№30

Податки & бухоблік, квітень, 2025/№ 30 Інші номери журналу ›
  • Якщо податківці вимагають прибрати збитки Донараховуючи податок на прибуток, фіскали вдаються до різних хитрощів. У цьому тематичному номері ми поговоримо про незаконні вимоги податківців, що висуваються до платників податку на прибуток. І про те, як від них можна захиститися. Розглянемо, зокрема, претензії податківців, що стосуються дисконтування заборгованості, мінімальних строків експлуатації основних засобів, орендних операцій, визначення оподатковуваного минулорічного прибутку, заліку переплати з дивідендного авансу в рахунок податку на прибуток, виправлення помилок. А розпочнемо зі збитків, які, як відомо, споконвіку хвилюють податківців.
  • Податківці за дисконтування будь-якої заборгованості Податківці при будь-якій можливості намагаються визнати заборгованість дисконтованою і донарахувати платнику податкові зобов’язання. Але є ціла низка випадків, коли заборгованість взагалі не дисконтується. Про них і поговоримо.
  • Незаконна заборона амортизації житлових приміщень Ще з давніх часів фіскали забороняють враховувати для податкових цілей амортизацію об’єктів житлової нерухомості, вважаючи їх невиробничими основними засобами. Водночас у минулому році була призупинена фіскальна консультація в БЗ з цього приводу. Але чи відбулися після цього якісь зміни на практиці? Тож давайте разом проаналізуємо цю проблему станом на зараз.
  • Мінімально допустимі строки експлуатації основних засобів, зданих в оренду Якщо підприємство-високодохідник здає в оренду основні засоби (зокрема, повністю замортизовані), податківці вважають, що строк їх корисного використання не може бути менше, ніж строк оренди. Однак така вимога незаконна. Адже ПКУ нічого подібного не містить. Ось аргументи наші і Верховного Суду.
  • Оренда такого ж майна, яке вже є на балансі підприємства Податківці можуть причепитися до орендних операцій, якщо підприємство орендує схожі об’єкти — аналогічні тим, які вже має на балансі. Витрати на оренду в такому разі можуть здатися податківцям безпідставними. Проте наскільки обґрунтовані такі претензії фіскалів?
  • Повторне поліпшення орендованих основних засобів — новий об’єкт? Якщо орендар неодноразово поліпшує орендований об’єкт основних засобів (ОЗ), то на кожні повторні поліпшення податківці вимагають у податковому обліку створювати окремі об’єкти ОЗ (які амортизувати окремо). Хоча насправді в ПКУ такої вимоги немає.
  • Незаконне оподаткування некомерційних нерез-представництв ДПС давно застосовує практику незаконного оподаткування податком на прибуток представництв нерезидентів без статусу юрособи, які працюють в Україні, але не здійснюють тут господарську діяльність (такі представництва називають «некомерційними»). У цьому матеріалі обговоримо пов’язані із цим проблеми.
  • Залік переплаченого дивідендного авансу в рахунок сплати податку на прибуток Донедавна тривалий час податківці були проти зарахування суми надміру сплаченого авансового внеску при виплаті дивідендів у погашення грошових зобов’язань з податку на прибуток. Мовляв, спочатку поверніть переплату на свій рахунок у банку, а потім витрачайте кошти куди забажаєте. Наразі фіскали нібито змінили позицію і дозволяють такий залік. Чим мотивують? Дивіться.
  • Подання «зменшуючої» УД = сплата податку + штраф?! Якщо ви помилково завищили зобов’язання за декларацією з податку на прибуток (скажімо, не врахували податок минулого періоду у рамках звітного року, але при цьому податок сплатили в правильній сумі), а тепер виправляєтесь поданням уточнюючої декларації, то не виключаються неприємності. Адже на практиці були такі випадки, коли фіскали за це оштрафували. Яка тут халепа може чекати платника? Читайте у цій статті.
  • Заборгованість із резидентами рф/рб: капості від податківців Якщо у підприємства обліковується заборгованість із контрагентами — резидентами держави-агресора (російської федерації — рф) та республіки білорусь (рб), то фіскали говорять, що курсові різниці слід відображати на рахунках іншого додаткового капіталу — позаяк у найближчій час такий борг не буде погашено. Ще часто-густо податківці взагалі вимагають списати кредиторську заборгованість перед контрагентами рф/рб з балансу і поставити дохід. Чи правомірні ці вимоги контролерів? Давайте розбиратися.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі