Комунальні послуги: облік у споживача Незалежно від виду діяльності, що проводиться, неодмінними витратами є витрати на комунальні послуги. Саме комунальним послугам присвячений цей тематичний номер. Ми поговоримо про відображення комунальних послуг в обліку як юросіб, так і підприємців (у тому числі тих, які здають приміщення в оренду), про компенсацію комуналки при оренді (орендодавцям: юрособам, фізособам і єдиноподатникам), «комунальний» ПДВ та інші моменти. А розпочнемо з азів — як комунальні послуги відобразити в обліку споживачеві.
Комунальні платежі і ФОП-загальносистемник Використання ФОП на загальній системі оподаткування нерухомого майна у своїй діяльності неодмінно пов’язане із сплатою комунальних платежів. Враховуючи це, у ФОП-загальносистемника виникає ціла низка запитань з приводу обліку таких платежів. Тому далі про це і поговоримо.
Податковий кредит за комунальними послугами За комунальними послугами податковий кредит (ПК) з вхідного ПДВ можна формувати не лише на підставі податкових накладних (ПН), але і за рахунками. Яких для цього треба дотриматися умов і що врахувати при кожному варіанті, — з’ясуємо в статті.
ПДВ за частину місяця з компенсації комуналки Підприємство здає в оренду приміщення та отримує компенсацію комуналки від орендатора. З 03.04.2024 зареєстровано платником ПДВ. Чи можна орендну плату і відшкодування комунальних послуг, спожитих орендарем, оподаткувати ПДВ не за цілий місяць — квітень, а лише за період, коли підприємство перебувало у ПДВ-статусі, тобто за період з 03.04 по 30.04? Розбираємося…
Компенсація спожитої орендарем комуналки в обліку орендодавця Надання нерухомості в оренду тісно пов’язане з компенсацією витрат на комунальні послуги. Адже фактичним споживачем таких послуг буде орендар — він їх і повинен оплачувати. Орендар може це зробити напряму, але для цього має укласти договори безпосередньо з постачальниками цих послуг. Проте на практиці найчастіше сплачує комунальні послуги орендодавець, а орендар йому просто відшкодовує (компенсує) їх вартість. Саме цей варіант договірних відносин — предмет нашої уваги.
Компенсація комунальних послуг орендодавцю в обліку орендаря Про відображення в обліку орендодавця компенсації комунальних послуг, спожитих орендарем, ви вже знаєте зі статті «Компенсація спожитої орендарем комуналки в обліку орендодавця» // «Податки & бухоблік», 2024, № 39. Наразі розглянемо ПДВ-нюанси, бухгалтерський облік та прибуткові наслідки відшкодування витрат на комунальні послуги орендодавцю в обліку орендаря. Заразом зупинимося на специфічних моментах оренди об’єктів житлової нерухомості.
Спрощенець здає в оренду приміщення з компенсацією комуналки В оренду приміщення можуть передавати і платники ЄП. Тут є декілька проблем: чи можна взагалі так чинити на єдиному податку, як правильно оподатковувати отриману компенсацію комунальних платежів тощо. Детально про це поговоримо далі.
Витрати на комуналку: якщо орендодавець — фізособа або ФОП Суб’єкт господарювання взяв чи планує взяти в оренду у фізособи (або у ФОП) приміщення. З вартістю орендної плати визначилися. А що з комунальними витратами? «Зашивати» в орендну плату чи компенсувати орендодавцеві вартість спожитих комунальних послуг окремим платежем? Ну й, звісно, а що там з оподаткуванням? Цікаво отримати відповіді на ці запитання? Тоді приєднуйтесь до розмови.
Компенсація за електроенергію: на вході касовий метод, на виході — перша подія Орендодавець (підприємство «А» на загальній системі, платник ПДВ) передало в оренду одну частину приміщення підприємству «Б» (на загальній системі, платник ПДВ), іншу частину — у безоплатну оренду військової частини з компенсацією електроенергії. Постачальник електроенергії виписує ПН за касовим методом. Чи повинен орендодавець застосовувати касовий метод при складанні ПН на орендарів («Б» і військова частина)?
Військові компенсують вартість «пільгової» електроенергії У лютому 2022 року підприємство, яке провадило пільгову діяльність, сплатило передплату за електроенергію, отримало податкову накладну і нарахувало ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ, адже вважало, що електроенергія буде використана у пільговій діяльності. Через війну підприємство тимчасово призупинило діяльність. У березні 2024 передало військовим у безоплатне користування приміщення. За умовами договору військові будуть компенсувати підприємству витрати на електроенергію. Передоплачену у лютому 2022 електрику вони використали у березні 2024, а акт на компенсацію буде надано їм у квітні 2024. Яка подальша доля податкового кредиту за електроенергією, що використана військовими?
Здає в оренду приміщення як ФОП, а платить комуналку як фізособа: чи є небезпека? Коли нежитлове приміщення належить фізособі — не дивина. Так само ми не дивуємося, коли ця фізособа вже як ФОП здає це приміщення в оренду. Але є нюанс: різниця у тарифах на комуналку для фізосіб та госпсуб’єктів (зокрема й ФОП). Якщо договори з постачальниками комунальних послуг все ще укладені з фізособою (з відповідними тарифами), то чи обов’язково їх переукладати? Чи ризикує чимось орендар, коли компенсує вартість комуналки за тарифами для фізиків? Чи потрібно переподавати ф. № 20-ОПП, якщо фізик — власник приміщення все-таки переукладатиме договори про надання комунальних послуг? Давайте розбиратися.