Проблеми з лімітованими розрахунками: наслідки і вирішення Тема розрахунків (переважно готівкових), (П)РРО, терміналів завжди викликає неабиякий резонанс у бухгалтерів. Адже норми законодавства та роз’яснення податківців дуже заплутані, а штрафи іноді завеликі. Тому не дивно, що на кожному кроці можна потрапити у халепу. Отже, цей тематичний випуск присвячено важливій темі — як обійти ці пастки. Ми розповімо / нагадаємо вам, шановні читачі, ті проблеми, з якими ви можете зіткнутися при розрахунках з причини діючих обмежень та РРО/термінал-правил, а також нагадаємо, як на практиці обходять та/або вирішують низку таких проблем. Сподіваємось, що наші матеріали будуть вам корисні. У першій статті приділяємо увагу проблемам розрахункових обмежень, наслідкам їх порушень, а також шляхам вирішення.
Подарункові сертифікати та готівкові обмеження Звісно, і до розрахунків у роздрібній торгівлі, коли за товари розраховуються покупці — звичайні фізособи готівковими коштами, застосовується ліміт 50 тис. грн. Розрахунки на суми, що перевищують цей ліміт, мають здійснюватися лише через банки: або безготівково, або внесенням готівки на рахунок продавця через касу банку (що, зазвичай, незручно й недешево). Але дехто з роздрібних продавців дорогих товарів (ювелірки, техніки, елітного алкоголю тощо) долає це обмеження, використовуючи подарункові сертифікати. Про це зараз і розповімо.
Оприбутковуємо виручку відокремленого підрозділу правильно Підприємство має мережу роздрібних магазинів. Режим роботи адміністрації підприємства і магазинів не збігається: бухгалтерія з касою працює до 18:00 за п’ятиденним робочим графіком, а магазини — щодня до 20:00. Як у такому разі оприбуткувати торговельну виручку?
Повернення готівки: рахуємо обмеження в обидві сторони! У неприємності можна вляпатись, навіть коли суми окремих розрахункових операцій не перевищують граничні ліміти 10 чи 50 тис. грн, установлені для готівкових розрахунків. Зокрема, у випадках повернення товарів / коштів у той самий день та інших схожих випадках зустрічних готівкових розрахунків, про які нам розповідали читачі. Давайте їх разом проаналізуємо, щоб бути при таких розрахунках обережними.
Касові порушення: коли боятися штрафів, а коли — ні? Поговоримо про порушення, пов’язані з касою та готівкою. А точніше — про штрафи, які передбачені за такі проступки. Які санкції можуть загрожувати за нехтування правилами поводження з готівкою? Яких штрафів не варто боятися? Наприклад, чи карається неоприбуткування готівки або перевищення ліміту каси? Відповіді у цій статті.
Штрафи за РРО-порушення: після строку давності можна не перейматися Зі штрафними послабленнями під час війни щодо РРО/ПРРО-порушень ми розібралися у статті «РРО-порушення: як користуватися воєнними послабленнями» // «Податки & бухоблік», 2025, № 20. А у цьому матеріалі поговоримо про строки давності щодо цих штрафів. Не забудемо й про нюансні запитання. Зокрема, скільки буде штрафів, якщо порушень декілька. Наприклад, якщо не провести через касовий апарат (РРО) або ПРРО декілька продажів. Загалом, буде цікаво та корисно. Втім, як завжди ☺.
РРО-порушення: як користуватися воєнними послабленнями Ще на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну законодавці вирішили надати суб’єктам господарювання деякі послаблення у сфері здійснення розрахункових операцій. Деяких торговців вони повністю звільнили від РРО-штрафів, а для декого ввели зменшену відповідальність. Тому давайте сьогодні поговоримо про те, як користуватися такими послабленнями.
Як безперешкодно продавати послуги без РРО/ПРРО Крім загального звільнення від РРО в разі оплати послуг за класичним безготівковим розрахунком, для надавачів послуг передбачена також спеціальна звільнююча норма. Однак все це доволі відчутно псує необхідність поголовної терміналізації розрахунків. Проаналізуємо умови застосування кожного із зазначених послаблень і дамо власні поради, як безпечно ними скористатись.
Торгівля без термінала: проходимо між краплинками З 1 січня 2025 року перелік торговців, які мають використовувати платіжні термінали, збільшився. Водночас є частка тих, хто й досі може торгувати без надання покупцю змоги розрахуватися через платіжний термінал. Хто ці щасливчики, ми і з’ясуємо далі.
Оплата через QR-код: як не потрапити в халепу Прогрес не стоїть на місці. Це стосується усіх сфер господарювання, у тому числі й сфери розрахунків. На сьогодні багато хто з торговців використовує для отримання оплати за надані послуги чи продані товари QR-коди. Чи необхідно застосовувати РРО/ПРРО при розрахунку за допомогою QR-коду? А що з необхідністю застосування платіжних терміналів? На жаль, деякі роз’яснення (наприклад, НБУ), скоріше, тільки вносять плутанину в ці питання.