Запитували — відповідаємо: оплата праці, трудові відносини та звітність

Будз Володимир, економіст-аналітик, Жиленко Катерина, економіст-аналітик, e.zhylenko @id.factor.ua
Бюджетна бухгалтерія Лютий, 2020/№ 5
В обраному У обране
Друк
Ми продовжуємо нашу традиційну рубрику «Запитували — відповідаємо». У ній наведено відповіді на популярні запитання з чату, що розміщений на порталі «Бухгалтер.ком.юа». Цього разу ми відповімо на запитання, які стосуються оформлення трудових відносин, оплати праці та подання звітності.

№ з/п

Запитання

Відповідь

ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ

1

Працівниця звільняється 31.01.2020 р. Чи можна провести остаточний розрахунок із нею 30.01.2020 р. — разом із виплатою зарплати усім іншим працівникам? Чи обов’язково виплачувати належні їй суми у день звільнення?

Відповідно до ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Відповідно до «букви закону» остаточний розрахунок слід провести із працівником у день звільнення. Однак слід також враховувати норму, що встановлює відповідальність за порушення такого строку.

У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у визначені вище строки, за відсутності спору про їх розмір, установа повинна виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).

Як бачите, відповідальність настає у випадку, коли належні працівникові суми виплачені пізніше останнього дня роботи. Якщо ж провести розрахунок раніше, то роботодавцеві нічого за це не буде. Тому розрахуватись із працівником на день раніше можна. При цьому слід нарахувати та виплатити належні суми наперед (включаючи останній день роботи — день звільнення)

2

Працівник надав роботодавцю заяву про звільнення за власним бажанням. Однак він передумав та в останній робочий день надыслав поштою на адресу роботодавця заяву про відкликання заяви про звільнення. Фактично така заява про відкликання надійшла роботодавцю пізніше дня звільнення. Чи правомірне звільнення працівника?

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КЗпП працівник може розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні*.

Якщо ж працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець, за загальним правилом, не має права звільнити його за поданою раніше заявою.

Винятком є випадок, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору (ч. 2 ст. 38 КЗпП).

Пленум ВСУ (п. 12 постанови № 9) роз’яснює, що звільнення працівника не проводиться за раніше поданою ним заявою у випадку, якщо працівник відкликав свою заяву до закінчення строку попередження і за умови, що на його місце не запрошена особа в порядку переведення з іншої установи (ч. 5 ст. 24 КЗпП).

Якщо працівник надіслав поштою заяву про відкликання заяви про звільнення за власним бажанням до завершення останнього робочого дня, то він фактично реалізував своє право. Отже, звільнення є незаконним.

При цьому якщо справа дійде до суду, то слуги Феміди цілком можуть стати на бік працівника (див. постанову ВСУ від 22.08.2019 р. у справі № 127/10361/18).

Зауважте, що, крім поновлення працівника на посаді, також прийдеться виплатити йому середній заробіток за час вимушеного прогулу (ч. 2 ст. 235 КЗпП).

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд