнути шкоду Ситуація. Працівник розбив товар через те, що при перевезенні не закріпив його належним чином на візку. Договір про матеріальну відповідальність з ним не укладався. Чи можна в такому випадку стягнути з працівника заподіяну шкоду? Чи є варіант «розрулити» ситуацію, не запускаючи процедуру притягнення до матвідповідальності? Якщо вам цікаві відповіді на ці запитання, приєднуйтесь до розмови.
Агрострахування: облік та оподаткування Усі, хто займається виробництвом сільгосппродукції, знають, що цей вид діяльності є доволі ризикованим. Адже тут багато чого залежить від погодних умов, які не оминають різні катаклізми (повені, посухи, град тощо). Звісно, ці сюрпризи від природи можуть не те що зменшити врожайність, а й призвести до загибелі посівів. Крім того, через військову агресію до переліку ризиків додалися і воєнні дії. Тому сьогодні поговоримо про сільгоспстрахування і про його вплив на облік.