Податки та бухгалтерський облік, вересень, 2015/№ 77 спецвипуск

 • Перелік використаних документів Формування статутного капіталу — це, мабуть, найважливіший етап створення товариства з обмеженою відповідальністю. Але водночас досить непростий. Адже мало того, що потрібно зібрати достатню для функціонування товариства суму внесків, слід також ураховувати певні обмеження, які висуваються законом, у тому числі до видів і розміру таких внесків. А ще й про облікові нюанси потрібно пам’ятати.
  Більше того, «життя» статутного капіталу підприємства не обмежується його формуванням. Він може збільшуватися або зменшуватися, учасники можуть вийти з ТОВ, продати свою частку іншим учасникам, третім особам або навіть самому товариству. Яких правил при цьому необхідно дотримуватися? Як зазначені операції відображають в обліку? Як оподатковують доходи учасників (юридичних і фізичних осіб)? Наш сьогоднішній спецвипуск дасть відповіді на ці та багато інших запитань, що можуть у вас виникнути під час здійснення операцій зі статутним капіталом ТОВ.
  Спецвипуск для вас підготували редактор Наталія Вороная, податкові експерти Наталя Білова, Наталія Дзюба, Наталія Чернишова.
 • Статутний капітал ТОВ. 1. Формування статутного капіталу: організаційні моменти Як людина не може обходитися без повітря, так жодне господарське товариство не може існувати без статутного капіталу. Стосується це і товариств з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ). Капітал таких товариств формується із вкладів їх учасників. Про організаційний бік цієї процедури розповімо просто зараз.
 • Статутний капітал ТОВ. 2. Облік внесків від резидентів Податковий і бухгалтерський облік внесків до статутного капіталу залежить від різних факторів: статусу засновника (суб’єкт господарювання чи звичайний громадянин), системи оподаткування, на якій перебувають засновник і ТОВ (єдиноподатник чи загальносистемник), виду внеску (грошові кошти, товарно-матеріальні цінності (далі — ТМЦ), основні засоби, майнові права тощо). У цьому розділі спецвипуску ви дізнаєтеся про всі ці важливі аспекти обліку.
 • Статутний капітал ТОВ. 3. Інвалютні внески Як свідчить ст. 2 Закону № 93, іноземні інвестиції можуть здійснюватися, зокрема, шляхом внесення нерезидентом до статутного капіталу резидента іноземної валюти, а також майна і майнових прав. Причому вносити до статутного капіталу підприємства-резидента можна тільки ту інвалюту, що належить до 1 групи вільно конвертованої валюти за Класифікатором іноземних валют. Про інші нюанси організації інвалютного внеску та відображення його в обліку розповість цей розділ спецвипуску.
 • Статутний капітал ТОВ. 4. Збільшення статутного капіталу Статутний капітал не є недоторканною та незмінною величиною. Якщо на те є економічно обґрунтована необхідність, його можна збільшити. Але тільки після внесення всіма учасниками своїх внесків у повному розмірі (ч. 2 ст. 16 Закону про госптовариства, ч. 6 ст. 144 ЦКУ).
 • Статутний капітал ТОВ. 5. Зменшення статутного капіталу У ТОВ, що зареєструвало статутний капітал, може виникнути ситуація, коли за добровільним бажанням або за велінням закону йому потрібно зменшити розмір такого капіталу. Як це зробити? Як відобразити такі операції в обліку? Які податкові наслідки їх здійснення? Про все це йтиметься далі.
 • Статутний капітал ТОВ. 6. Вихід учасника з товариства: юридичні аспекти Вихід учасника з ТОВ з тих чи інших причин — не таке вже рідкісне явище в житті суб’єктів господарювання. Щоб цей процес пройшов гладко, і учасник, і товариство повинні дотримуватися встановлених правил оформлення такої операції та порядку розрахунків. Про ці правила ми з вами, шановні колеги, зараз детально й поговоримо.
 • Статутний капітал ТОВ. 7. Облік операцій по виходу учасника з ТОВ Про те, як юридично оформити вихід учасника з товариства, ви вже дізналися (див. с. 52). Тепер час з’ясувати, як таку операцію відображають в обліку сторін. Цим ми з вами зараз і займемося.
 • Статутний капітал ТОВ. 8. Продаж учасником частки у статутному капіталі З попередніх розділів спецвипуску ви дізналися про те, як учасник може вийти з ТОВ. Але це не єдиний спосіб сказати «прощавай» товариству. Ще один варіант — продати свою частку у статутному капіталі. Кому можна запропонувати її купити? Яких правил при цьому потрібно дотримуватися? Які організаційні та облікові моменти супроводжують таку операцію? Про це зараз і поговоримо.
 • Статутний капітал ТОВ. 9. Особливості оподаткування доходів учасників-фізосіб Фізична особа — учасник ТОВ може розпорядитися своєю часткою у статутному капіталі на власний розсуд, зокрема, продати або подарувати її іншому учаснику, третій особі або самому товариству. Крім того, учасник має право вийти з ТОВ і отримати вартість частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі підприємства. Давайте розберемося, хто у такому разі відповідає за оподаткування отриманих учасником-фізособою доходів. Допоможе нам у цьому розд. IV ПКУ.
 • Статутний капітал ТОВ. 10. Викуп часток у власному статутному капіталі Засновник вирішив залишити ТОВ і запропонував викупити свою частку самому товариству? Що ж, це його право. Але як реагувати товариству на таку несподівану пропозицію? Як правильно оформити покупку? Як визначити її ціну? У який момент частка стає власністю товариства? Що робити з нею далі? Як придбання відобразити в обліку? Давайте, дорогі друзі, разом знайдемо відповіді на всі ці важливі запитання.
Перейти до номеру
 • № 78
 • № 76
 • № 75
 • № 74
 • № 73
 • № 72
 • № 71
?

За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить