Місцеве самоврядування, серпень, 2015/№ 8

 • Місцеві вибори — 2015 за новими правилами 8 серпня 2015 року набув чинності Закон України від 14.07.15 р. № 595-VIII «Про місцеві вибори»1, отже, чергові місцеві вибори — 2015 будуть відбуватися за правилами саме цього законодавчого акта. Припускаємо, що частина наших читачів має намір брати участь у цих виборах. Враховуючи, що вони відбудуться 25 жовтня 2015 року, часу для вивчення нового Закону не так вже й багато. В цьому та наступному номерах нашого видання ми спробуємо викласти основні положення Закону № 595, яких мають дотримуватися особи, які будуть висувати (яких будуть висувати) кандидатами у депутати, на посаду сільського, селищного, міського голови.
 • Документація із землеустрою: уніфікація та впорядкування (частина 1) 02.06.15 р. Парламент прийняв Закон України № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою»1. Новим документом, в першу чергу, передбачено уніфікувати види документації із землеустрою та визначити їх склад і зміст. Крім того, законодавчий акт покликаний усунути розбіжності в назвах документації та визначити виключний перелік суб’єктів, що здійснюють погодження та затвердження конкретних видів документації із землеустрою. Закон № 497 набув чинності 27.06.15 р.2, тож настав час ознайомити вас із ним.
 • Про місцевий фонд охорони навколишнього середовища Охорона навколишнього природного середовища є важливим аспектом розвитку здорового суспільства. Для органів місцевого самоврядування1 така діяльність потребує значних фінансових витрат, акумуляції та належного витрачання бюджетних коштів на здійснення природоохоронних заходів, відповідних екологічних програм та ресурсозберігаючих проектів. При цьому ефективність фінансування екологічних заходів багато в чому залежить від дотримання чинного законодавства. Оскільки до редакції надходить безліч запитань з приводу діяльності фонду охорони навколишнього природного середовища та компетенції місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища, ми вирішили присвятити окрему статтю. Впевнені, що кожен знайде в ній корисну інформацію на «болючі» екологічні запитання.
 • Реформа міжбюджетних відносин: роз’яснює Мінфін У цій статті розглянемо лист Мінфіну від 26.05.15 р. № 31-05130-03-3/17068 «Про надання роз’яснень щодо реформи міжбюджетних відносин», в якому компетентний орган надав роз’яснення щодо автоматичного коригування розміру орендної плати за землю, запровадження плати за землю на рівні орендної плати, встановлення органами місцевого самоврядування пільг з орендної плати за землю та інших актуальних для місцевих рад питань.
 • Оплачуємо лікарняні по-новому: як? 17.07.15 р. набрала чинності постанова КМУ від 26.06.15 р. № 440, якою затверджено Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця1. Що за вимоги містить цей документ? До чого слід бути готовими?
 • Внутрішній аудит: особливості організації (частина 3) Закінчуємо розглядати особливості організації в бюджетних установах, зокрема в органах місцевого самоврядування, внутрішнього аудиту1. Цього разу поговоримо про моніторинг впровадження аудиторських рекомендацій, звітування щодо діяльності підрозділу внутрішнього аудиту, формування та зберігання справ внутрішнього аудиту, а також про надання інформації щодо результатів проведеного внутрішнього аудиту.
 • Роз’яснення Мінекономіки про державні закупівлі Початок липня ознаменувався спекотними роз’ясненнями від Мінекономіки щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель. Що саме доводить до нашого відома компетентний орган, зараз дізнаєтесь, адже усі ці роз’яснення, які вам знадобляться у роботі, зібрані у цій статті.
 • Актуальне запитання. Про відмову працівника від службового відрядження Підкажіть, будь ласка, в яких випадках працівник може відмовитись від поїздки у службове відрядження? Які законодавчі підстави для цього існують?
 • Нові функції ОМС у сфері держархбудконтролю (частина 2) У попередньому номері нашої газети1 ми звернули вашу увагу на те, що 01.09.15 р. набуває чинності Закон України від 09.04.15 р. № 320-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства»2. Нагадаємо, що Законом № 320 були внесені зміни до низки законодавчих актів (ми їх перелічували в частині 1 цієї статті). До речі, зі змінами до одного з нормативно-правових актів ви мали змогу вже ознайомитися. Йдеться про оновлений Закон України від 17.02.11 р. № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності»3. Тож настала черга знайомства з іншими не менш важливими документами, які були змінені Законом № 320.
 • Повноваження ОМС за Законом «Про правовий режим воєнного стану» Президент України підписав прийнятий 12.05.15 р. Закон України № 389-VII «Про правовий режим воєнного стану»1. У зв’язку із прийняттям Закону № 389 втратив чинність Закон України від 06.04.2000 р. № 1647-III «Про правовий режим воєнного стану». У цій статті розглянемо прийнятий Закон у розрізі повноважень органів місцевого самоврядування2, визначення їх ролі у разі запровадження в державі чи окремих її місцевостях особливого правового режиму, яким є воєнний стан. Звісно, краще би нам ніколи не довелося застосовувати на практиці положення цього Закону, але, як кажуть, попереджений — значить озброєний.
 • Робота архіву має відповідати Положенню 27.05.15 р. Мін’юст видав наказ № 797/51, яким затвердив Положення про організацію роботи архівів2. Цим Положенням встановлюються вимоги щодо організації роботи для центральних державних архівів, центральних державних архівних установ, галузевих державних архівів, Державного архіву в АР Крим, державних архівів областей, м. Києва і Севастополя, архівних відділів районних, районних у м. Києві і Севастополі державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних установ сільської, селищної, міської ради для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду. Отже, місцевим радам, які мають свої архівні відділи чи архівні установи, потрібно привести діяльність таких відділів та установ у відповідність до Положення.
 • Нові правила для ОСББ У попередньому номері1 ми детально писали про новели, які введені Законом України від 14.05.15 р. № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»2. Даним Законом внесені суттєві зміни і до Закону України від 29.11.01 р. № 2866-III «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»3, про які далі і піде мова.
 • Процедуру субсидіювання знову спрощено 21.07.15 р. набула чинності постанова КМУ від 26.06.15 р. № 475 «Про спрощення порядку призначення та надання населенню житлових субсидій»1. Це дійсно в певній мірі революційне рішення: мало того, що субсидія призначається без звернення громадян, так і розмір доходу не потрібно вказувати. І це не єдиний крок назустріч людям. Розглянемо все по черзі.