Негрошові розрахунки: табу для ЄП

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2019/№ 60
Останнім часом наші читачі все частіше повідомляють нас про те, що фіскали вчергове почали закручувати гайки єдиноподатникам. Цього разу приводом стали негрошові розрахунки, які начебто застосовують спрощенці. Давайте розбиратися, коли у таких звинувачень є законодавчі підстави, а коли — ні.

Для початку нагадаємо загальне правило. Єдиноподатники першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 291.6 ПКУ). Одразу звернемо увагу на те, що: (1) зазначена заборона стосується розрахунків єдиноподатника саме за реалізовані (а не придбані) ним товари, роботи чи послуги, (2) все, сказане нижче, не стосується платників єдиного податку групи 4.

ФОП-єдиноподатник, який дозволив собі негрошову форму розрахунків, повинен дохід, отриманий при застосуванні такої форми розрахунків, оподаткувати за ставкою 15 % (п.п. 3 п. 293.4 ПКУ), а юрособа-єдиноподатник такий дохід оподатковує за подвійною ставкою — 6 % або 10 % в залежності від обраної базової ставки єдиного податку (п.п. 2 п. 293.5 ПКУ).

Однак головна проблема, яку тягне за собою негрошова форма розрахунків, — не підвищена ставка єдиного податку, а втрата права перебувати на спрощеній системі. Єдиноподатник, який дозволив собі таку форму розрахунків, зобов’язаний перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено негрошову форму розрахунків (п.п. 4 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Отже, заборона на негрошові розрахунки для єдиноподатників у ПКУ дійсно є. Однак фіскали, як свідчить практика, трактують цю заборону дуже широко. Давайте подивимося на конкретні ситуації.

Бартерні операції

Бартерна (товарообмінна) операція — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору (п.п. 14.1.10 ПКУ).

Очевидно, що

прямий бартер для єдиноподатників — під повною забороною

Фіскали це підтверджують (БЗ 108.01.01).

При цьому, на думку судів, порушенням п. 291.6 ПКУ є власне факт здійснення бартерної операції, а укладення бартерного договору таким порушенням ще не є (див. рішення Сумського окружного адмінсуду від 27.09.2018 р. у справі № 818/1100/17).

Докладно про правові та облікові нюанси бартерних операцій читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 50, с. 39.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити